Balustrada to coś, bez czego wiele osób nie wyobraża sobie schodów, i słusznie. To element, który zapewnia bezpieczeństwo, a także pomaga wchodzić i schodzić po stopniach, szczególnie osobom starszym czy dzieciom. Dobrze dobrana balustrada schodowa wewnętrzna może być ponadto designerskim dodatkiem do pomieszczenia. Zanim ją jednak zbudujesz, warto poznać przepisy, które regulują jej parametry.
Spis treści
Balustrada schodowa wewnętrzna – jakie przepisy regulują jej parametry?
Wznosząc jakikolwiek obiekt budowlany, musisz pamiętać o przepisach, które regulują pewne związane z nim kwestie. Większość regulacji prawnych ma na celu zapewnianie bezpieczeństwa użytkownikom budynków, dlatego też nie ma podstaw, by je kwestionować. Niedopatrzenia związane z ich niedotrzymaniem mogą jednak skutkować niedopuszczeniem budynku do użytkowania i koniecznością jego przebudowy. To coś, czego nikt sobie nie życzy.
Z pozoru niewinna balustrada schodowa wewnętrzna również podlega pewnym regulacjom. Podobnie jak w przypadku wielu innych kwestii chodzi o bezpieczeństwo użytkowników klatki schodowej. Obowiązujące zapisy dotyczące balustrad i schodów znaleźć można w dwóch aktach prawnych:
- ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane,
- Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Czego dotyczą przepisy? Przede wszystkim takich kwestii jak:
- konieczność stosowania balustrad;
- wysokość barierki schodowej;
- maksymalne prześwity pomiędzy elementami konstrukcji.
Regulacje określają wymogi zarówno dla budynków mieszkalnych, jak i obiektów użyteczności publicznej. Nie musisz się jednak martwić – nadal pozostawia to bardzo duże pole do popisu w kwestiach takich jak wysokość balustrady schodowej czy jej styl. Dzięki wielu propozycjom producentów Twoja barierka na schody wewnętrzne na pewno będzie atrakcyjna i dopasowana do wnętrza.
Barierka schodowa wewnętrzna – kiedy trzeba ją zamontować?
Zastanawiasz się, czy możesz w domu zamontować schody bez balustrady? Według przepisów nie, choć w praktyce tylko od właściciela prywatnego wnętrza zależy, jak je urządzi.
Przepisy mówią, że o ile schody służą do pokonywania wysokości co najmniej 0,5 m, muszą mieć balustradę lub inny rodzaj zabezpieczenia od strony przestrzeni otwartej.
W budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej barierka schodowa wewnętrzna może być pominięta również wtedy, gdy schody:
- nie przekraczają wysokości 1 m,
- są szersze od wejścia, do którego prowadzą, o co najmniej 0,5 m z każdej strony.
W praktyce jednak w nowocześnie urządzonych wnętrzach mieszkalnych coraz częściej pojawiają się schody bez barierek.
Takie rozwiązanie sprawia, że wnętrze nabiera znacznie ciekawszego charakteru. Schody bez poręczy często sprawiają wrażenie lewitowania w powietrzu, co potrafi zrobić ogromne wrażenie. Ich minimalistyczna forma bardzo dobrze pasuje do designerskich wnętrz. Dzięki temu, że są wizualnie bardzo lekkie, pomieszczenia wydają się przestronniejsze. Ponadto brak balustrady bywa przydatny np. przy przenoszeniu mebli lub innych dużych przedmiotów pomiędzy piętrami. Wówczas jednak bardzo ważną kwestią staje się bezpieczeństwo. Schody bez poręczy nie będą raczej najlepszym wyborem dla domu, w którym mieszkają dzieci lub osoby starsze.
Być może zainteresuje Cię też artykuł: Balustrada bezpieczna dla dzieci – czyli jaka?
Co natomiast trzeba wiedzieć, jeśli zdecydujesz się zamontować balustradę schodową wewnętrzną? Przepisy określają np. jej minimalne wymiary. Są one związane zarówno z wysokością, jak i ze specyfikacją materiałów wykonania.
A zatem jaka wysokość balustrady schodowej zgodnie z wymaganiami technicznymi to absolutne minimum? Przepisy są tu bardzo jasne.
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wysokość balustrady schodowej w domu jednorodzinnym nie powinna być mniejsza niż 90 cm. Dotyczy to wszystkich schodów, niezależnie od ich konstrukcji.
Dla domów jednorodzinnych przepisy nie określają za to maksymalnej wielkości prześwitów pomiędzy elementami wypełnienia balustrady – w tej kwestii panuje dowolność.
Normy dotyczące wysokości balustrad w budynkach wielorodzinnych
Jeśli jednak zależy Ci na bezpieczeństwie, warto posiłkować się wymaganiami dla budynków mieszkalnych typu wielorodzinnego. Odpowiadają one m.in. na pytanie o to, jaka powinna być wysokość balustrady na klatce schodowej. W tym przypadku przepisy określają, że balustrada schodowa musi mieć co najmniej 110 cm, a maksymalna szerokość prześwitu nie może przekraczać 12 cm.
Jak zmierzyć wysokość balustrady schodowej?
Chociaż przepisy związane z normą wysokości balustrady schodowej są dość precyzyjne, brak w nich jednej kluczowej informacji. Chodzi o to, jak zmierzyć wysokość balustrady schodowej. Wątpliwości pojawiają się zwłaszcza przy pomiarze na biegu, czyli przy pochyłości. Co zatem zrobić? Otóż wysokość barierki schodowej mierzy się od wierzchu poręczy do krawędzi stopnia lub spocznika. Na biegu powinien być to pomiar pionowy, przeprowadzony na krawędzi stopnia.
Eksperci przy wykonywaniu pomiarów wezmą pod uwagę zarówno kąt nachylenia schodów, jak również założoną odległość między dolną krawędzią barierki a stopniami. Ten drugi parametr musi mieć taką samą wartość na całej długości.
Jako klient nie musisz oczywiście znać szczegółowych metod określania tego, jaka wysokość balustrady schodowej jest odpowiednia i jak ją utrzymać w biegu. Wystarczy, że sprecyzujesz, czego dokładnie oczekujesz. Specjaliści wykonają konstrukcję zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi i Twoimi życzeniami.
Minimalne parametry balustrady wewnętrznej szklanej
W rozporządzeniu znaleźć można również zapis, że balustrada wewnętrzna szklana powinna być wykonana z tzw. szkła bezpiecznego, które w razie stłuczenia rozsypuje się na drobne i niekaleczące kawałki, a ponadto ma podwyższoną odporność mechaniczną. Tych przepisów warto przestrzegać w przypadku każdej balustrady szklanej. Ponadto akt prawny zawiera szczegółowe regulacje dla balustrad montowanych w budynkach użyteczności publicznej.
Chcesz zamontować poręcz schodową, która będzie estetyczna, a jednocześnie również bezpieczna i praktyczna? Sprawdź ofertę Płotex lub skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się więcej o ofercie. Pomożemy Ci wybrać idealny model, niezależnie od Twojego ulubionego stylu.