Ogrodzenie pełni bardzo ważną funkcję, odgradzając nieruchomość przez obecnością niepowołanych osób, a także dopełniając ją i wyznaczając jej granice. Na rynku istnieją różne rodzaje płotów, w tym m.in. ażurowe. Czym cechuje się takie ogrodzenie i w jakich sytuacjach sprawdzi się zdecydowanie najlepiej?
Spis treści
Czym jest ogrodzenie ażurowe?
Ogrodzenie ażurowe składa się z elementów, które zasłaniają tylko część jego powierzchni. Przez pozostawione luki można zobaczyć, co dzieje się na terenie nieruchomości. To zabezpieczenie przed obecnością, ale nie wzrokiem innych osób. W ten sposób można zapewnić dostęp światła, co jest pożądane głównie w przypadku niewielkich, ciemnych działek, gdzie całkowicie przykryty płot mógłby okazać się zbyt przytłaczający.
Ogrodzenie ażurowe ma jeszcze jedną zaletę. Pozwala na swobodny przepływ powietrza, co ma znaczenie zarówno dla mieszkańców posesji, jak i roślin posadzonych bezpośrednio przy płocie. Na takiej konstrukcji z powodzeniem mogą oprzeć się również wszelkie pnącza.
Dlaczego warto postawić na płot ażurowy?
Oprócz wymienionych zalet, płot ażurowy niesie za sobą znacznie więcej korzyści. To również sposób dla osób przebywających na terenie posesji na zobaczenie, co dzieje się poza nią. Takie ogrodzenie nie tworzy efektu przytłoczenia i jest bardzo uniwersalne – z powodzeniem można dopasować je do designu dowolnego budynku, zarówno nowoczesnego, jak i nieco bardziej klasycznego.
Nowoczesne ogrodzenia ażurowe zwykle przyjmują formę konstrukcji ze specjalnych paneli, ułożonych w konkretnych odstępach od siebie. W przypadku klasycznych domów z powodzeniem można zastosować bardzo ozdobne płoty metalowe, z ornamentami przedstawiającymi rośliny.
Z czego tworzy się ogrodzenia ażurowe?
Obecnie ogrodzenie ażurowe jest nie tylko funkcjonalnym dodatkiem do danej nieruchomości, lecz także prawdziwą dekoracją. Do stworzenia takich konstrukcji najczęściej wykorzystuje się następujące materiały:
- PVC,
- kamień,
- beton,
- stal.
Bardzo często producenci ogrodzeń decydują się również na połączenie co najmniej kilku materiałów. Powszechną praktyką jest tworzenie kamiennej podstawy mierzącej kilkadziesiąt centymetrów wysokości, a na górze umieszczanie ażurowej siatki. Wybór odpowiedniej konfiguracji zależy wyłącznie od wizji właściciela nieruchomości, a także jej charakteru.
Ażurowe ogrodzenie tarasu
Niektóre osoby decydują się na ogrodzenie nie tylko swojej działki, lecz także tarasu. Jest to dobre rozwiązanie m.in. w sytuacji, gdy powierzchnia ta znajduje się na podwyższeniu. Wówczas ogrodzenie ma za zadanie zmniejszyć ryzyko spadnięcia dzieci czy innych użytkowników ze skarpy. W wielu przypadkach wygląda ono również bardzo estetycznie, choć na tarasach stosuje się zwykle znacznie niższe płotki. Ogrodzenie ażurowe nie zaciemnia przestrzeni zbyt mocno, dlatego pozwala na swobodny dostęp promieni słonecznych do roślin znajdujących się przy domu.
Jakie ogrodzenie ażurowe wybrać?
Wybór odpowiedniego ogrodzenia ażurowego musi zależeć od tego, jak wyglądają pozostałe elementy nieruchomości. Na rynku jest dostępnych wiele opcji – modele gabionowe, palisadowe, kute, panelowe, stalowe i wiele innych. Trzeba pamiętać, że ogrodzenie ażurowe musi uwzględniać przestrzenie pomiędzy konkretnymi belkami czy prętami. Z tego powodu już na etapie projektowym warto określić swoje oczekiwania dotyczące tej kwestii. Zdecydowanie najbardziej przejrzystym ogrodzeniem będzie to wykonane ze zwykłej siatki. Można również postawić na pręty ze stali nierdzewnej czy nawet elementy drewniane, ale rozmieszczone tak, by nie tworzyć całkowicie przykrytej przestrzeni.
Ogrodzenie ażurowe – cena
Cena ogrodzenia ażurowego zależy przede wszystkim od tego, z jakiego materiału zostało ono wykonane. Zdecydowanie najtańsza jest zwykła, metalowa siatka. To idealny wybór w przypadku osób, które chcą zaoszczędzić, a jednocześnie stworzyć idealne miejsce do wzrostu roślin. Przy siatce warto bowiem posadzić różnego rodzaju pnącza, które z czasem całkowicie przykryją ogrodzenie. Doskonale sprawdzi się m.in. dzikie wino, wiosną przyjmujące intensywnie czerwony kolor. Siatkę można pozostawić również w niezmienionej postaci – szczególnie, gdy chcesz widzieć, co dzieje się poza nieruchomością.
Popularnością cieszą się również ogrodzenia metalowe, które zwykle są tańsze niż te z drewna. Pozwalają one na uzyskanie trwałej konstrukcji, a jednocześnie doskonałego przepływu powietrza i dostępu promieni słonecznych.
Szukasz producenta ogrodzeń ażurowych, który stworzy idealny płot dopasowany do Twoich potrzeb? Skontaktuj się z nami!