Pierwszy kontakt z posesją to najczęściej brama wjazdowa i ogrodzenie. Nic dziwnego, że większość właścicieli chce, aby zachowały one swoją funkcjonalność i dobry wygląd przez wiele lat. O wyborze konkretnego rodzaju ogrodzenia decydują najczęściej zróżnicowane potrzeby i możliwości finansowe właścicieli. Czy istnieje jednak jakiś zestaw cech wspólnych, na które należy zwrócić uwagę, chcąc uniknąć kosztownego błędu?
Na co zwrócić uwagę, wybierając ogrodzenie?
Zanim przejdziemy do konkretnych cech ogrodzeń, można przewrotnie uznać, że najważniejszy jest… styl płotu. Każdy wie, które ogrodzenia przyciągają jego wzrok, a których po obejrzeniu nawet się nie pamięta. Warto pamiętać, że ogrodzenie jest inwestycją na wiele lat, więc ekstrawagancka kolorystyka czy materiały, mogą okazać się chybioną inwestycją po jakimś czasie.
Poszukujesz odpowiedniego, nowoczesnego ogrodzenia swojej posesji? Sprawdź ofertę naszej firmy – zapewniamy ogrodzenia stylowe, szklane oraz na zamówienie.
Jaskrawe kolory się znudzą, nietypowe kształty czy zestawienia materiałów przestaną się podobać, zmieni się nasz gust… Pewnym rozwiązaniem jest zawsze klasyka, która harmonizuje z większością zabudowań i będzie na miejscu właściwie w każdym sezonie i otoczeniu. Zasada „mniej znaczy więcej” stosuje się również do ogrodzeń i wyboru konkretnego rodzaju ogrodzenia.
Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź również: Ogrodzenie łupane – rodzaje, ceny i sposób montażu.
#1: Materiał, z którego wykonane jest ogrodzenie
Wybór podstawowych materiałów wykorzystywanych w produkcji ogrodzeń obejmuje: drewno, stal, kamień, cegłę czy beton. Oferta wydaje się niezbyt obszerna, nawet jeżeli dorzucimy tu rzadziej stosowaną miedź czy szkło.
Klucz tkwi w niemal nieograniczonej ilości możliwych kombinacji tych kilku podstawowych materiałów. Kamienne słupki z metalowymi, systemowymi lub kutymi przęsłami, ceglane lub pokryte klinkierem słupki ze stalowymi lub drewnianymi (ewentualnie wykonanymi z kompozytu drewnopodobnego) panelami czy gabiony wypełnione ozdobnymi kamieniami lub szklanymi bryłkami — możliwości tworzenia niepowtarzalnych kombinacji jest naprawdę bardzo dużo. Doskonałą opcją są też trwałe ogrodzenia aluminiowe.
Nowością są ogrodzenia szklane – nieco ekstrawaganckie, acz nowoczesne rozwiązanie do modernistycznych domów. To bardzo odważna propozycja, którą zdecydowanie warto rozważyć.
#2: Funkcjonalność ogrodzenia
Praktyczne ogrodzenie powinno spełniać podstawowe założenia inwestora. Warto w tym celu przeanalizować swoje potrzeby. Jeżeli najważniejsza jest szczelna osłona przed hałasem, niechcianym wzrokiem przechodniów czy kurzem — pod uwagę należy brać bardziej zabudowane wzory przęseł i materiały dobrze tłumiące hałas, jak np. ogrodzenie gabionowe. Bywa również, że właścicielom zależy na dużej przezierności ogrodzenia, bo chcą na przykład pochwalić się swoim zadbanym ogrodem, więc dobrym wyborem są wtedy ażurowe, stalowe przęsła czy ogrodzenie panelowe.
Funkcjonalność oznacza również przewagę aspektów praktycznych nad estetycznymi, które czasami wymagają wielu zabiegów, aby wygląd ogrodzenia był w nienagannym stanie (tak się dzieje na przykład w przypadku miejsc reprezentacyjnych, pałacowych rezydencji etc.). Większość ogrodzeń z założenia jest jednak znacznie mniej absorbująca dla właścicieli – bez konieczności stosowania skomplikowanych zabiegów czyszczących lub częstej renowacji.
#3: Producent ogrodzenia
Renoma producenta bram, furtek i ogrodzeń (metalowe panelowe są najczęstszym wyborem) jest dla wielu inwestorów podstawową informacją przed dokonaniem zakupów. Zasięgnięcie języka wśród rodziny i znajomych jest dobrym pomysłem, podobnie jak informacje znalezione w Sieci, choć te ostatnie należałoby traktować z większym dystansem. Trzeba pamiętać, że każdy z nas ma różne oczekiwania i opinia osób trzecich to jedynie wskazówka. Zawsze warto udać się do punktu sprzedaży i/lub do producenta, wyjaśnić wszystkie nurtujące kwestie i przede wszystkim zobaczyć na własne oczy dostępną i aktualną ofertę ogrodzeń.
Przeczytaj również: Ogrodzenia palisadowe – alternatywa dla płotu każdego rodzaju.
#4: Sposób konserwacji ogrodzenia
Chcąc cieszyć się nienagannym wyglądem ogrodzenia przez wiele lat, należy dokonywać jego regularnych przeglądów, konserwacji i ewentualnie — napraw. Jak często? Wszystko zależy od rodzaju użytych materiałów.
- Ogrodzenia metalowe — wymagają przeglądów ze względu na możliwość pojawienia się korozji. Zabezpieczenie antykorozyjne, warstwy nakładanych farb i lakierów opóźniają rdzewienie, jednak korozja jest procesem stałym i nieuchronnym. Niewielkie jej ogniska powinny być jak najszybciej usuwane. Większa rdza czy niszczenie powłok malarskich wymaga gruntownej konserwacji i ponownego malowania ogrodzenia.
- Ogrodzenia kute — szlachetny wyjątek wśród stalowych płotów. Zabezpieczone antykorozyjnie w momencie zakupu, nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów renowacyjnych przez wiele lat. Taka wygoda ma jednak swoja cenę — to jedne z najdroższych ogrodzeń.
- Ogrodzenia i elementy drewniane — drewno wymaga najwięcej prac konserwatorskich. Jako materiał naturalny, jest zagrożony degradacją biologiczną (pasożyty, grzyby, sinica, próchnica). Drewno wymaga częstej i starannej konserwacji (co rok lub 2 lata) jeżeli ma pozostać w niezmienionym stanie.
- Przęsła betonowe, cegła, klinkier — wymagają okresowej konserwacji (mniej więcej co 3 do 5 lat) przywracającej pierwotny wygląd. Stosuje się w tym celu farby do betonu i impregnaty zmniejszające nasiąkliwość oraz opóźniające osadzanie się zanieczyszczeń. Klinkier, ze względu na swoją niewielką chłonność nie wymaga żadnej impregnacji.
- Tworzywo — w przypadku ogrodzeń zazwyczaj są to przęsła imitujące drewno. Wymagają jedynie umycia co jakiś czas, więc pod względem konserwacji są w zasadzie bezobsługowe. Jednak nie mogą się równać trwałością z ogrodzeniem kamiennym, stalowym czy płotem z cegły.
#5: Koszt ogrodzenia domu
Finanse są często główną przesłanką decydującą o wyborze rodzaju ogrodzenia. Jest to zupełnie zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że koszty te potrafią być znaczne, zwłaszcza, jeżeli do ogrodzenia jest duży teren. Stąd kilka pomysłów stosowanych powszechnie w celu zmniejszenia kosztów ogrodzenia.
Jednym z najczęściej spotykanych jest zbudowanie reprezentacyjnego ogrodzenia jedynie od strony wjazdu na posesję lub ulicy. Pozostała część może być ogrodzona przy użyciu siatek lub prostych, stalowych przęseł.
Trochę bardziej kłopotliwe, ale skuteczne jest znalezienie działki, pomiędzy dwiema już istniejącymi i ogrodzonymi. Za zgodą sąsiadów można podczepić się do ich ogrodzenia, znacznie zmniejszając tym samym koszty całości.
Potrzebujesz więcej informacji? Przeczytaj: Ogrodzenie palisadowe – 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.
Warto mieć na uwadze, że kilka czynników zwiększa znacznie koszt inwestycji w ogrodzenie. To między innymi:
- indywidualny projekt ogrodzenia,
- nietypowe materiały lub łączenie wielu rożnych materiałów,
- ręczne wykonanie przęseł,
- trudny teren (duże nachylenie, tereny podmokłe i tym podobne).
Ostateczny cennik robocizny ogrodzenia jest trudny do oszacowania, ponieważ zależy od długości płotu, rodzaju terenu czy ceny usług w danym regionie kraju (co jest bardzo zróżnicowane).