Brama frontowa tworzy wraz z furtką i ogrodzeniem wizytówkę posesji, szczególnie jeśli znajdujący się na niej dom nie jest dobrze widoczny. Dlatego tak wielu osobom zależy na tym, by reprezentowała określony styl i pasowała do architektury działki. Jakie bramy wjazdowe sprawdzają się najlepiej przy domach w stylu dworkowym? Przedstawiamy 5 konkretnych przykładów, które na pewno Cię zainspirują!
Brama frontowa a styl dworkowy – podstawowe założenia
Styl dworkowy jest w naszym kraju popularny. Mimo zalewu nowoczesnych trendów to właśnie domy inspirowane dawnymi posiadłościami czy folwarkami powstają w Polsce najczęściej. Nawiązanie do dawnych szlacheckich tradycji jest bardzo lubiane, ponieważ kojarzy się z luksusem, a jednocześnie czymś ciepłym i znajomym. Domy dworkowe są eleganckie, a przy tym sielskie i rodzinne. Dlatego wiele osób chętnie zamieszkałoby właśnie w takiej posiadłości.
Tradycyjny styl domu dworkowego oznacza zwykle białą lub jasną elewację, klasyczny czterospadowy dach kryty dachówką, kolumny przy reprezentatywnym ganku oraz stolarkę wykonaną z drewna lub jego imitacji. Jakie ogrodzenia najlepiej pasują do takiego stylu? Przede wszystkim te, które kojarzą się z tradycją i elegancją. Dobrze sprawdzą się takie materiały jak:
- metal (w szczególności żeliwo),
- kamień,
- drewno,
- cegła
Brama frontowa przy domu dworkowym powinna korespondować z tym stylem i współgrać z materiałami użytymi przy budowie ogrodzenia. Głównymi wyznacznikami przy wyborze powinny być takie cechy jak solidność, elegancja i ponadczasowość. Najlepiej sprawdzą się również projekty dość zdobne, podkreślające prestiżowy charakter posesji. Czy w ofertach współczesnych producentów znajdują się bramy wjazdowe spełniające te kryteria? Jak najbardziej! Poniżej znajdziesz 5 ciekawych pomysłów.
Czytaj też: Jaka szerokość bramy wjazdowej? Zasady doboru
1. Bramy wjazdowe ręcznie kute – tradycyjny wybór
Elementy kute w zasadzie nierozerwalnie kojarzą się z imponującymi posiadłościami oraz ze stylem dworkowym. Brama frontowa zrobiona przez kowala jest niezwykle prestiżowa – to ręczna robota, a więc jedyne w swoim rodzaju rozwiązanie, nawet jeśli sam projekt nie jest szczególnie oryginalny. Ponadto bramy wjazdowe kute są ciężkie i masywne, przez co sprawiają wrażenie niezwykle solidnych. Bardzo dobrze ochraniają posesję, a jednocześnie ażurowe konstrukcje nie przytłaczają. Imponująco wyglądają szczególnie wysokie, rozwierne bramy wjazdowe dwuskrzydłowe w tym stylu. Będą doskonale pasować zarówno do płotu kutego, jak i np. do masywnego muru z kamienia łupanego czy cegły klinkierowej. To jednak jedno z najdroższych rozwiązań, ponieważ bramy kute wykonuje się ręcznie.
2. Gotowa brama metalowa – taniej i przystępniej
Jeśli nie możesz sobie pozwolić na wykonaną według indywidualnego projektu kutą bramę wjazdową, możesz postawić na jej tańszą i prostszą w uzyskaniu alternatywę. Wśród gotowych bram metalowych nie brakuje form, które z powodzeniem mogą zastąpić elementy wykonane przez kowala. To dobry wybór, jeśli marzy Ci się brama wjazdowa pełna. Nie powinieneś mieć problemu z wyborem właściwego wzoru. W ofertach producentów znajdują się jednak również bramy wjazdowe uchylne i przesuwne o ażurowych konstrukcjach, niekiedy do złudzenia przypominających ręczną robotę. Takie elementy są nie tylko tańsze od bram kutych, ale również lżejsze, przez co montaż właściwie dobranej automatyki staje się łatwiejszy. Ponadto nierzadko są dostępne od ręki.
3. Bramy wjazdowe z drewnem – ponadczasowa elegancja
Drewno to materiał, który bardzo dobrze komponuje się ze stylem dworkowym, szczególnie jeśli ma średni lub ciemny, głęboki odcień. Wykończenie nim bramy nadaje jej niesamowitej elegancji, a jednocześnie ciepła. W ofertach producentów dostępne są bardzo ciekawe bramy wjazdowe z drewnem, nierzadko o imponujących konstrukcjach i rozmiarach. Najczęściej elementy drewniane łączą się tu z metalem, który dodaje całości solidności oraz stylu. Można znaleźć zarówno proste konstrukcje, jak i bardzo zdobne bramy wjazdowe z drewna i metalu, które zadowolą nawet najbardziej wymagających. Zwykle są to rozwiązania dość kosztowne, ale za to bardzo trwałe.
4. Brama frontowa metalowa – okleina zamiast drewna
Jeśli bramy wjazdowe z drewna i metalu są dla Ciebie za drogie, jest również inne rozwiązanie. Świetną imitacją może być brama frontowa wykonana z metalu pokrytego okleiną. Takie okleiny nie mają wiele wspólnego z materiałami stosowanymi w PRL-u – wyglądają bowiem bardzo realistycznie i są trwałe. Jednym z najpopularniejszych wariantów jest okleina imitująca drewno. Dostępnych jest mnóstwo kolorów i faktur, co ułatwia wybór idealnego projektu. Jeśli kolor bramy będzie korespondował np. z drewnianą stolarką domu, uzyskasz bardzo elegancki efekt. Takie elementy są znacznie tańsze niż bramy wjazdowe na wymiar wykonywane z elementów kutych czy drewnianych. Jednocześnie są bardzo praktyczne i trwałe!
5. Brama żaluzjowa – elegancka ochrona posesji
Jeśli interesuje Cię tylko brama wjazdowa pełna, dobrym wyborem może być też model żaluzjowy. Dość nietypowa stylistyka zdecydowanie przyciąga wzrok. Jest to interesująca opcja dla zwolenników oryginalnych rozwiązań. Jednocześnie bramy żaluzjowe są bardzo uniwersalne – pasują zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych aranżacji. Są solidne, zapewniają prywatność i bezpieczeństwo. Mogą być łatwo wyprodukowane w dowolnych wymiarach, w wersji rozwiernej lub przesuwnej. Automatyczna brama wjazdowa w tym stylu na pewno będzie niesamowicie wygodna w użytkowaniu i posłuży Ci przez długi czas.
Dalej nie jesteś pewien co wybrać? A może potrzebujesz dodatkowej inspiracji? Skontaktuj się z nami, by uzyskać indywidualną poradę!