Ogrodzenie na nierównym terenie – czy to rzeczywiście duży problem? Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. W końcu czym innym jest lekkie pofałdowanie na gruncie, a czym innym duży uskok. Pewne jest jedno: istnieją techniki, które pozwalają wykonać estetyczne i solidne ogrodzenie działki ze spadkiem. Zobacz, jak należy wówczas ustawiać słupki ogrodzeniowe.
Spis treści
Sposób montażu paneli ogrodzeniowych na nierównym terenie – od czego zależy?
Pół żartem, pół serio można powiedzieć, że „nierówność nierówności nierówna”. I choć brzmi to jak żart językowy, w tym stwierdzeniu jest wiele prawdy. Kiedy eksperci oceniają, jak zrobić ogrodzenie na nierównym terenie, najpierw przyglądają się uważnie samej przestrzeni posesji. Elementy, które biorą pod uwagę, to przede wszystkim:
- stopień nachylenia terenu – inne rozwiązania są odpowiednie, jeśli jest on niewielki (do 24%), a inne, gdy pojawia się duży spadek,
- stopień pofałdowania terenu – jeśli obszar jest relatywnie płaski, ale występują różnego rodzaju garby i „fałdy”, najczęściej wystarczy przeprowadzenie niwelacji terenu. Nie ma potrzeby stosowania specjalnych technik montażowych;
- typ gruntu – a zwłaszcza to, jak bardzo jest on stabilny lub „luźny”. Jeśli badanie wykaże dużą niestabilność lub np. podmokłość, przed rozpoczęciem prac montażowych trzeba będzie przeprowadzić odpowiednie roboty ziemne (np. niwelację, zagęszczanie oraz drenaż).
Dlatego, co do zasady, jeśli ma powstać ogrodzenie na nierównym terenie, warto przed wyborem jego konstrukcji oraz rozpoczęciem jakichkolwiek prac skontaktować się z ekspertami.
Czytaj więcej: Nowoczesne ogrodzenia – co jest teraz w modzie?
Jakie ogrodzenie na pochyłym terenie zależnie od stopnia nachylenia?
Stopień nachylenia terenu jest kluczowym elementem przy podejmowaniu decyzji o typie montowanego ogrodzenia. Zasadniczo stosuje się dwie podstawowe techniki:
- równoległy montaż paneli ogrodzeniowych na nierównym terenie – jest prowadzony wówczas, gdy nachylenie terenu nie przekracza ok. 24%. W tej technice ogrodzenie prowadzi się równolegle do pochyłości, dopasowując kształt i rozmiar przęseł do ukształtowania terenu. Podmurówka jest zatem „równa” i nie ma na niej charakterystycznych schodków,
- stopniowanie ogrodzenia – nazywane również montażem kaskadowym lub schodkowym. Chodzi w nim o to, że przęsła mają równą, standardową wielkość, a to podmurówka zmienia kształt i tworzy schodki. To rozwiązanie, które należy zastosować przy dużym nachyleniu terenu, a zwłaszcza, kiedy ogrodzenie jest montowane na skarpie.
Jak ustawić słupki ogrodzeniowe na nierównym terenie, aby konstrukcja ogrodzenia była stabilna?
W kontekście ogrodzenia na nierównym terenie bardzo często wspomina się o podmurówce oraz dopasowania przęseł. Trzeba jednak pamiętać, że montaż paneli ogrodzeniowych na nierównym terenie – bez względu na wybraną technikę – rozpoczyna się od ulokowania słupków, jak w każdym innym przypadku. Dlatego to sposób ich montażu jest kluczową kwestią, o której trzeba pamiętać.
Podstawowe zasady montażu słupków wyglądają tak samo, jak przy ich umieszczaniu na płaskim terenie:
- należy rozpocząć od rozlokowania słupków wyznaczających furtkę, bramy oraz rozlokowania tych rogowych,
- pomiędzy poszczególnymi słupkami należy wyznaczyć równe odstępy – tak aby ogrodzenie na spadku terenu prezentowało się estetycznie, a przy tym było korzystne cenowo (produkcja podobnych elementów jest tańsza niż ich różnicowanie, dlatego stopniowanie ogrodzenia może być bardziej ekonomiczne),
- każdy słupek powinien zostać zamontowany pionowo i precyzyjnie wypoziomowany,
- istotne jest również wmurowanie słupków na odpowiednią głębokość – poniżej strefy przemarzania (jest zróżnicowana w zależności od regionu Polski).
W przypadku ogrodzenia na pochyłym terenie prace dotyczące słupków wyglądają podobnie jak w każdym innym przypadku.
Czytaj więcej: Ogrodzenie na pochyłym terenie – montaż płotu palisadowego. Wskazówki
Montaż słupków na ogrodzenie na nierównym terenie
Aby zamontować słupki ogrodzeniowe – zarówno z wykorzystaniem metody schodkowej, jak i równoległej, należy:
- przygotować teren poprzez wykonanie jego ewentualnej niwelacji i usunięcie przeszkód, np. starych korzeni czy płyt betonowych,
- wyznaczyć punkty krańcowe posesji i połączyć je sznurkiem,
- wykonać pomiary i zaznaczyć miejsca lokalizacji poszczególnych słupków,
- wykopać otwory na słupki – jeśli wkopujesz je w grunt z wykorzystaniem betonu, potrzebne będą otwory o wymiarach ok. 40×40 cm i głębokości między 60 a 80 cm, w zależności od punktu zamarzania gruntu,
- przygotować podsypkę z piasku,
- ustawić słupki, rozpoczynając od skrajnych, wypoziomować je i zalać mieszanką betonową. W narożnikach słupków bramowych warto również umieścić dodatkowe zbrojenia.
Po wykonaniu tych prac należy odczekać, aż beton się zwiąże – najczęściej trwa to kilka dni. Następnie można montować przęsła.
Zastanawiasz się nad doborem odpowiedniego ogrodzenia do montażu na pochyłym terenie? Skontaktuj się. Doradzimy!