
Bramy dwuskrzydłowe to klasyczny i wciąż dość częsty wybór. Mogą być zarówno bardzo estetyczne, jak i praktyczne. Odpowiedni napęd do bramy dwuskrzydłowej sprawi, że będzie ona bardzo wygodna w użytkowaniu. Jego prawidłowy dobór jest kluczowy, ponieważ niewłaściwe parametry oznaczają zdecydowanie większe ryzyko awarii i mniejszą wydajność. Dowiedz się, jak wybrać automat do bramy dwuskrzydłowej.
Spis treści
Napęd do bramy – dopasowany do jej parametrów
Automatyka do bram skrzydłowych zdecydowanie ułatwia ich użytkowanie i sprawia, że stają się wygodniejsze. Wpływa też na bezpieczeństwo. Kierowca nie musi wysiadać z samochodu, aby otworzyć bramę, a więc nie tworzy okazji dla złodzieja i nie blokuje ruchu na drodze czy chodniku. Obecnie tego typu mechanizmy są bardzo przystępne i funkcjonalne. Można je z łatwością dopasować zarówno do nowej, jak i do starszej konstrukcji. Napęd do bramy skrzydłowej będzie jednak odpowiednio sprawny, wydajny i trwały tylko wtedy, jeśli będzie dopasowany do jej parametrów. Należy zwracać uwagę na kilka czynników. Jakich?
Napęd do bramy dopasowany do jej ciężaru
Ciężar bramy to jedna z najważniejszych cech, które trzeba sprawdzić przed wyborem automatyki. Masa każdego ze skrzydeł musi być dopasowana do możliwości siłownika. Dobór pod względem tego parametru nie powinien być jednak trudny. Ciężar skrzydeł powinien być podany w specyfikacji technicznej bramy. Natomiast napędy do bram dwuskrzydłowych mają podany maksymalny ciężar bramy, jaki są w stanie obsłużyć.
Trzeba jednak pamiętać, aby przy doborze tych parametrów zachować odpowiedni zapas. Minimalny wynosi 20-25%, choć może być potrzebny większy margines w zależności od innych parametrów. Jeśli więc skrzydło waży 200 kg, należy szukać siłowników dostosowanych do co najmniej 250-kilogramowych konstrukcji. Pozwala to uniknąć ciągłej pracy silnika na pełnych obrotach, a tym samym jego przedwczesnego zużycia. Zapewnia też płynną pracę napędu do bram skrzydłowych niezależnie od warunków.
Napędy do bram skrzydłowych – weź pod uwagę długość skrzydła
Dodatkowym czynnikiem, który trzeba brać pod uwagę, jest długość skrzydła. Im dłuższe, tym większy stawia opór przy otwieraniu, a więc potrzebuje mocniejszego silnika. W tym przypadku producenci również idą kupującym na rękę, określając maksymalną długość skrzydła dla każdego napędu.
I w tym przypadki siłowniki do bramy nie powinny być dobierane „na styk”. Odpowiedni zapas zapewni płynne działanie i pomoże uniknąć awarii wynikających z przeciążenia mechanizmu. Należy więc przyjąć margines w wysokości co najmniej 20-25%. Warto wziąć przy tym pod uwagę wzór i konstrukcję bramy. Pełne skrzydła stawiają znacznie większy opór przy otwieraniu niż te ażurowe. Dlatego w tym przypadku zapas zwykle powinien być większy.

Napęd do bramy dwuskrzydłowej musi być koniecznie dopasowany do wymiarów i wagi skrzydła. Istotna jest jednak również jego konstrukcja – skrzydło ażurowe stawia zdecydowanie mniejszy opór niż pełne.
Automatyka do bram dopasowana do częstotliwości użytkowania
Trzecim najważniejszym parametrem przy wyborze automatyki do bram jest częstotliwość ich użytkowania. Wydajność napędów określa się za pomocą maksymalnej ilości cykli otwierania i zamykania w ciągu doby. Siłowniki do bram skrzydłowych do użytku przydomowego zwykle mają wydajność nie przekraczającą 50 cykli na dobę. Producent często również wyraźnie precyzuje przeznaczenie takiego zestawu. W przypadku montażu np. przy wjeździe na teren przemysłowy lub teren osiedla potrzebny jest natomiast mocny napęd do bramy dwuskrzydłowej o odpowiednio większej wydajności w zakresie cykli dobowych.
Automat do bramy a warunki montażu
Wybierając automat do bramy, trzeba też koniecznie zwrócić uwagę na warunki jego montażu. Ważna jest między innymi odległość zawiasu od krawędzi słupka. Producenci proponują rozwiązania na tzw. wąski słupek lub szeroki słupek. W niektórych przypadkach konstrukcja wjazdu utrudnia też montaż siłownika. Wówczas należy szukać rozwiązań niestandardowych, dopasowanych do zróżnicowanych warunków. Przykładem może być napęd bramy dwuskrzydłowej montowany pod ziemią.
Napęd do bramy dwuskrzydłowej – na jakie funkcje zwrócić uwagę?
Gdy dobierzesz już odpowiednie parametry napędu, warto zwrócić uwagę także na jego funkcje. Dzięki temu z łatwością dopasujesz napęd do bramy dwuskrzydłowej do swoich potrzeb i upewnisz się, że jego użytkowanie będzie przyjemnością. Do interesujących funkcji z całą pewnością należą:
- fotokomórka – może umożliwić automatyczne otwieranie po zbliżeniu się do bramy (bez pilota), ale także zwiększyć bezpieczeństwo poprzez automatyczne zatrzymanie przy wykryciu przeszkody;
- zamykanie automatyczne – wygodna funkcja, która zapewnia zamknięcie bramy po wyjechaniu; idealna zwłaszcza dla zabieganych i zapominalskich;
- odblokowywanie ręczne (awaryjne) – dzięki niemu można bez przeszkód otworzyć lub zamknąć bramę nawet w przypadku awarii zasilania czy uszkodzenia lub zgubienia pilota;
- otwieranie tylko jednego skrzydła – nazywane czasami również funkcją furtki, pozwala wygodnie i szybko wyjść przez bramę czy np. wyprowadzić rower.
Przede wszystkim napęd należy zawsze dobierać do bramy, a nie odwrotnie. Istnieje wiele ciekawych, funkcjonalnych rozwiązań, które pozwolą Ci korzystać z wygodnego otwierania i zamykania wjazdu.
To może Cię zainteresować: Montaż siłowników do bramy skrzydłowej – krok po kroku
Jeśli zależy Ci na idealnym dopasowaniu, warto zamawiać wszystkie elementy u tego samego sprzedawcy – najlepiej takiego, który udzieli również fachowej porady. Sprawdź bramy i furtki w ofercie Płotex i wybierz rozwiązanie dla siebie. Zachęcamy również do konsultacji z naszym zespołem – chętnie pomożemy Ci wybrać właściwy zestaw!