Szkło jest świetnym ambasadorem nowoczesności, zatem w związku z rosnącą popularnością minimalizmu, coraz częściej gości ono w modnych wnętrzach. Eleganckie, przejrzyste, nie zaburza przestrzeni, dodaje lekkości i robi duże wrażenie. Najczęściej zastępuje tradycyjne balustrady i barierki balkonowe czy tarasowe, choć we współczesnych aranżacjach nie brakuje też rozwiązań ze szklanymi elementami sufitów lub podłóg. Czy w każdym miejscu można zamontować szklane balustrady i barierki? Jakie szkło jest bezpieczne i jak dopasować rodzaj balustrady do wnętrza?
Przybliżamy nieco ten temat.
Spis treści
Jakie rodzaje balustrad szklanych można wyróżnić?
Ten coraz popularniejszy detal architektoniczny ma kilka odsłon różniących się nie tylko wyglądem, ale również techniką mocowania szkła do określonej podstawy. Najczęściej dostępne są na rynku balustrady szklane na rotulach (uchwytach) lub wpuszczane w stopnie (schody) ewentualnie w podłogę.
Balustrady całoszklane
Taki typ osłony nie posiada innych elementów konstrukcyjnych poza szkłem, które samo w sobie stanowi w tym przypadku ozdobę i zabezpieczenie. Stosowany w tej konstrukcji materiał musi być wysokiej jakości i cechować się dużą wytrzymałością. Szklana balustrada mocowana jest do podłogi, schodów lub sufitu przy pomocy różnych systemów okuć i listew.
Całoszklane bariery robią ogromne wrażenie, ale ich montaż sprawia trochę problemów – zwłaszcza, jeżeli są to duże gabaryty. Punktowe mocowanie jest podyktowane grubością tafli szkła (odpowiednia jego grubość zapewnia bezpieczeństwo w sytuacji braku innych elementów konstrukcji), która musi być umieszczona we właściwej płaszczyźnie (grubej tafli szkła nie można bowiem nagiąć). Powierzchnie podłogi, sufitu czy schodów trudno wykończyć z potrzebną tutaj precyzją, więc przy montażu barierek całoszklanych stosuje się odstęp od danej powierzchni, aby można było idealnie względem nich ustawić szkło. Całoszklane barierki mogą być też montowane na specjalnej szynie. Ten sposób montażu (liniowy) zakłada osadzenie tafli szkła w specjalnej – wypoziomowanej listwie przymocowanej do podłoża. Dla osiągnięcia jak najbardziej minimalistycznego efektu listwy mogą być wpuszczone w podłogę czy schody, co sprawia, że stają się one niemal niewidoczne.
Balustrady szklane w ramie
Balustrady wykonane ze stali nierdzewnej ze szklanym wypełnieniem są bezpieczne, komfortowe w użytkowaniu i często stosowane jako barierki balkonów i tarasów. Ten rodzaj osłony jest niemal bezobsługowy, całkowicie odporny na warunki atmosferyczne (wilgoć, nasłonecznienie, mróz) i trudny do zarysowania. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest doświetlenie chronionej przez nie przestrzeni. Chcąc nadać barierom indywidualny rys, można zastosować szkło mleczne, piaskowane lub na przykład barwione. Dzięki takim zabiegom barierka nieco doświetli przestrzeń, ale również zapewni prywatność.
Przeznaczenie balustrad szklanych – gdzie można je zastosować?
Szkło doskonale prezentuje się we wnętrzach nowoczesnych – minimalistycznych czy industrialnych. To typowy materiał w takich aranżacjach, jednak sprawdza się również we wnętrzach klasycznych i eklektycznych. Na zewnątrz szklane balustrady świetnie zdają egzamin jako osłona niezakłócająca pięknych widoków lub przeciwnie – jako nowoczesny akcent chroniący przed nieciekawym krajobrazem czy wzrokiem przechodniów (kiedy barierki wykonane są z nieprzejrzystego szkła).
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj również: balustrada balkonowa – jak zrobić, ile kosztuje i jaką powinna mieć wysokość?
Balustrady szklane tarasowe i na balkon
Najwięcej wątpliwości dotyczy zwykle wytrzymałości takich balustrad. Szkło ze swej natury jest kruche i sprawia wrażenie… „jakby go nie było”. Stąd obawy wielu osób przed zbyt mocnym oparciem się o szklane barierki balkonowe. Zupełnie niepotrzebne. Stosowane w tych rozwiązaniach szkło jest odpowiedniej grubości lub laminowane. Przepisy obowiązujące w Polsce nie precyzują – co prawda – rodzaju szkła, jakiego należy użyć w przypadku szklanych balustrad, ale mówią ogólnie o jego podwyższonej wytrzymałości na uderzenia i kruszenie się na drobne, nieostre fragmenty. Te warunki spełnia szkło hartowane i laminowane.
Jeszcze jeden aspekt montażu szklanej balustrady wymaga indywidualnej analizy. Szkło jest materiałem ciężkim, zwłaszcza to, o odpowiedniej grubości. Najbardziej efektowne balustrady całoszklane powinny być uwzględniane już na etapie projektowym, aby końcowe obciążenie balkonu czy tarasu znajdującego się na wysokości nie przekraczały w końcowym rezultacie dopuszczalnej normy.
Balustrady szklane na schody
Zabezpieczając schody, można zdecydować się na szklaną balustradę samonośną lub mocowaną na pionowych stalowych elementach. W pierwszym przypadku tafle szkła są przymocowane punktowo do bocznej części schodów lub na niewidocznej szynie umieszczonej w podłożu czy suficie (te rodzaje mocowania dają wyjątkowy efekt wizualny). W drugim przypadku szklaną balustradę mocuje się do pionowych elementów (zazwyczaj rurek) przytwierdzonych do podłoża.
Balustrady szklane — popularne mity
Warto w tym miejscu rozprawić się z nieuzasadnionym lękiem przed montowaniem szklanych osłon ze względu na małe dzieci przebywające w domu czy na przykład problemy z utrzymaniem szkła w czystości.
Od najmłodszych lat dzieciom nakazuje się uważać na skaleczenie szkłem. W większości przypadków słusznie, lecz nie w przypadku szklanych balustrad. Tafle szkła są gładkie, bez szczebli, po których można się wspinać i szczelin gdzie łatwo zaklinować rękę lub nogę. Rozbicie grubej tafli hartowanego szkła przez dziecko jest natomiast raczej abstrakcyjnym problemem. Potrzeba do tego bowiem siły znacznie większej niż ta, którą dysponuje maluch. Szklane osłony balkonowe czy tarasowe są całkowicie bezpieczne.
A co z czystością? Mycie szklanych balustrad jest niezwykle proste. Wystarczy zwykły płyn do szyb i przetarcie ich do sucha. Tafle szkła stosowane w osłonach zewnętrznych posiadają często specjalną powłokę samoczyszczącą, która w dużej części usuwa zanieczyszczenia dzięki deszczowi i promieniom UV.
Balustrady szklane – cennik
Dla wielu inwestorów cena szklanej balustrady jest główną wadą tego rozwiązania, tymczasem końcowy koszt zależy od wielu czynników: umiejscowienia, skomplikowania kształtu schodów, linii tarasu czy balkonu, ilości potrzebnego szkła i jego rodzaju. Bez wątpienia szkło hartowane nie należy do tanich rozwiązań, zwłaszcza w zestawieniu na przykład z półokrągłą linią tarasu czy balkonu. Również balustrady szklane samonośne kosztują sporo w porównaniu powiedzmy ze szkłem osadzonym na stalowej ramie, jednak… W przypadku niewielkich przestrzeni o regularnych kształtach i przy nieskomplikowanym montażu, cena szklanych balustrad może być całkiem przystępna.