Ogrodzenie działki spełnia kilka funkcji. Jedną z ważniejszych jest zapewnianie prywatności. Masz zbyt ciekawskiego, hałaśliwego sąsiada? A może po prostu cenisz sobie spokój na własnej przestrzeni? Wystarczy postawić odpowiedni płot, by poczuć się znacznie bardziej komfortowo. Sprawdź, jak odgrodzić się od sąsiada skutecznie, estetycznie i zgodnie z prawem.
Jesteś zainteresowany budową eleganckiego płotu, który odgrodzi Cię od sąsiada?
Jak odgrodzić się od sąsiada – kwestie prawne
Budowa ogrodzeń pomiędzy sąsiednimi działkami jest regulowana przez prawo budowlane. Upewnij się, że znasz jego zapisy w tym zakresie, zanim zabierzesz się do budowy nowego ogrodzenia.
Wspólny płot dokładnie na granicy działek
Po pierwsze, zgodnie z kodeksem cywilnym płot umieszczony na granicy sąsiednich działek jest przeznaczony do użytku wspólnego właścicieli tych działek. Jeśli więc chcesz wybudować płot na granicy, musisz się liczyć z tym, że zasadniczo stanie się on wspólną własnością Twoją i sąsiada. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest dogadanie się i wspólne postawienie płotu. Umożliwia to również sprawiedliwy podział kosztów.
Przeczytaj również: Wspólne ogrodzenie z sąsiadem – prawa i obowiązki
Nie zawsze jednak dogadanie się jest możliwe. Być może to właśnie dlatego szukasz sposobów na to, jak się odgrodzić od sąsiadów. Co wtedy?
Ogrodzenie tylko na własnej działce
Drugim rozwiązaniem jest budowa płotu znajdującego się w całości w granicy działki, która jest Twoją własnością – wówczas właściciele przylegających do niej parceli nie będą mieli nic do gadania i nie będą mogli korzystać z płotu. Wszelkie koszty (zarówno budowy, jak i napraw czy konserwacji) będziesz jednak musiał ponieść samodzielnie. Należy wówczas pamiętać, by dokładnie sprawdzić, gdzie przebiegają granice działki. Jeśli płot poza nie wykroczy, sąsiad może się domagać rozbiórki.
Ponadto należy pamiętać o przepisach dotyczących samego ogrodzenia. Jeśli zastanawiasz się, czym ogrodzić się od sąsiada, na myśl mogą Ci przychodzić przede wszystkim szczelne i wysokie płoty. Jednak nawet na terenie własnej posesji nie możesz zbudować dowolnego ogrodzenia. Konstrukcja odgradzająca Twoją posesję od sąsiada, nie może uniemożliwiać mu swobodnego korzystania z jego nieruchomości. Jeśli więc postawisz wysoki płot, który będzie zacieniał jego działkę lub blokował przepływ powietrza, konflikt może się tylko zaostrzyć. Ponadto na każdy płot o wysokości powyżej 2,2 m konieczne jest uzyskanie pozwolenia (trzeba więc dokonać zgłoszenia w urzędzie miasta lub gminy). Niższe ogrodzenia można budować bez zgłoszenia.
Czym odgrodzić się od sąsiada?
Gdy rozwikłasz już kwestie prawne, najwyższy czas zacząć się zastanawiać, czym odgrodzić się od sąsiada. Jeśli mieszkasz w cichej, spokojnej i bezpiecznej okolicy za płot między posesjami może wystarczyć symboliczne, naturalne ogrodzenie z roślin. Jeśli jednak nie masz takiego szczęścia skuteczne odgrodzenie od sąsiada będzie wymagało postawienia solidniejszej bariery. Na szczęście masz wiele estetycznych i funkcjonalnych możliwości! Dokonując wyboru, zwróć uwagę, czy dany typ płotu będzie dobrze się komponować z otoczeniem. Zwróć również uwagę na zdolność izolacji akustycznej, szczególnie jeśli szukasz sposobu na to, czym się odgrodzić od sąsiada ze względu na hałasy dobiegające z sąsiedniej posesji. Co masz do wyboru?
Solidne i trwałe ogrodzenie z bloczków betonowych
Ogrodzenia betonowe są bardzo solidne i trwałe. Świetnie izolują i zapewniają uczucie prywatności na działki. W wersji ekonomicznej możesz postawić na płot prefabrykowany z gotowych elementów. Znacznie popularniejsze są jednak konstrukcje stawiane z bloczków (pustaków) betonowych. Takie pustaki mogą mieć zarówno gładką powierzchnię, jak i łupaną lub piaskowaną fakturę, dzięki czemu dopasują się do każdego stylu aranżacyjnego. Mogą wyglądać tradycyjnie, ale również nowocześnie. Ich montaż jest dość skomplikowany, ale za to stanowią wybór na lata.
Płot gabionowy – oryginalna i najskuteczniejsza bariera dla hałasów
Zastanawiasz się, jak odgrodzić się od sąsiadów na działce, a jednocześnie szukasz oryginalnej dekoracji posesji? Doskonałym wyborem może być płot gabionowy. To rozwiązanie niegdyś kojarzone głównie z terenami przemysłowymi, które jednak dziś staje się bardzo modne. Ogrodzenie gabionowe prezentuje się bardzo nowocześnie i ciekawie. Zbudowane jest z metalowych koszy wypełnionych kruszywem – najczęściej łupanym kamieniem lub otoczakami, rzadziej połamaną cegłą, drewnem lub mieszanymi materiałami. Ogrodzenia gabionowe są bardzo solidne, a do tego świetnie izolują od wścibskich sąsiadów czy ruchliwej ulicy.
Płot gabionowy to świetny sposób na to, jak odgrodzić się od sąsiada. Gabiony prezentują się ciekawie i nowocześnie. Świetnie wyglądają w towarzystwie różnych przęseł ogrodzeniowych oraz zieleni. Znakomicie izolują również od hałasu.
Eleganckie i w uniwersalnej stylistyce ogrodzenie palisadowe
Ogrodzenie palisadowe jest wizualnie znacznie lżejsze od płotów gabionowych czy betonowych. Zapewnia jednak sporo prywatności i spokoju. Ogrodzenia palisadowe najczęściej wykonywane są z metalu zabezpieczonego przed działaniem warunków atmosferycznych. Przęsła mogą być pomalowane na dowolny kolor. Występują również w wielu wzorach, do których bez trudu dobierzesz pasującą bramę i furtkę. Co więcej, możliwa jest realizacja indywidualnych projektów.
Płot palisadowy składa się z lameli ustawionych pionowo lub poziomo. Od szerokości pozostawionych pomiędzy nimi przestrzeni zależy stopień prywatności właściciela działki, a także przepuszczalność światła czy powietrza. Jeśli obawiasz się, że płot nie będzie stanowił wystarczająco szczelnej bariery, można pod nim posadzić gęste krzewy, które utworzą żywopłot. Palisady świetnie łączą się również z solidniejszymi elementami, takimi jak gabiony czy słupki oraz podmurówki z bloczków betonowych.
Prześwitujące ogrodzenie – ogrodzenie panelowe
Interesuje Cię tanie odgrodzenie przed sąsiadami? Rozwiązaniem może być zwykła siatka ogrodzeniowa lub płot panelowy. Gotowe panele (np. z drewna sosnowego lub tworzywa sztucznego) znajdziesz w większości marketów budowlanych i ogrodniczych. Sprawdzić się mogą także panele z siatki w połączeniu z dodatkowym materiałem osłonowym lub gęstym żywopłotem. Atutem ogrodzenia panelowego, poza niską ceną, jest szybki montaż – można go postawić nawet w jeden dzień. W razie potrzeby łatwo go również zdemontujesz i zastąpisz bardziej solidną konstrukcją.
Jak widać, odgrodzenie się od sąsiadów wcale nie musi być trudne. Pamiętaj tylko o przestrzeganiu przepisów i spróbuj dogadać się z właścicielem graniczącej z Twoją posesji w sprawie budowy wspólnego płotu. Dzięki temu zapewni Ci on pożądany spokój, nie wywołując jednocześnie konfliktów.
Masz własny pomysł, jak odgrodzić się od sąsiada? Zrealizujemy dla Ciebie dowolny płot. Porozmawiajmy!