Wygodny wjazd na posesję jest bardzo ważny – przekonał się o tym każdy, kto niedostatecznie roztropnie podszedł do kwestii rodzaju, umiejscowienia czy montażu bramy. Obecnie większość kupujących wybiera nowoczesne bramy przesuwne, zwykle z automatycznym mechanizmem. Czy faktycznie jest to dobre i przede wszystkim komfortowe w użytkowaniu rozwiązanie? Kiedy warto się na nie zdecydować?
Spis treści
Wygodny wjazd na posesję – co jest najważniejsze?
Jeśli często korzystasz samochodu, np. podczas codziennych wyjazdów do pracy czy odwożenia dzieci do szkoły, stworzenie komfortowego wjazdu na działkę i do garażu powinno być Twoim priorytetem. Jak o to zadbać? Należy brać pod uwagę kilka czynników, takich jak:
- usytuowanie bramy wjazdowej – najlepiej jak najbliżej garażu lub miejsca postojowego (np. na wprost wjazdu do garażu);
- szerokość bramy wjazdowej – zgodnie z prawem minimalna to 2,4 m, ale najczęściej montuje się zdecydowanie szersze bramy, które ułatwiają manewrowanie; należy brać przy tym pod uwagę również odległość bramy od drogi i promień skrętu samochodu;
- sposób otwierania bramy – brama przesuwna porusza się wzdłuż ogrodzenia, przez co nie ogranicza pola manewru ani możliwości parkowania na podjeździe;
- obecność automatycznego mechanizmu otwierającego – brama na pilota jest zdecydowanie wygodniejsza w użytkowaniu niż taka, którą trzeba ręcznie otworzyć i zamknąć, wysiadając z pojazdu.
Bardzo ważne są też indywidualne predyspozycje działki – brama przesuwna nie może być bowiem zamontowana wszędzie i nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.
Czytaj dalej: Jaka szerokość bramy wjazdowej? Reguły doboru
Bramy przesuwne – zalety
Dlaczego tak wiele osób wybiera bramy wjazdowe przesuwne? Ponieważ mają liczne zalety, dzięki którym ich użytkowanie jest bezproblemowe. W tym przypadku brama otwiera się poprzez przesunięcie równolegle do linii ogrodzenia. Oznacza to, że jej skrzydła nie przeszkadzają w sprawnym poruszaniu się autem na podjeździe. Ponadto nie ma ryzyka, że będą się otwierać i zamykać się samoczynnie, np. na skutek działania silnego wiatru, co zdarza się przy bramach dwuskrzydłowych.
Mechanizm bramy przesuwnej skonstruowany jest tak, by jej otwieranie i zamykanie (nawet ręczne) było bardzo łatwe – zwykle wystarczy delikatne pchnięcie jedną ręką, by poruszyć skrzydło w pożądanym kierunku. Znacznie częściej montuje się jednak bramy wjazdowe przesuwne z mechanizmem automatycznym – wówczas wystarczy naciśnięcie guzika na pilocie, by otworzyć lub zamknąć wjazd na posesję.
Jeśli chodzi o bramy przesuwne, wymiary są praktycznie nieograniczone – w obiektach przemysłowych montuje się nawet takie o szerokości 20 metrów! Jedynym ograniczeniem jest w tym przypadku szerokość działki – potrzebny jest bowiem prosty odcinek ogrodzenia o długości równej szerokości bramy, wzdłuż którego będzie się przesuwać jej skrzydło. Należy również pamiętać, by furtkę zamontować po przeciwnej stronie – tak, aby otwierająca się brama jej nie przysłaniała.
Brama przesuwna – szynowa czy samonośna?
Zanim zdecydujesz się na jej montaż, warto poznać dwa podstawowe typy bramy przesuwnej: szynowy oraz samonośny. Różnią się one mechanizmem przesuwania skrzydła, a także ceną.
- Bramy ogrodzeniowe przesuwne szynowe
Przesuwają się na rolkach po szynie umieszczonej w nawierzchni. Szyna zapewnia odpowiednie podparcie bramy, a w słupku prowadzącym zamontowana jest prowadnica, która utrzymuje ją we właściwej pozycji. Takie rozwiązanie wymaga mniejszej ilości miejsca wzdłuż ogrodzenia. W szynie często gromadzą się jednak rozmaite zanieczyszczenia (liście, kamienie, piach itp.), przez które mechanizm bramy przesuwnej może zawodzić. Zimą zdarza się również, że skrzydło przymarza do szyny.
- Bramy przesuwne samonośne
Są zdecydowanie mniej zawodne, ponieważ nie korzystają z szyny. Przesuwają się zwykle kilka centymetrów nad podłożem. W tym przypadku w słupek prowadzący wbudowane są rolki, które umożliwiają ruch bramy. Brak szyny sprawia, że eksploatacja bramy jest znacznie wygodniejsza. Problemem może być jednak miejsce – brama samonośna musi mieć przeciwwagę, która zwiększa szerokość skrzydła o 30-40%. Dlatego jest to rozwiązanie wyłącznie na szerokie działki. Należy również pamiętać, że samonośne bramy przesuwne są droższe.
Bramy ogrodzeniowe przesuwne – jak wybrać?
Jeśli tylko pozwalają na to wymiary działki, montaż bramy przesuwnej na pewno będzie dobrym wyborem. To rozwiązanie niezwykle funkcjonalne – szczególnie, jeśli zostanie uzupełnione o automatyczny mechanizm otwierania. Tego typu elementy są wykonywana z rozmaitych materiałów w wielu stylach. Bez problemu możesz znaleźć model pasujący zarówno do tradycyjnej, jak i do nowoczesnej architektury.
Jeśli chodzi o bramy przesuwne, wzory powinno się dobierać do stylu ogrodzenia, domu i całej posesji. Nie powinno być to trudne. U producentów zwykle można znaleźć przęsła ogrodzeniowe, bramy i furtki w korespondujących stylach. Eksperci z tej branży, np. przedstawiciele firmy Płotex, mogą Ci pomóc również w dobraniu idealnej bramy do już istniejącego ogrodzenia. Najczęściej montuje się modele metalowe – nowoczesne lub zbliżone stylem do tradycyjnych bram kutych. Można jednak również znaleźć bramy wjazdowe przesuwne wykonane z drewna lub jego imitacji czy lekkiego aluminium.
Sprawdź również: Jak zrobić fundament pod bramę przesuwną? Wskazówki od fachowców