Z bramy wjazdowej na posesję zwykle korzysta się każdego dnia. Dlatego warto zadbać nie tylko o to, by wizualnie pasowała do ogrodzenia. Niezwykle istotna jest jej funkcjonalność. Ta zależy zaś od wybranego typu bramy oraz parametrów działki. Jaką bramę wjazdową wybrać? Sprawdź, jakie rozwiązania są dostępne na rynku i które z nich najlepiej sprawdzą się na Twojej działce.
Spis treści
Bramy wjazdowe przesuwne czy rozwierne?
Obecnie bramy wjazdowe przesuwne są najpopularniejsze. W tym przypadku skrzydło otwiera się równolegle do ogrodzenia, dzięki czemu nie zajmuje miejsca na działce. Sprawia to, że możliwości jej aranżacji są szersze, a użytkowanie bramy zwykle bardzo wygodne. Najczęściej stosuje się jedno skrzydło, co oznacza, że front działki musi być szeroki. Potrzebne jest bowiem co najmniej 3 m na bramę oraz drugie tyle płotu, by mogła się w pełni otworzyć, a także dodatkowe miejsce na furtkę, koniecznie po przeciwnej stronie bramy. Taki montaż nie zawsze jest możliwy. Rozwiązaniem może być brama wjazdowa rozsuwana na boki – dwuskrzydłowa. Wówczas nie jest potrzebny jeden długi odcinek ogrodzenia. Problemem może się jednak okazać taki montaż furtki, by żadne ze skrzydeł bramy jej nie przysłaniało.
Drugim podstawowym rodzajem jest brama wjazdowa rozwierna. W tym przypadku skrzydła otwierają się w tradycyjny sposób do wnętrza posesji. Najczęściej są to bramy wjazdowe dwuskrzydłowe, choć niekiedy stosuje się też konstrukcje jednoskrzydłowe. To idealne rozwiązanie na wąskie działki, które jednak wymaga dość długiego podjazdu. Bramy wjazdowe skrzydłowe nieco bardziej ograniczają też możliwość aranżacji przestrzeni na działce.
Czytaj też: Jaka szerokość bramy wjazdowej? Zasady doboru
Brama wjazdowa z napędem czy otwierana ręcznie?
Każdą z bram można wyposażyć w napęd. Obecnie bramy wjazdowe z napędem są montowane najczęściej ze względu na znacznie większy komfort użytkowania. Są one oczywiście droższe, ale umożliwiają wjazd na posesję bez wysiadania z samochodu, co można szczególnie docenić podczas opadów czy mrozu. Nie trzeba się martwić o mocowanie się z zamknięciem bramy w niekorzystnych warunkach, czy też np. po ciemku. Minimalizuje to również ryzyko kradzieży samochodu podczas otwierania wjazdu. Napęd musi być jednak odpowiednio dopasowany to typu bramy, jej ciężaru i podstawowych parametrów. Dlatego warto zaufać fachowcom w zakresie doboru mechanizmu.
Brama wjazdowa z wbudowaną furtką – czy to dobry pomysł?
Dobierając bramy wjazdowe na posesje, trzeba brać pod uwagę ich szerokość od strony wjazdu. Nie można jednak zapominać, że oprócz bramy od frontu powinna się znajdować także furtka, która wymaga co najmniej metra dodatkowej przestrzeni. Jeśli jej brakuje, odpowiednim wyborem może się okazać brama wjazdowa z wbudowaną furtką. Wówczas wejście jest ukryte w konstrukcji bramy. Takie rozwiązanie może mieć wiele zalet. Po pierwsze, oszczędza przestrzeń i ułatwia wyeksponowanie ogrodzenia od frontu działki. Po drugie, brama wjazdowa z furtką pozwala nawet na wąskiej działce zapewnić szeroki, wygodny wjazd, który ułatwi manewrowanie samochodem.
Brama wjazdowa pełna czy ażurowa?
Warto również zwrócić uwagę na budowę skrzydeł. Co sprawdzi się lepiej – brama wjazdowa pełna czy ażurowa? Jeśli zależy Ci na maksymalnej prywatności, wskazane będzie oczywiście to pierwsze rozwiązanie. W połączeniu z pełnymi przęsłami lub np. murem łupanym zapewni Ci pożądaną izolacja od świata zewnętrznego. Z kolei do ażurowego płotu zdecydowanie lepiej pasuje ażurowa brama utrzymana w takim samym stylu. Wybór odpowiedniego rozwiązania nie powinien być trudny – dostępne są zarówno bramy wjazdowe nowoczesne, jak i te tradycyjne. Należy jednak pamiętać, że lekka wizualnie brama o ażurowej konstrukcji może też stanowić bardzo dobry kontrast dla pełnego ogrodzenia. Nada całości nowoczesności i stylu, a jednocześnie pozwoli lepiej kontrolować otoczenie. Sprawdzenie, kto stoi po drugiej stronie płotu, będzie wówczas znacznie łatwiejsze.
Sprawdź również: Bramy i przęsła ogrodzeniowe – jak dobierać? 5 sprawdzonych zestawów
Jaką bramę wjazdową wybrać i czym się kierować?
A zatem jaką bramę wjazdową wybrać? To oczywiście zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Wygląd jest tym, co być może najbardziej przyciąga uwagę, ale zdecydowanie nie jest jedynym czynnikiem, jaki należy rozważyć. Nie zapominaj o dopasowaniu bramy do kształtu i proporcji działki. W niektórych przypadkach najlepiej sprawdzają się bramy wjazdowe z furtką, w innych klasyczne bramy przesuwne, a w jeszcze innych dwuskrzydłowe rozwierne. Niezwykle ważny jest też komfort obsługi – najlepiej zadba o niego właściwie dobrana automatyka. Upewnij się, że do jej montażu zatrudniasz ekspertów.
Brama wjazdowa ręcznie otwierana
Jeśli zaś zdecydujesz się na bramę otwieraną ręcznie, pomyśl o sposobie jej otwierania. Bramy wjazdowe jednoskrzydłowe, szczególnie te przesuwne, są znacznie łatwiejsze w obsłudze. Zwykle wystarczy tylko delikatnie popchnąć skrzydło, by umożliwić wjazd.
Brama wjazdowa z zintegrowaną furtką
Dla wielu inwestorów ogromne znaczenie ma też cena. Jeśli poszukujesz ekonomicznych rozwiązań, warto sprawdzić np. bramy wjazdowe dwuskrzydłowe z furtką. Zwykle koszty ich zakupu są dosyć przystępne, a zintegrowana furtka w bramie wjazdowej pozwala uniknąć dodatkowych wydatków związanych z zakupem i montażem osobnego wejścia na posesję.
Brama wjazdowa – która tańsza w montażu?
Montaż bramy rozwiernej będzie tańszy niż bramy przesuwnej, ale za to jest ona bardziej narażona na awarie. Warto jednak pamiętać, że bramę wybiera się zwykle raz na wiele lat. Często warto odrobinę dopłacić, by cieszyć się komfortem jej użytkowania i bezawaryjną pracą.
Chcesz obejrzeć dostępne rozwiązania lub otrzymać pomoc w wyborze? Sprawdź, jakie bramy i furtki oferuje Płotex!