Daszki ogrodzeniowe są nie tylko estetycznym wykończeniem słupków, podmurówek czy też całych płotów wykonanych np. z bloczków łupanych lub betonowych. To również bardzo praktyczne elementy – bez nich niektóre rodzaje ogrodzeń mogą mieć znacznie słabszą trwałość. Dowiedz się, dlaczego daszki są tak ważne, gdzie powinno się je montować i jak je dobierać.
Spis treści
Czym są daszki ogrodzeniowe i jakie pełnią funkcje?
Daszki ogrodzeniowe to elementy zwieńczające konstrukcję niektórych elementów ogrodzenia. Zwykle mają formę dwu- lub czterospadową i często przypominają miniaturowy dach budynku – stąd ich potoczna nazwa. Dostępne są również daszki ogrodzeniowe płaskie, które prezentują się bardzo nowocześnie. Po co się je stosuje? To przede wszystkim zabezpieczenie konstrukcji płotu – głównie przed przedostawaniem się wilgoci do środka konstrukcji, która w polskim klimacie może stanowić spore zagrożenie. Bez odpowiedniego zabezpieczenia woda może zalegać na poziomych powierzchniach, wnikając w materiał. Najbardziej narażone są spoiny łączące np. bloczki betonowe czy cegłę. Jeśli wnika w nie woda, po nadejściu mrozu ich objętość zaczyna się zwiększać, co prowadzi do wykruszania się zaprawy, a więc osłabienia stabilności i trwałości konstrukcji. Daszki na murki ogrodzeniowe pomagają jednak w odprowadzaniu wody, zwiększając trwałość płotów.
Gdzie montuje się daszki ogrodzeniowe?
Odpowiednie daszki ogrodzeniowe powinny zwieńczać wszystkie te elementy ogrodzenia, które wykonano z materiałów porowatych (jak np. beton) i elementów łączonych zaprawą. Są to więc całe ogrodzenia betonowe, murowane z cegieł, z bloczków i pustaków łupanych lub gładkich. Obowiązkowo montuje się również daszki na murowane słupki ogrodzeniowe i podmurówki oraz wszystkie inne elementy małej architektury. Dobiera się je w taki sposób, by były większe od przekroju muru – dzięki temu woda po nim nie ścieka. Powinny mieć tzw. kapinosy, czyli nacięcia pozwalające na odpływ wody i zapobiegające powstawaniu zacieków. Mocuje się je za pomocą mrozoodpornego, uszczelniającego kleju. Dzięki temu należycie chronią elementy ogrodzenia przed wilgocią, a jednocześnie same są chronione przed trudnymi warunkami atmosferycznymi.
Daszek na słupek ogrodzeniowy czy murek to jednak nie tylko element praktyczny, ale również estetyczny. Dlatego oferta tego typu produktów jest szeroka. Warto starannie je dobierać, ponieważ są w stanie znacząco wpłynąć na charakter całego ogrodzenia.
Daszki ogrodzeniowe powinny zabezpieczać górną krawędź wszystkich elementów wykonywanych z materiałów takich jak beton, kamień czy cegła. Montuje się je więc zarówno na słupkach, jak i na podmurówkach.
Jak dobrać daszki ogrodzeniowe?
Odpowiednie daszki ogrodzeniowe potrafią podkreślić charakter płotu, a nawet dodać mu stylu. Najprostszym rozwiązaniem jest zakup gotowych elementów tego typu, choć można również je zbudować – np. z dachówek. Sprawdź, jakimi kryteriami się kierować, by wybrać idealne daszki ogrodzeniowe.
Materiał
Zawsze dobrze wyglądają daszki ogrodzeniowe wykonane z takiego samego materiału co ogrodzenie. Dlatego też bez problemu znajdziesz np. gotowe daszki na słupki ogrodzeniowe betonowe wykonane właśnie z betonu. Warto zamówić je u tego samego producenta co budulec na ogrodzenie, aby upewnić się, że wszystkie elementy będą do siebie pasować pod względem faktury czy koloru. Atutem takiego rozwiązania są na pewno spójność estetyczna i łatwość montażu. Daszki ogrodzeniowe betonowe są też dopasowane do standardowych wymiarów słupków czy też szerokości ogrodzeń. Do ogrodzenia z klinkieru idealnie pasują natomiast daszki ogrodzeniowe klinkierowe dostępne w różnych kolorach. Można też wykorzystać daszki ogrodzeniowe z dachówki lub gontu – najlepiej wybrać wówczas taki sam materiał, jaki położony jest na dachu budynku. Elegancji aranżacji dodadzą zwieńczenia z kamienia – np. daszki granitowe na słupki ogrodzeniowe. Natomiast nowoczesny efekt można uzyskać dzięki wykończeniom z metalu, szczególnie jeśli murowane elementy są połączone z metalowymi przęsłami. Metalowy daszek na słupek ogrodzeniowy powinien mieć taki sam kolor i wykończenie co przęsła, aby całość była spójna.
Kształt
Daszki ogrodzeniowe występują w trzech podstawowych kształtach.
- Daszki ogrodzeniowe czterospadowe są najpopularniejsze. Najlepiej wyglądają, gdy mają kwadratową podstawę – wówczas służą do przykrywania słupków o równobocznym przekroju.
- Daszek ogrodzeniowy dwuspadowy dobrze wygląda na podłużnych elementach. Można nim przykryć mur znajdujący się pomiędzy słupkami. Niektóre elementy tego typu nadają się jednak również na słupki.
- Jeśli zależy Ci na nowoczesnym wyglądzie, wybierz daszek ogrodzeniowy płaski. Można nim przykryć ogrodzenie na całej długości. Komponuje się szczególnie dobrze z elementami zbudowanymi z bloczków o gładkim wykończeniu.
Zazwyczaj daszki ogrodzeniowe mają kształty prostych brył, ale czasami można również znaleźć takie o nieco bardziej złożonych, ozdobnych formach – zazwyczaj są one dostępne na zamówienie.
Kolor
Zazwyczaj przeprowadza się montaż daszków ogrodzeniowych dopasowanych idealnie do koloru ogrodzenia. Czasami jednak dobrze mogą wyglądać elementy w tym samym kolorze, ale o ton jaśniejsze lub ciemniejsze. Jeśli ogrodzenie jest dwukolorowe, daszki można dopasować zarówno do głównego motywu, jak i do barwnego akcentu. Niekiedy stosuje się również kolory kontrastowe, które dodają oryginalności całej aranżacji.
Jakość
Bez względu na wybrany rodzaj i wygląd elementów, warto się upewnić, że są odpowiednio wykonane. Najlepiej zaopatrzyć się u sprawdzonego dystrybutora. Producent daszków ogrodzeniowych zaoferuje zaś największy wybór i najkorzystniejsze ceny. W ofercie Płotex bez trudu znajdziesz idealne elementy wykończeniowe do swojego ogrodzenia. Sprawdź koniecznie i skontaktuj się, aby uzyskać pomoc naszych fachowców.