Obecnie najczęściej montowane są bramy z mechanizmem przesuwnym, ale zdecydowanie nie nadają się one na każdą działkę. W niektórych przypadkach to właśnie bramy uchylne dwu- lub jednoskrzydłowe stanowią najlepszy wybór. Kiedy warto zdecydować się na właśnie taki model i jak wybrać bramę, by mieć pewność, że spełni wszystkie Twoje oczekiwania?
Bramy skrzydłowe – kiedy warto?
Można powiedzieć, że obecnie panuje „moda” na bramy przesuwne. Mają one swoje zalety i wielu osobom kojarzą się z nowoczesnością, ale nie zawsze są dobrym wyborem. Jeśli działka jest szeroka, a podjazd krótki, może to być odpowiednie rozwiązanie. Na wąskich działkach z długimi podjazdami najlepiej sprawdzają się jednak bramy uchylne. Mogą być również doskonałym wyborem na duże działki – każde ze skrzydeł bramy 2-skrzydłowej może mieć nawet 3 metry szerokości, co daje bardzo komfortowy i okazały wjazd na posesję.
Skoro już o tym mowa, bramy wjazdowe skrzydłowe są znacznie bardziej majestatyczne niż bramy przesuwne. Otwierają się jak eleganckie wrota zapraszające na posesję. Dlatego trafiają w gusta wielu zwolenników klasycznych rozwiązań i architektury nawiązującej do tradycji. Szczególnie dekoracyjne, kute bramy 2-skrzydłowe zachwycają takim efektem. Istnieje jednak również możliwość montażu modelu tańszego, produkowanego nowoczesnymi technikami, ale równie imponującego.
Mechanizm bramy uchylnej jest w zasadzie niezawodny. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na otwieranie ręczne, czy też automatyczne, nie powinieneś mieć problemu z codziennym użytkowaniem bramy. W przypadku modeli przesuwnych nie jest to tak oczywiste. Jeśli bowiem skrzydło przesuwa się po szynie, jego ruch często zakłócają rozmaite zanieczyszczenia (piasek, kamienie, liście), które mogą się w niej znaleźć.
Bramy wjazdowe skrzydłowe – jak wybierać?
Decyzja o zakupie bramy uchylnej to zaledwie początek rozważań. Musisz bowiem wybrać właściwy model. Oczywiście wygląd jest tym, co zwraca uwagę w pierwszej kolejności, ale należy kierować się również innymi czynnikami. Warto podejść do tych kwestii z rozwagą – właściwy wybór z pewnością zaprocentuje, zwiększając komfort i ergonomię codziennego wjeżdżania na posesję.
Bramy uchylne – jedno czy dwa skrzydła?
Najpopularniejsze są oczywiście bramy 2-skrzydłowe, ale istnieje również możliwość zamontowania wariantu z jednym skrzydłem. Czy to dobry pomysł? Tak, jeśli np. wjazd na posesję znajduje się w narożniku działki. Wówczas manewrowanie na podjeździe będzie znacznie wygodniejsze. Należy bowiem pamiętać, że skrzydła bramy zawsze muszą otwierać się do wewnątrz. Bramy 2-skrzydłowe ograniczają nieco przestrzeń na działce, ale za to prezentują się znacznie lepiej. Nadają się również na krótszy podjazd i pozwalają stworzyć szerszy wjazd. Brama jednoskrzydłowa rzadko jest szersza niż 3 metry.
Bramy uchylne – jakie wymiary są odpowiednie?
Warto dokładnie pochylić się nad kwestią wymiarów bramy uchylnej. Najważniejszym parametrem jest oczywiście szerokość. Zgodnie z prawem minimalna to 2,4 m, ale zwykle wjazd na posesję jest szerszy – głównie dlatego, że ułatwia to manewrowanie. Komfortowa szerokość to ok. 3 m, choć właściciele dużych, terenowych samochodów, chętnie montują nawet bramy 5-metrowe.
Musisz koniecznie wziąć pod uwagę odległość bramy od krawędzi jezdni, szerokość samochodu oraz promień jego skrętu. Wszystkie parametry należy dobrać tak, by wjeżdżanie i wyjeżdżanie z posesji nie wymagały karkołomnych manewrów. Niekiedy dobrym pomysłem jest przesunięcie bramy w głąb działki względem jej granicy.
Czytaj dalej: Jaka szerokość bramy wjazdowej? Reguły doboru
Mechanizm bramy uchylnej
Bardzo ważny jest również mechanizm bramy uchylnej, czyli sposób jej otwierania i zamykania.
Bramy otwierane ręcznie są, rzecz jasna, tańsze. Warto też pamiętać, że są mniej awaryjne, a ich konserwacja czy naprawa – znacznie prostsze, co obniża koszty eksploatacji. Należy jednak pamiętać, że przy manualnej obsłudze trzeba wysiąść z samochodu i otworzyć oddzielnie każde ze skrzydeł bramy, zanim będzie możliwe wjechanie na posesję. Może to być uciążliwe, szczególnie w niepogodę. Ponadto stojący wówczas na podjeździe samochód blokuje chodnik lub jezdnię, co może być szczególną przeszkodą, jeśli działka znajduje się przy ruchliwej ulicy. Co więcej, po wjechaniu na działkę ponownie trzeba wysiąść z pojazdu, by zamknąć bramę.
Tymczasem automatyka pozwala wykonać wszystkie te czynności za pojedynczym naciśnięciem guzika pilota. Dlatego zdecydowanie zaleca się montaż bramy skrzydłowej automatycznej – szczególnie, jeśli ma ona być użytkowana wielokrotnie każdego dnia.
Bramy uchylne – ceny
Dla wielu osób bardzo ważny jest też koszt zakupu i montażu. Na pewno nie powinno być to jednak główne kryterium wyboru. Najważniejsze bowiem, aby brama była wygodna w użytkowaniu i trwała. Dobrze wybrana bez problemu posłuży Ci przez długie lata, dzięki czemu w praktyce zaoszczędzisz.
Jeśli chodzi o bramy garażowe uchylne, ceny są bardzo zróżnicowane. Zależą oczywiście od wymiarów, ważny jest również materiał, z którego został wykonany dany model oraz jego wzór. Automatyczny mechanizm bramy uchylnej również podniesie cenę. Na ostateczny koszt wpływa także cena montażu. Zdecydowanie warto jednak powierzyć go profesjonalistom, co zagwarantuje prawidłowe działanie bramy.
Sprawdź również: Bramy wjazdowe – na co zwrócić uwagę wybierając najlepszą do swojej posesji?