Masz działkę, na której planujesz wybudować dom? Jeśli tak, przed Tobą wiele kosztów. W związku z tym, poszukując oszczędności, możesz się zastanawiać, czy ogrodzenie działki budowlanej to konieczność, a może zbędny koszt? Zobacz, co mówią przepisy oraz… zdrowy rozsądek i podejmij świadomą decyzję.
Spis treści
Czy trzeba ogrodzić działkę budowlaną? Co mówią przepisy?
Prawo mówi jasno: ogrodzenia wymaga teren, na którym są prowadzone roboty budowlane. Kwestia ta została podniesiona w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. I tak, zgodnie z jego zapisami (§8-10):
- przed rozpoczęciem prac budowlanych konieczne jest ogrodzenie terenu, na którym będą prowadzone, oraz oznakowania stref niebezpiecznych;
- jeśli nie jest możliwe wykonanie ogrodzenia, należy w inny sposób oznakować tę przestrzeń, aby zapewnić bezpieczeństwo osobom postronnym;
- ogrodzenie działki budowlanej powinno mieć minimum 1,5 m wysokości i być wykonane tak, aby nie stwarzało zagrożenia dla ludzi.
Przepisy wskazują również, że teren budowy:
- powinien zapewniać możliwość składowania materiałów budowlanych w odległości min. 0,75 m od ogrodzenia;
- odległość płotu od ścian powstającego budynku powinna być nie mniejsza niż 1/10 jego planowanej wysokości.
Jak zatem widzisz, obowiązkowe jest ogrodzenie działki budowlanej, na której mają się rozpocząć prace. W teorii więc, jeśli na teren nieruchomości w najbliższym czasie nie wjadą ciężkie maszyny, obszar może pozostać nieogrodzony i nie będzie Cię to narażało na żadne konsekwencje prawne. Trzeba jednak pamiętać, że spełnienie wymogów wynikających z przepisów to nie jedyny powód, dla którego działka budowlana powinna być ogrodzona.
Dlaczego warto ogrodzić działkę budowlaną jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji?
Pomijając kwestie wymogów prawnych, które trzeba spełnić, przystępując do budowy domu, istnieje wiele powodów do zabezpieczenia posiadanego terenu ogrodzeniem. Dobrze wybrany płot:
- pomoże dobrze oznakować granice Twojej posesji – tak aby, często z niewiedzy, nie korzystali z niego np. sąsiedzi czy osoby postronne. Nierzadko zdarza się, że pusta działka budowlana bez ogrodzenia staje się „darmowym parkingiem” czy, na terenach wiejskich, pastwiskiem dla zwierząt z pobliskich gospodarstw;
- zwiększy bezpieczeństwo Twojego terenu – to ważne, jeśli na działce powoli zaczynasz składować materiały do budowy lub postawiłeś wiatę. Ogrodzenie odpowiedniej wysokości zniechęci potencjalnych złodziei do wizyty.
Jak ogrodzić działkę budowlaną, aby spełnić wymogi prawne i zyskać dobre zabezpieczenie?
Od strony prawnej, zarówno ogrodzenie tymczasowe, które powstanie na czas budowy, jak i stałe, muszą spełniać podobne wymogi. Warto wiedzieć, że:
- płot o wysokości nieprzekraczającej 220 cm może powstać bez zezwolenia i zgłaszania tego faktu do urzędu gminy,
- ogrodzenie powinno stanąć w granicach Twojej posesji, nie może za nie wykraczać – wyjątek to sytuacja, gdy dogadasz się z sąsiadem w sprawie części płotu wewnętrznego pomiędzy działkami,
- nie może mieć żadnych ostrych ani niebezpiecznych elementów na wysokości niższej niż 180 cm – w grę nie wchodzi więc np. niskie ogrodzenie tymczasowe zakończone drutem kolczastym.
Istotne będą także wymogi odnośnie do szerokości bramy i furtki. Ta pierwsza musi mieć co najmniej 240 cm szerokości, a druga – 90 cm. Pamiętaj przy tym, że stawiając ogrodzenie tymczasowe warto zapewnić sobie większe światło bramy, ponieważ wjeżdżające na posesję ciężkie maszyny czy duże samochody dostarczające materiały budowlane będą potrzebować dużo miejsca.
Tymczasowe ogrodzenie działki budowlanej – jak wyważyć między ceną a jakością?
W teorii tymczasowe ogrodzenie działki budowlanej może być jedynie prowizoryczne. Wystarczy wbić drewniane słupki i naciągnąć siatkę. Jednak pytanie, czy taki płot będzie komfortowy w użytkowaniu, a jednocześnie bezpieczny? Nie zawsze. Dlatego – zwłaszcza jeśli zamierzasz takim ogrodzeniem otoczyć całą przestrzeń działki i pozostawić je na jakiś czas po zakończeniu prac – warto postawić np. na ogrodzenie panelowe bez podmurówki. Jest łatwe do postawienia, można je też dość prosto zdemontować (gdyby trzeba było zapewnić wjazd na posesję od innej strony), a jednocześnie na tyle solidne, że może odstraszyć złodziei.
Czy trzeba ogrodzić działkę budowlaną na nowo po zakończeniu prac?
Kiedy prace budowlane dobiegną końca, często następuje rozbiórka ogrodzenia tymczasowego – szczególnie jeśli otaczało ono tylko bezpośrednie okolice samego budynku. Z prawnego punktu widzenia nie musisz od razu stawiać nowego, stałego płotu. Warto to jednak zrobić jak najszybciej – z uwagi na bezpieczeństwo posesji.
Czytaj też: Miejsce na śmietnik w ogrodzeniu – plan i budowa
Jeżeli chcesz przyspieszyć ten proces, możesz jeszcze na etapie budowy skontaktować się z naszymi ekspertami. Przygotujemy projekt i wizualizację, a następnie ustalimy dogodny termin montażu płotu – tak aby powstał w krótkim czasie i zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.