Ogrodzenie, furtka i brama to elementy, które nie tylko stanowią uzupełnienie architektury budynku, ale często pełnią również funkcję wizytówki posesji. Ich spójność stylistyczna z bryłą domu jest więc bardzo ważna. Dom w stylu dworkowym charakteryzuje się majestatycznością i klasyczną elegancją, dlatego ogrodzenie powinno być równie stylowe. Jakie rozwiązanie wybrać? Skorzystaj z naszego poradnika
Spis treści
Czym powinno się wyróżniać ogrodzenie dworkowe?
Domy w stylu dworkowym czerpią z najlepszych polskich tradycji architektonicznych. Projektowane są tak, by przypominać dawne klasyczne dwory. Doskonale wpisują się w rodzimy krajobraz i podobają się wielu osobom ze względu na swoją elegancję oraz ponadczasowość. Wszystko to sprawia, że projekty domów w stylu dworkowym wciąż cieszą się popularnością. Wyróżniają się przede wszystkim charakterystycznym gankiem z kolumnami umieszczonym w centralnej części frontowej elewacji, czterospadowym dachem – zwykle krytym dachówką, jasnym wykończeniem elewacji oraz niewielkimi oknami – często ze szprosami, które nadają im klasycznego wyglądu. Jeśli tylko pozwalają na to warunki, do domu w stylu dworku powinien prowadzić dekoracyjny podjazd.
Domy w stylu dworku polskiego można określić jako tradycyjne oraz eleganckie. W związku z tym przy budowie i aranżacji najczęściej wykorzystuje się naturalne materiały. To również wyznacznik dla otoczenia budynku – ogrodu, płotu, bramy czy furtki. Ze stylem dworkowym najlepiej komponują się elementy:
- kute,
- drewniane,
- kamienne,
- ceglane.
Wszystkie te surowce zachwycają, podobnie jak dom w stylu dworku szlacheckiego, naturalnym pięknem i ponadczasową stylistyką. Są też bardzo solidne, co doskonale wpisuje się w dworkową stylistykę. Dlatego przy wyborze ogrodzenia posesji warto zwrócić uwagę właśnie na takie rozwiązania.
Dowiedz się więcej: Stylowe ogrodzenie – jakie przęsła, słupki i podmurówkę wybrać na płot w stylu dworkowym?
Ogrodzenia kute – klasyczny wybór do domu w stylu dworkowym
Najczęstszym wyborem właścicieli współczesnych dworków są ogrodzenia kute. Dla wielu jest to kwestia wręcz oczywista. Elementy wykonane na zamówienie przez kowala są jedyne w swoim rodzaju – nawet jeśli mają nieskomplikowany kształt. Technika produkcji sprawia, że możliwe jest tworzenie przęseł o fantazyjnych i nietypowych formach, zgodnie z indywidualnym projektem klienta. Nie można im również odmówić solidności. Są jednak przez to dość trudne w montażu. Ponadto klasyczne ogrodzenia kute są drogie, ponieważ wykonuje się je ręcznie. Z tego powodu realizacja zamówienia może się również wydłużyć.
Ciekawą alternatywą są ogrodzenia metalowe stylizowane na tradycyjne kute. Ich wygląd jest równie atrakcyjny oraz ekskluzywny. Są też wytrzymałe i solidne. Ich wykonanie jest jednak łatwiejsze, przez co są tańsze, a na realizację zamówienia nie trzeba czekać tygodniami. Tego rodzaju nowoczesne płoty w klasycznym stylu to coraz częstszy wybór wymagających inwestorów.
Ogrodzenia drewniane z elementami kutymi – ciekawe połączenie materiałów
Klasyczne ogrodzenia kute są przede wszystkim bardzo stylowe, dlatego każdy dom jak dworek prezentuje się jeszcze lepiej, jeśli jest uzupełniony o takiego rodzaju płot. Nie wszystkim odpowiada jednak ich ażurowy charakter. Niektórzy wolą bowiem cieszyć się spokojem i prywatnością na własnej działce. W takim przypadku warto sięgnąć po wszechstronne, naturalne, a jednocześnie eleganckie drewno. To ponadczasowy surowiec, który można wykorzystać do stworzenia znacznie bardziej zabudowanych przęseł, a nawet wysokiego pełnego płotu.
Ogrodzenie drewniane będzie się prezentować szczególnie dobrze, gdy zostanie uzupełnione o elementy kute. To rozwiązanie, które idealnie dopełni elegancki, utrzymany w stylu klasycznym dom. Styl dworkowy szczególnie „lubi” zestawienie drewna ze stalą. Dodatkowym atutem takiego połączenia jest niższa waga (w stosunku do przęseł w całości wykonanych ze stali), przez co cała konstrukcja staje się łatwiejsza w montażu.
Ogrodzenia łupane – stylowa i praktyczna imitacja kamienia
Kamień to kolejny ponadczasowy materiał, który pasuje do klasycznej dworkowej architektury. Jednak obecnie częściej stosuje się jego imitację, która jest równie trwała i elegancka, za to tańsza i prostsza w montażu. Ogrodzenie łupane z bloczków betonowych będzie wyglądać naprawdę świetnie, okalając dom w stylu dworkowym. Dzięki temu, że układa się je z pustaków zalewanych następnie betonem, montaż przebiega sprawnie. Ponadto taki płot jest bardzo solidny.
To może Cię zainteresować: Pustak ogrodzeniowy – jak należy go montować?
Wykorzystując bloczki betonowe, można zbudować ogrodzenie o dowolnej wysokości. Co więcej, można zdecydować się na pełny, solidny mur lub jedynie podmurówkę i słupki z tego materiału uzupełnione np. o kute przęsła. To bardzo udana kompozycja!
Chcesz stworzyć swoje wymarzone ogrodzenie dworkowe? Skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy Ci zrealizować każdy projekt.