Obliczenie kosztów wykonana ogrodzenia palisadowego nie jest tak proste, jak może się na pierwszy rzut oka wydawać. Nie da się bowiem podać jednej, uniwersalnej kwoty, która będzie odpowiadać różnym projektom. Wszystko zależy od szeregu czynników związanych ze sposobem wykonania ogrodzenia, jego wymiarami, a także specyfiką miejsca, w którym płot ma się znaleźć…
Spis treści
Ogrodzenie palisadowe – przykuwające uwagę ogrodzenie modułowe
Biorąc to wszystko pod uwagę, warto w pierwszej kolejności zastanowić się, czego chcemy i z jakimi trudnościami będziemy się musieli zmagać. A naprawdę warto, ponieważ ogrodzenia palisadowe są szczególnie cenione ze względów estetycznych i z powodu ich wysokiej wytrzymałości mechanicznej.
Dla wielu osób najważniejsza wydaje się pewna uniwersalność ogrodzenia palisadowego. Pasuje ono niemal do każdego stylu architektonicznego, pozostawia również wiele swobody podczas układania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na ogrodzenie palisadowe poziome lub ogrodzenie palisadowe pionowe. Minimalistyczna, stonowana stylistka doskonale współgra z otoczeniem. Pod tym względem będzie to z pewnością doskonały wybór.
Co wpływa na cenę ogrodzenia palisadowego?
Zanim jednak dojdzie do zakupu i montażu, warto znaleźć odpowiedź na pytanie – ile kosztuje ogrodzenie palisadowe (czy raczej ile może ono kosztować). Obliczenia nie są proste, ponieważ w grę wchodzi wiele zmiennych, związanych między innymi z:
- rodzajem ogrodzenia,
- sposobem montażu,
- ukształtowaniem posesji,
- a także z jej wielkością.
Dopiero po przeanalizowaniu wszystkich tych elementów, można zastanowić się nad oszacowaniem kwoty zbliżonej do ostatecznej.
Szukasz ciekawych rozwiązań? Sprawdź również: Nowoczesne ogrodzenia – co jest teraz w modzie?
Rodzaj materiału, z którego wykonane jest ogrodzenie palisadowe
Zaczynamy od kwestii najważniejszej, która determinuje także samą cenę ogrodzenia palisadowego, nie tylko koszt jego postawienia. Warto w tym miejscu podkreślić, że tego typu konstrukcje wykonywane są z wielu różnych tworzyw, co także decyduje o ich uniwersalności. Z łatwością można bowiem dobrać ogrodzenie do efektu, jaki chcemy osiągnąć.
- Ogrodzenie palisadowe z drewna – najtańsze będą te wykonane z krajowych gatunków, takich jak chociażby sosna czy świerk (od 70 do 200 złotych za metr bieżący). Co jednak istotne, są one bardzo wrażliwe na wpływ czynników zewnętrznych, a zwłaszcza wilgoci. Dłuższą żywotność zapewniają ogrodzenia wykonane z egzotycznych gatunków drewna, ale oczywiście takie są znacznie droższe – ich cena może wynieść nawet 300 do 350 złotych za metr bieżący. Wyborem alternatywnym i pewnym kompromisem może być ogrodzenie palisadowe drewnopochodne, które gwarantuje większą wytrzymałość niż konstrukcje wykonane z miękkiego drewna, a przy okazji nie kosztuje wiele.
- Ogrodzenie palisadowe z aluminium – dla wielu osób jest to wybór optymalny, gwarantujący dobry balans pomiędzy korzystną ceną a przyzwoitą wytrzymałością.
- Ogrodzenia palisadowe ze stali ocynkowanej – mocne, ciężkie przęsła kosztować mogą od 100 do nawet 400 czy 500 złotych (sporo zależy od wysokości i ewentualnych zdobień).
- Ogrodzenie palisadowe kute – konstrukcje z przęsłami kutymi wyróżniają się bardzo bogatymi zdobieniami, dlatego ich cena wynieść może od 200 do około 400 złotych.
Podmurówka pod ogrodzenie – dodatkowy koszt
Standardowy fundament ciągły nie jest wymagany w przypadku ogrodzenia palisadowego. Podczas jego montażu należy jednak wykonać podmurówkę, która oczywiście zwiększa nieco koszt całości inwestycji.
Optymalnym wyborem wydaje się podmurówka prefabrykowana, a więc występująca w postaci bloków betonowych. Jaki jest ich koszt? Od 10 do mniej więcej 20 złotych za sztukę. Możemy również zdecydować się na ogrodzenie palisadowe na podmurówce z klinkieru, która jest trochę droższa.
Stal zbrojeniowa do rdzeni słupków ogrodzeniowych
Przechodzimy do kolejnego elementu, który pozwala na wzmocnienie całej konstrukcji, jednak z drugiej strony podnosi też koszt całego przedsięwzięcia. Oczywiście spore znaczenie ma to, na jakie dokładnie rdzenie słupków się zdecydujemy.
Szukasz także innych ciekawych ogrodzeń? Sprawdź: Ogrodzenia na zamówienie – produkcja ogrodzeń według pomysłu Klienta.
Ogrodzenie palisadowe z podmurówką może zostać postawione z wykorzystaniem prętów żebrowanych, których średnica wynosi od 6 mm (koszt około 3000 zł za tonę) do 12 mm (około 2600 zł za tonę). Czasem warto jednak postawić na stal zbrojeniową kupowaną na kilogramy. Trzeba tylko pamiętać, że im wyższa klasa stali, tym również większy czeka nas wydatek.
Wykop fundamentów pod przęsła ogrodzeniowe
Czynność tę wykonuje się w przypadku metalowego ogrodzenia palisadowego. Z korzyścią na nasz budżet działa fakt, iż może być to tak zwany fundament punktowy, który kosztuje znacznie mniej niż konstrukcje ciągłe.
Nie zawsze jednak jest tak prosto. Ostateczny koszt wykopania fundamentu zależy bowiem od specyfiki podłoża oraz głębokości przemarzania gruntu, która w każdym obszarze Polski jest inna. Na wschodzie i północnym wschodzie kraju warunki są najtrudniejsze, ponieważ grunt może przemarzać nawet na głębokości 140 centymetrów. Na zachodzie wartość ta wynosi natomiast około 80 centymetrów.
Montaż ogrodzenia palisadowego – koszt, z którym trzeba się liczyć
W ten sposób dochodzimy do kwestii ostatniej, ale wcale nie mniej istotnej. Jak można się domyślić, cena ogrodzenia palisadowego z montażem może okazać się znacznie wyższa od kosztów ponoszonych wówczas, gdy większość wykonujemy sami. I choć wizja zmniejszenia wydatków może być kusząca, bez odpowiedniego przygotowania nie należy podchodzić do tego zadania. Cały montaż może bowiem okazać się bardzo problematyczny, a ewentualne nasze błędy mogą nas słono kosztować.