
Dolna część ogrodzenia jest narażona na wpływ nie tylko obciążenia własną masą, ale również różnego rodzaju czynników zewnętrznych. W celu wzmocnienia całej konstrukcji i jej prawidłowego osadzenia w gruncie, warto stosować podmurówki pod ogrodzenie. Najlepiej sprawdzą się te wykonane z betonu.
Podmurówka betonowa to element wykończeniowy ogrodzenia. Podczas jej wykonywania należy więc wziąć pod uwagę specyfikę oraz wagę płotu, jak również jego design. Wszystko po to, aby oba elementy tworzyły spójną całość, która będzie nie tylko trwała, ale też miła dla oka. Beton to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów to stawiania podmurówki. Z artykułu dowiecie się, jakie dokładnie funkcje spełnia podmurówka, dlaczego warto wykończyć nią ogrodzenie oraz poznacie różnice między podmurówką betonową lekką a ciężką.
Spis treści
Ogrodzeniowe podmurówki betonowe – dlaczego warto?
Zaczniemy od wyjawienia powodów, dla których tego typu konstrukcje to dobry wybór, jeśli chodzi o wykończenie ogrodzenia – zwłaszcza panelowego. Oto, jakie korzyści wynikają z obecności betonowej podmurówki…
- Ochrona przed wilgocią – jest to jeden z tych czynników, które w największym stopniu wpływają na kondycję ogrodzenia. Dodatkowy murek pod ogrodzenie skutecznie izoluje jego elementy od kontaktu z wilgocią pochodzącą z gleby i rozmaitej roślinności znajdującej się przy płocie, a to dość istotnie wpływa na wydłużenie żywotności całej konstrukcji.
- Zabezpieczenie przed zwierzętami – podmurówka z betonu uniemożliwia im przekopanie się pod ogrodzeniem i wtargnięcie na teren posesji. Ma to szczególne znaczenie wtedy, gdy chce się uniknąć zniszczeń w ogrodzie lub na przykład ochronić zwierzęta gospodarskie przed dzikimi zwierzętami.
- Rozwiązanie przeciw złodziejom – choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, podmurówki betonowe mogą zabezpieczyć elementy ogrodzenia przed kradzieżą. Nie pozwalają bowiem na ich łatwe rozkręcenie i zdemontowanie.
- Stabilizacja podłoża – jeśli stawia się płot na grząskim gruncie, zastosowanie podmurówki jest wręcz koniecznością. W przeciwnym wypadku gotowa konstrukcja może nie postać długo.
Jak widać, zwykły „murek z betonu” może… naprawdę wiele.
Kiedy podmurówka pod ogrodzenie nie jest wymagana?
Omawiane zabezpieczenia doskonale sprawdzają się wówczas, gdy stawia się ogrodzenie panelowe, z prętów metalowych, a także w przypadku płotów murowanych, betonowych i kamiennych – czyli praktycznie zawsze wtedy, kiedy konstrukcja jest stosunkowo ciężka i wymaga ustabilizowania – szczególnie na niepewnym gruncie. W innych przypadkach to kwestia wyboru.
Podmurówka pod ogrodzenie nie zawsze jest niezbędna. Lekkie płoty (na przykład ogrodzenia wykonane z siatki) wymagają jedynie postawienia stóp fundamentowych, które znajdują się pod słupkami. Obciążenia nie są dw tym przypadku duże, dlatego całość wytrzymuje w takiej postaci próbę czasu.
Nieco inaczej wygląda jednak sytuacja, gdy w grę wchodzą zwierzęta – zarówno te przebywające na posesji (na przykład psy, które mają nie wychodzić poza ogrodzony teren), jak i te na zewnątrz, które mają nie przedostawać się na działkę. Brak porządnej podmurówki sprawia, że ogrodzenie można bez problemu podkopać. Jedynie podmurówka betonowa może przed tym zabezpieczyć.
Jak zrobić podmurówkę z betonu – opcja lekka i ciężka
Decydując się na podmurówkę z betonu, należy przeanalizować specyfikę stawianego ogrodzenia. To od jego ciężaru bowiem w głównej mierze zależy to, w jaki sposób murek powinien być wykonany. Biorąc to pod uwagę, do wyboru ma się dwie kategorie podmurówki – lekką oraz ciężką.
Podmurówka betonowa – ogrodzenie lekkie
Stawiana zazwyczaj pod płotami metalowymi z siatki i panelowymi. Jej grubość raczej nie przekracza 20 centymetrów. Wykonując taką podmurówkę, warto pamiętać o solidnym zabetonowaniu stóp fundamentowych. Muszą one powstać jako pierwsze. Uwagę trzeba zwrócić także na osadzenie słupków na narożnikach. Jeśli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone, panele ogrodzeniowe mogą się nie utrzymać.
Przy podmurówce lekkiej słupki powinny być betonowane w odstępach około 2 do 2,5 metra. Gdy zostaną osadzone w gruncie, wykonuje się między nimi zagłębienia, których szerokość zazwyczaj wynosi około 20 centymetrów. Następnie stawiane jest deskowanie. Podmurówki ogrodzeniowe muszą zostać zalane mieszanką o wystarczającej klasie (przynajmniej C12/B15).
Podmurówka betonowa ciężka
Jak można się łatwo domyślić, ciężką podmurówkę betonową zaleca się przy stawianiu płotów z składających się z ciężkich elementów. To przede wszystkim metalowe ogrodzenia kute, konstrukcje murowane, betonowe i kamienne. Fundamenty pod ogrodzenie muszą być w stanie wytrzymać spore obciążenia, które bez odpowiedniego zabezpieczenia doprowadzają prędzej czy później do uszkodzenia całej konstrukcji.
Żeby do takiej sytuacji nie dopuścić, grubość podmurówki należy dostosować do grubości samego muru. Bardzo często przekracza ona nawet 30 centymetrów, dlatego podczas prac konstrukcyjnych konieczne jest także wykonanie o skutecznej hydroizolacji i specjalnych ław fundamentowych.
Sprawdź również: Podmurówka pod ogrodzenie z kamienia łupanego – na co uważać przy budowie?
Rozwiązanie gotowe, czyli podmurówka prefabrykowana
Choć konstrukcje betonowe są stawiane najczęściej, w przypadku ogrodzeń panelowych pewnym rozwiązaniem może okazać się także podmurówka z prefabrykatów betonowych. Do dyspozycji ma się w takim przypadku gotowe elementy o długości od 2 do 3 metrów i grubości mniej więcej 5 centymetrów.
Gotowy fundament pod ogrodzenie można postawić bardzo szybko, niezależnie od warunków atmosferycznych. Nie trzeba martwić się kopaniem, deskowaniem i innymi skomplikowanymi czynnościami, którymi zajmują się specjaliści. Takie rozwiązanie dobrze sprawdza się nawet na trudnym terenie. Podmurówka prefabrykowana też, podobnie jak ta robiona od zera) też jest odporna na wilgoć i zmienne temperatury powietrza. Jedynym jej minusem jest to, że nie radzi sobie z bardzo ciężkimi ogrodzeniami.
***
Podmurówka pod ogrodzenia to sposób na wydłużenie ich żywotności, a także lepsze zabezpieczenie między innymi przed nieproszonymi gośćmi. Jeśli wykona się ją w sposób prawidłowy, będzie dobrze służyć przez lata.