Ogrodzenia betonowe, do niedawna łączone głównie z terenami przemysłowymi, są obecnie coraz śmielej wykorzystywane na prywatnych posesjach. Kojarzą się przede wszystkim z solidnością i trwałością, ale są docenione także za estetykę, która nie przypomina już betonowych płyt z dawnych lat. Dowiedz się, czy jest możliwa samodzielna budowa ogrodzenia betonowego i sprawdź, o czym należy pamiętać, podejmując się tego zadania – przeczytaj artykuł i obejrzyj naszą infografikę, na której w obrazowy sposób skondensowaliśmy najważniejsze wskazówki!
Spis treści
Budowa ogrodzenia murowanego z betonu – jak to wygląda?
Ogrodzenia betonowe stawiane wokół prywatnych posesji są najczęściej budowane z pustaków przypominających wyglądem kamienne bloki. Taka konstrukcja jest bardzo estetyczna i bardzo trwała.
Budowa ogrodzenia betonowego z pustaków polega w znacznej mierze na ich układaniu jeden na drugim i sklejaniu zaprawą. Jest to czynność zbliżona do budowania z klocków i umożliwia stworzenie płotu o dowolnej konstrukcji czy wysokości. Następnie zalewa się całość płynnym betonem – dzięki temu gotowy płot jest bardzo solidny. Sprawia to jednak również, że budowa ogrodzenia murowanego wymaga wcześniejszego wylania fundamentów zapewniających mu stabilność i bezpieczeństwo. W związku z tym cały proces jest dość skomplikowany, dość długi i rozbity na kilka etapów.
Budowa ogrodzenia z pustaka łupanego – dla kogo?
Budowa ogrodzenia z pustaka łupanego często jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Dla kogo jest to optymalny wybór?
- Ogrodzenie betonowe jest idealne przede wszystkim dla tych inwestorów, którym zależy na solidności oraz wieloletniej trwałości. To rodzaj płotu, który bardzo trudno uszkodzić i który przetrwa całe lata.
- Ponadto budowa ogrodzenia betonowego jest dobrym wyborem, jeśli zależy Ci na prywatności. Są to płoty pełne, zapewniające ochronę przed ciekawskimi spojrzeniami i pozwalające poczuć się swobodnie na własnej posesji.
- Nie wolno zapominać również o estetyce. Płot betonowy jest odpowiedni dla tych osób, które lubią ponadczasowy styl. Z pustaków można stworzyć konstrukcję pasującą zarówno do tradycyjnego, jak i nowoczesnego budownictwa.
Elementy betonowe można również łączyć z innymi typami ogrodzeń. Świetnie wyglądają te uzupełnione na przykład o stylowe przęsła kute lub nowoczesne panele żaluzjowe. Stwarza to bardzo szerokie możliwości aranżacji.
Kiedy natomiast budowa płotu betonowego nie jest najlepszym pomysłem? Na przykład wtedy, jeśli przewidujesz, że jego wygląd może Ci się szybko znudzić. To bardzo trwała konstrukcja, która wcale nie jest łatwa w demontażu. Ponadto koszt budowy ogrodzenia murowanego jest na tyle wysoki, że jego wymiana po kilku latach jest zupełnie nieopłacalna. Płoty z betonu niekoniecznie są też dla osób, które poszukują najłatwiejszych w utrzymaniu rozwiązań. Wymagają bowiem okresowego czyszczenia, impregnacji i usuwania wykwitów wapiennych pojawiających się na powierzchni bloczków.
Budowa ogrodzenia betonowego – jak zacząć?
Teoretycznie budową ogrodzenia betonowego można się zająć samodzielnie. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to dość trudny i długotrwały proces wymagający zastosowania profesjonalnego sprzętu i przynajmniej minimum wiedzy budowlanej.
Należy zacząć od zaplanowania ogrodzenia – decyzji, czy będzie składać się tylko z bloczków betonowych, czy też może z bloczków i gotowych przęseł. Następnie należy przygotować dokładny projekt uwzględniający miejsce na furtkę oraz bramę wjazdową. Na tej podstawie można obliczyć ilość potrzebnych do budowy materiałów – zarówno samych bloczków, jak i betonu do przygotowania fundamentów oraz zalania konstrukcji. Nie można zapominać też o wykończeniach, czyli tzw. daszkach, zaprawie i innych akcesoriach.
Budowa ogrodzenia murowanego – tylko na pełnych fundamentach!
Bardzo istotne jest to, że budowę ogrodzenia murowanego należy rozpocząć od wykonania pełnych fundamentów. Jego konstrukcja jest bardzo ciężka. Bez odpowiedniego zakotwienia w gruncie na pewno nie będzie stabilna.
Pierwszym krokiem jest więc oczyszczenie terenu, wyznaczenie przebiegu ogrodzenia i wykonanie na całej jego długości wykopu pod fundament. Zwykle potrzebna jest do tego koparka lub inny podobny sprzęt. Wykopy muszą mieć głębokość plasującą się nieco poniżej granicy przemarzania gruntu na danym obszarze. Absolutne minimum to 80 cm, chociaż najczęściej zaleca się tworzenie fundamentów głębokich na 120 cm i więcej.
Po wykonaniu wykopów, utworzeniu szalunku i pozostawieniu miejsca na szczeliny dylatacyjne można rozpocząć zalewanie betonem. Należy stosować mieszankę klasy C16/20. Dopiero po wyschnięciu fundamentów można rozpocząć budowę ogrodzenia betonowego.
Budowa ogrodzenia murowanego z betonu – co jeszcze warto wiedzieć?
Do prac można przystąpić najwcześniej 24 godziny po wylaniu fundamentów. Przed rozpoczęciem montażu pustaków należy wykonać ławę żelbetową. Ława powinna mieć szerokość odpowiadającą szerokości pustaka i wysokość 30 cm. Wymaga zastosowania zbrojeń w postaci prętów układanych pionowo (w miejscach, w których znajdą się słupki) oraz poziomo. Ławę należy wykonać z betonu klasy C20/25, a na wierzchu ułożyć izolację przeciwwilgociową.
Przed układaniem bloczków ponownie należy odczekać 24 godziny, aby beton użyty do budowy ławy fundamentowej związał. Właściwa budowa płotu murowanego polega na układaniu pustaków rzędami – najpierw „na sucho”, a następnie łącząc elementy zaprawą. Po ukończeniu każdego rzędu należy zalać go betonem klasy C20/25, pamiętając o jego dokładnym rozprowadzeniu i ubiciu.
Po zakończeniu budowy ostatniego „piętra” pustaków można zamontować przęsła ogrodzeniowe (jeśli są używane), bramę oraz furtkę. Ostatnim etapem jest montaż tzw. daszków wykonywany co najmniej 2 doby po ułożeniu i zalaniu ostatniego etapu elementów ogrodzenia. Należy również pamiętać, że na całkowite związanie beton potrzebuje nawet 28 dni.
Nie chcesz się męczyć z budową ogrodzenia betonowego? Nie ma problemu – wystarczy wybrać kompleksowe usługi Płotex zawierające fachowy montaż. Warto pamiętać, że jest to budowla na lata, dlatego powinna być wykonana idealnie.