Według wielu słupki ogrodzeniowe to najważniejsze elementy każdego płotu. To właśnie one zapewniają stabilność całej konstrukcji i odpowiadają za jej wytrzymałość. Mogą mieć również duże znaczenie w zakresie estetyki. Jeśli zależy Ci na tym, aby wokół posesji stanął nie tylko trwały i solidny, ale również bardzo elegancki płot, być może warto postawić na słupki ogrodzeniowe z kamienia łupanego. Innym dobrym rozwiązaniem będzie montaż słupków ogrodzeniowych metalowych. Dowiedz się, jak to zrobić!
Spis treści
Montaż słupków ogrodzeniowych – instrukcja uniwersalna
Montaż słupków ogrodzeniowych zawsze jest pierwszym etapem budowy płotu. To właśnie one podtrzymują konstrukcję i wraz z podmurówką stanowią jej „ramę”.
Osadzenie słupków ogrodzeniowych – metalowych czy z kamienia łupanego – wymaga przeprowadzenia określonego zestawu prac „na start”. Będzie je trzeba wykonać, niezależnie od tego, na którą konstrukcję się zdecydujesz.
Jak zamontować słupki ogrodzeniowe – pierwsze kroki
Zastanawiasz się, jak zamontować słupki ogrodzeniowe i czy w ogóle warto robić to samodzielnie? Jeśli tylko masz czas, trochę umiejętności i… najlepiej drugą osobę do pomocy – jak najbardziej tak. Zobacz, co trzeba zrobić, zanim przejdzie się do osadzenia słupków ogrodzeniowych.
- Najpierw należy wyznaczyć oś ogrodzenia i upewnić się, że znajdzie się całkowicie w granicy działki. Możliwe jest również umieszczenie płotu na granicy działek, jednak wymaga to wcześniejszych ustaleń pomiędzy sąsiadami.
- Gdy już ustalisz przebieg ogrodzenia, pora zaznaczyć miejsca, w których znajdą się słupki ogrodzeniowe. Montaż tych elementów jest kluczowy i musi być wykonywany z najwyższą starannością. Muszą być one rozlokowane zgodnie z wymiarami przęseł, które następnie będziesz do nich przymocowywać.
- Kolejny etap to przygotowanie terenu pod ogrodzenie. Trzeba zniwelować wszelkie nierówności i usunąć przeszkody, m.in. kamienie, zbędne rośliny oraz ich pozostałości (razem z korzeniami). Po tego typu pracach warto zagęścić grunt, używając profesjonalnej zagęszczarki. Dzięki temu będzie on bardziej stabilny, a tym samym precyzyjne osadzenie słupków ogrodzeniowych i prawidłowe wykonanie fundamentów staną się łatwiejsze.
To może Cię zainteresować: Jak postawić słupki ogrodzeniowe na nierównym terenie?
Co ile słupki ogrodzeniowe?
Zastanawiasz się, co ile stawiać słupki ogrodzeniowe? Tę kwestię determinuje przede wszystkim szerokość przęseł płotu, które planujesz na nich osadzić. Ten parametr może być zróżnicowany, chociaż przęsła najczęściej mają ok. 200-250 cm szerokości. Do tej wartości trzeba doliczyć przerwy między przęsłem a słupkiem – są potrzebne, bo konieczne jest osadzenie uchwytów do osadzenia poszczególnych elementów płotu.
Na to, co ile stawia się słupki ogrodzeniowe, wpływa również obwód działki. Najczęściej jej poszczególne boki nie są idealną wielokrotnością długości standardowych przęseł. Dlatego elementy trzeba dociąć, tak aby dało się precyzyjnie wygrodzić teren. A to wpływa także na dystanse między słupkami.
Co do dla Ciebie oznacza? Tyle, że przed wytyczeniem miejsca na słupki trzeba wykonać dokładne pomiary terenu. Uzyskane wartości należy zestawić z parametrami konstrukcji ogrodzenia i zaplanować optymalne rozstawienie słupków. Tak, by płot prezentował się estetycznie i był stabilny.
Montaż słupków ogrodzeniowych metalowych – jak go przeprowadzić?
Zdecydowałeś się na słupki metalowe? To dobre rozwiązanie, np. gdy chcesz stworzyć ogrodzenie palisadowe. Do wyboru jest kilka metod jego montażu.
Montaż słupków ogrodzeniowych na kotwach
Osadzenie słupków ogrodzeniowych na kotwach to coraz popularniejsze rozwiązanie. Jest proste do zastosowania i relatywnie tanie. Jeśli ma dla Ciebie znaczenie, ile kosztuje montaż słupka ogrodzeniowego – ten argument może przeważyć „na tak”.
Kotwy mogą być:
- wbijane bezpośrednio do gruntu – jeśli jest on miękki;
- osadzane na twardym podłożu – np. na asfalcie czy betonowej podmurówce; wówczas należy wybrać modele przykręcane.
Osadzanie słupków ogrodzeniowych do gruntu
Osadzenie słupków metalowych w gruncie sprawdzi się np. przy wykonywaniu lekkich ogrodzeń panelowych. Aby je zamontować:
- rozpocznij od wykopania dołków na słupki – powinny mieć rozmiary ok. 25×25 cm i głębokość na poziomie poniżej punktu zamarzania gruntu, w Polsce jest to 80-120 cm, w zależności od regionu kraju (np. na Pomorzu będzie to 80 cm, ale już na Suwalszczyźnie – 120);
- zalej otwory betonem dobrej jakości (B20);
- przeprowadź osadzenie słupków betonowych – zadbaj o ich precyzyjne wypoziomowanie, ponieważ od tego będzie zależała stabilność całego płotu. Zastosuj wsporniki, aby utrzymać idealny pion.
Od tego momentu będzie trzeba odczekać kilka dni (zgodnie z informacją o czasie wiązania się betonu), aby móc przystąpić do montażu przęseł.
Montaż słupków ogrodzeniowych metalowych z podmurówką
Prace należy wykonać w zależności od typu podmurówki:
- przy tej klasycznej konieczne jest wykonanie wylewki betonowej na całej długości płotu; słupki można na niej osadzić, np. przeprowadzając wspomniany już montaż na kotwach;
- przy podmurówce prefabrykowanej również można zastosować kotwy – wówczas nie ma konieczności osadzania słupków poniżej poziomu przemarzania gruntu. Można też wykonać ich klasyczne zabetonowanie.
Montaż słupków ogrodzeniowych bez betonu – kiedy to ma sens?
Montaż słupków ogrodzeniowych bez betonu jest jak najbardziej możliwy – np. przy pomocy wspomnianych kotw. To dobre rozwiązanie przy montażu lekkiego, ażurowego płotu panelowego, pod warunkiem, że pozwalają na to warunki terenowe. Chodzi o to, aby grunt był stabilny i nienasiąkliwy oraz wolny od dużych spadków i nierówności. W innych sytuacjach lepiej zastosować beton – czy to do stworzenia podmurówki, czy do zamurowania samych słupków metalowych.
Słupki ogrodzeniowe z kamienia łupanego – jak przeprowadzić prace?
Jeśli zdecydujesz się na słupki ogrodzeniowe z kamienia łupanego, musisz zadbać o solidne fundamenty konstrukcji. Późniejsze etapy montażu przebiegają już bardzo sprawnie i prosto. Oto szczegóły.
Planujesz montaż ogrodzenia żaluzjowego? Sprawdź nasze pomysły na słupki i podmurówkę do tego typu płotu.
Osadzenie słupków ogrodzeniowych w gruncie – fundamenty
Pełne płoty z kamienia łupanego wymagają wykonania fundamentów na całej długości. Jest to również zalecane, jeśli wykonujesz podmurówkę z pustaków łupanych. Jeśli jednak stawiasz tylko słupki łupane, które następnie uzupełnisz o lekkie przęsła, mogą wystarczyć ulokowane pod nimi stopy fundamentowe. Należy pamiętać, że powinny być:
- odpowiednio głębokie – dolna krawędź fundamentów powinna się znaleźć poniżej poziomu przemarzania gruntu,
- pionowo uzbrojone,
- zabezpieczone przed wilgocią – użycie specjalnej folii lub innej izolacji jest konieczne, by beton nie podciągał wody z gruntu.
Montaż słupków ogrodzeniowych z pustaków łupanych
Sam montaż słupków ogrodzeniowych z pustaków nie jest trudny. Niewielka masa i regularne kształty bloczków ułatwiają ich układanie.
- Pustaki umieszcza się jeden na drugim, spoiny uszczelniając klejem montażowym do betonu. Należy jedynie pamiętać, by używać zaprawy przeznaczonej do stosowania na zewnątrz. Podczas montażu trzeba również pilnować poziomu i pionu.
- Po ułożeniu 3-4 warstw bloczków w komorach pustaków należy umieścić metalowe pręty (zbrojenie pionowe).
- Następnie należy je zalać płynnym betonem. Mieszanka powinna być dość gęsta – to przyspieszy jej wiązanie i pomoże zapobiec przeciekom. Jednocześnie jednak musi być na tyle rzadka, by wypełniła wszelkie wolne przestrzenie we wnętrzu pustaków. O czym jeszcze pamiętać, budując słupki ogrodzeniowe? Montaż uchwytów pod przęsła trzeba przeprowadzić właśnie na tym etapie.
- Po uzyskaniu odpowiedniej wysokości słupków zwieńcza się je daszkami przymocowanymi za pomocą zaprawy cementowej lub mrozoodpornego kleju. Powinno się je również uszczelnić silikonem.
- Po zakończeniu całej procedury powinno się zaimpregnować elementy łupane – dzięki temu znacznie dłużej zachowają swoje właściwości i wygląd.
Czytaj też: Pustak ogrodzeniowy – jak należy go montować?
Mocowanie przęseł do słupków łupanych (instrukcja sprawdzi się także w przypadku słupków metalowych)
Jeśli przestrzegałeś naszych porad na temat tego, jak zamontować słupki łupane oraz metalowe i nie zapomniałeś o uchwytach pod przęsła, ostatni etap budowy ogrodzenia powinien być prosty. Należy jedynie pamiętać, by montaż przęseł przeprowadzać po związaniu betonu. Ile to trwa? To zależy przede wszystkim od użytej mieszanki. Beton osiąga pełną twardość nawet po 28 dniach, ale w większości przypadków możliwe jest podjęcie dalszych prac już po 2 dobach od jego wylania. Jeśli jednak możesz poczekać kilka dni dłużej, na pewno warto to zrobić.
Chcesz się dowiedzieć, jak może wyglądać gotowe ogrodzenie i z czym warto połączyć słupki z pustaków łupanych oraz te metalowe? Sprawdź nasze ogrodzenia łupane oraz inne rozwiązania i zainspiruj się.