Wybór ogrodzenia jest jedną z ważniejszych decyzji podejmowanych w trakcie realizacji całej inwestycji. Już na początkowym etapie budowy domu pojawia się zazwyczaj ogrodzenie tymczasowe. Producenci oprócz tego typu rozwiązań oferują również zazwyczaj całą gamę ogrodzeń docelowych – począwszy od tych najbardziej ekonomicznych, aż po indywidualne, niepowtarzalne projekty na zamówienie. Niezależnie od rodzaju płotu, koszt ogrodzenia jest zazwyczaj dość znaczącą pozycją w budżecie całego przedsięwzięcia, co każe starannie wybrać miejsce zakupu i producenta ogrodzeń.
Spis treści
Od dystrybutora czy ogrodzenie z marketu – na co postawić?
Prowadząc rozeznanie na rynku ogrodzeń, inwestorzy porównują ceny wybranych modeli, zastanawiając się czy warto dokonać zakupów na przykład w markecie budowlanym, czy może u innego dystrybutora systemu ogrodzeń lub bezpośrednio u producenta…
Oprócz różnic w cenie, miejsce zakupu wiąże się z dodatkowymi gratyfikacjami bądź ich brakiem. W takim razie, co wybrać: ogrodzenie od producenta czy z marketu?
Przybliżymy, dlaczego kierowanie się wyłącznie ceną, nie zawsze może oznaczać dobra inwestycję i jakie dodatkowe korzyści niesie ze sobą zakup ogrodzenia u producenta?
4 powody, dla których producent ogrodzenia będzie najlepszym wyborem
Sam fakt zakupu wybranego ogrodzenia w miejscu jego produkcji oznacza, że dana firma odpowie na wszystkie nurtujące nas pytania i na temat swoich ogrodzeń będzie wiedziała absolutnie wszystko. Tak dokładne informacje często trudniej jest uzyskać u zewnętrznych sprzedawców, którzy po odpowiedzi na bardziej szczegółowe pytania i tak zwykle odsyłają klienta właśnie do… producenta. Plusów zakupu ogrodzenia w miejscu ich wytwarzania jest zresztą znacznie więcej.
#1: Wysoka jakość oferowanych ogrodzeń u producenta
Produkcja ogrodzenia na zlecenie zewnętrznych sprzedawców często wiąże się z inną jakością oferowanego produktu związaną z jego niższą ceną. Nie jest to regułą w każdej sytuacji, ale niestety należy wziąć to pod uwagę, decydując się na zakup ogrodzenia u dystrybutora. Producent natomiast, dbając o jakość oferowanych ogrodzeń i co za tym idzie wizerunek firmy, nie będzie starał się zaniżać poziomu, aby sprzedać produkt po obniżonej cenie.
Sprawdzony materiał, z którego produkuje się ogrodzenia
Kupując ogrodzenie (stalowe, aluminiowe lub inne) bezpośrednio u źródła, można uzyskać precyzyjną wiedzę o rodzaju materiału, z którego powstają przęsła ogrodzeniowe i pozostałe jego elementy. Klient otrzymuje również szczegółową informację na temat metody produkcji w interesującym go zakresie, na przykład sposób zabezpieczenia antykorozyjnego, technologia łączenia poszczególnych elementów przęseł i tym podobne).
Gwarancja producenta ogrodzeń
Gwarancja producencka może być dodatkowym potwierdzeniem jakości oferowanych ogrodzeń i odpowiedzialności producenta. W odróżnieniu od gwarancji sprzedawcy (czyli tzw. rękojmi), która jest obowiązkowa na mocy prawa, gwarancja producenta jest kwestią dobrowolną. Producent za towar odpowiada jedynie wtedy, kiedy dołącza do niego gwarancję, w której sam określa warunki, na jakich jest ona udzielana w tak zwanej karcie gwarancyjnej.
Pewne zabezpieczenie ogrodzenia przed korozją
Korozja jest głównym wrogiem wielu ogrodzeń i pomimo zabezpieczeń jest ona procesem stale postępującym. Zabiegi antykorozyjne mają na celu znaczne spowolnienie tego procesu i jak najlepsze zabezpieczenie ogrodzenia przed zniszczeniem. Producenci ogrodzeń stalowych już w momencie wytwarzania przęseł stosują dokładne zabezpieczenie wystarczające na długi czas użytkowania, co oczywiście nie zwalnia właścicieli ogrodzenia z późniejszych, okresowych przeglądów i ewentualnego zabezpieczania pojawiających się ognisk korozji.
#2: Koszt ogrodzenia u dystrybutora
Ogólna cena ogrodzenia to jeden z głównych parametrów (oprócz samego wzornictwa), który brany jest pod uwagę podczas zakupu. Koszt nabycia ogrodzenia bezpośrednio u producenta może okazać się znacznie niższy (inwestor będąc bowiem pierwszym odbiorcą towaru, nie płaci kosztów pośrednika i kolejnej marży), a dodatkowo ma się dostęp do fachowej pomocy i pełnej informacji technicznej dotyczącej samego produktu.
#3: Większy wybór każdego rodzaju ogrodzeń u producenta
W odróżnieniu od punktów sprzedaży, producenci dysponują pełną ofertą katalogową swoich towarów, więc możliwości wyboru jest zazwyczaj znacznie więcej niż na przykład w markecie budowlanym. Punkty sprzedaży mają w swojej ofercie najczęściej ułamek pełnej oferty danego producenta.
Ogrodzenia metalowe kute, panelowe i palisadowe zazwyczaj dominują wśród propozycji, ale dostępne są również ogrodzenia aluminiowe czy systemy panelowe łączone (miedzy innymi z elementami drewna, miedzi), ogrodzenia z gabionów i wiele innych. Będąc w miejscu produkcji, można też naocznie przekonać się, jak prezentują się poszczególne rodzaje ogrodzeń.
#4: Ogrodzenie u dystrybutora – pomoc w wyborze i montaż
Wizyta bezpośrednio u producenta ogrodzeń ma jeszcze jeden aspekt ceniony przez inwestorów. Oprócz wyboru ogrodzenia można liczyć tu na profesjonalne doradztwo w zakresie doboru bram, słupków, ich osadzenia w gruncie, dopasowania elementów łączących ogrodzenie w całość i tym podobne. Właściciele działek o nieregularnych kształtach czy tych położonych na trudnym terenie (stromizny, nierówności, grunty podmokłe, skaliste), znajdą pełną pomoc i doradztwo techniczne w zakresie budowy ogrodzeń i doboru wszystkich niezbędnych elementów systemu. Zazwyczaj w ofercie dostępna jest również usługa profesjonalnego montażu ogrodzeń.