Brama wjazdowa oraz furtka to nieodzowne elementy każdego ogrodzenia. To „punkty dostępowe”, przez które można się dostać na teren posesji. Jednak nie tylko ich funkcje są istotne. Ważna jest również estetyka. Zastanawiasz się, jakie bramy wjazdowe i furtki są obecnie najmodniejsze oraz w jakie dodatki można je wyposażyć? Sprawdź katalog Płotex.
Spis treści
Brama wjazdowa i furtka – czym kierować się przy wyborze konkretnego produktu?
Zazwyczaj, gdy mowa o ogrodzeniach, klienci koncentrują się na wyborze przęseł oraz innych elementów konstrukcyjnych samego płotu. Jednak równie ważną kwestią jest dopasowanie do nich pasującej furtki oraz bramy wjazdowej. Powinny one:
- zgrywać się estetycznie z resztą ogrodzenia – najlepiej, jeżeli są wykonane w tym samym stylu, dlatego warto je zamówić wraz z pozostałymi elementami konstrukcyjnymi płotu,
- być rozsądnie ulokowane – tak, aby zapewniały łatwy dostęp do posesji ani nie zazębiały się ze sobą wzajemnie po otwarciu,
- być jak najbardziej funkcjonalne – w tym kontekście warto pomyśleć przede wszystkim o rozmaitych dodatkach i rozwiązaniach konstrukcyjnych, które ułatwią korzystanie z tych elementów na co dzień.
Nie mniej ważna jest oczywiście kwestia jakości wykonania oraz odporności bramy wjazdowej czy furtki na czynniki środowiskowe.
Bramy wjazdowe – przegląd opcji
Przy wyborze bram wjazdowych możesz oczekiwać większej liczby opcji i możliwości. Dlatego to od dopasowania tego elementu warto zacząć. Oto, na co możesz się zdecydować.
Nowoczesne bramy wjazdowe przesuwne
Brama wjazdowa przesuwna to taka, której skrzydło przesuwa się na bok – albo po specjalnej szynie, albo z wykorzystaniem mechanizmu samonośnego. To minimalistyczne i bardzo wygodne rozwiązanie – zwłaszcza jeśli Twoja działka ma krótki podjazd. Można ją zamontować, wyłącznie jeśli płot co najmniej z jednej strony ma długość, która odpowiada minimum rozmiarom przęsła bramy.
Bramy wjazdowe przesuwne mogą być zarówno otwierane manualnie, jak i wzbogacone automatyką. To drugie rozwiązanie zwiększa komfort użytkowania i jest dzisiaj niemal standardem.
Bramy wjazdowe skrzydłowe
To bardziej klasyczne rozwiązanie, oparte o tradycyjny, „zawiasowy” mechanizm otwierania i zamykania. Skrzydło działa na podobnej zasadzie jak drzwi furtki. Do wyboru jest zarówno mniejsza i prostsza konstrukcja jednoskrzydłowa, jak i bardziej elegancka brama wjazdowa dwuskrzydłowa. Z napędem czy bez? Wybór również należy do Ciebie, ponieważ obie opcje są dostępne w ofercie.
Uwaga! Skrzydłowa brama wjazdowa sprawdzi się przede wszystkim, jeśli na posesji masz dłuższy podjazd. Przy krótkim jej montaż może prowadzić do niepotrzebnej utraty miejsca.
Bramy wjazdowe panelowe
Panelowe bramy wjazdowe wyróżniają się nowoczesnym designem oraz zazwyczaj dość lekką konstrukcją. Dobrze dopasowują się do minimalistycznych ogrodzeń – np. palisadowych. Są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Tę postać bardzo często przyjmują przesuwne bramy wjazdowe na pilota, ale także manualne konstrukcje.
Brama wjazdowa kuta
Kute bramy wjazdowe – przesuwne oraz skrzydłowe – to klasyczne i eleganckie rozwiązanie, na które warto się zdecydować, zwłaszcza jeśli dom na posesji jest wybudowany w stylu dworkowym czy pałacowym. Ale nie tylko. Elegancki design doda stylu również bardziej standardowym bryłom budynku. Trzeba przy tym pamiętać, że brama wjazdowa kuta zazwyczaj jest mniej zabudowana niż modele panelowe, choć nie jest to regułą.
Bramy wjazdowe z furtką
Brama wjazdowa nie musi być oddalona od furtki ani też oddzielona od niej murkiem. Zwłaszcza jeśli Twoje ogrodzenie frontowe jest krótkie, warto połączyć te elementy w jednym ciągu – tak, aby powstała spójna struktura. Na takie rozwiązanie możesz się zdecydować, zarówno jeśli marzy Ci się bardzo nowoczesna brama wjazdowa o wysokim poziomie „zabudowania” przęseł, jak również gdy chcesz zainwestować w model kuty. Co więcej, przy zastosowaniu połączenia między bramą a furtką ogrodzeniowym, można zdecydować się zarówno na skrzydłową, jak i przesuwną konstrukcję.
Czytaj więcej: Bramy wjazdowe: na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszą do swojej posesji?
Furtki ogrodzeniowe – co wybrać?
Jak dobrać odpowiednią furtkę do ogrodzenia? Przepisy wskazują tylko jej minimalny rozmiar – światło furtki powinno mieć co najmniej 90 cm, choć dla wygody warto zaplanować 1-metrowe wejście. Furtka powinna też otwierać się do wewnątrz, najlepiej całkowicie. Co z designem i konstrukcją? Najlepiej, aby furtka ogrodzeniowa zgrywała się z pozostałymi elementami pod względem estetycznym i konstrukcyjnym. Dlatego warto ją wymienić z pozostałymi elementami. A jaką wybrać? Opcji jest wiele.
- Furtki panelowe dobrze zgrywają się z ogrodzeniem o takim samym charakterze – dobrze wpisują się w nowoczesne, minimalistyczne kompozycje.
- Furtka ogrodzeniowa ze słupkami może być zakupiona i zamontowana oddzielnie – jest to dobre rozwiązanie np. wówczas, gdy chcesz dokonać jej wymiany bez remontu całego płotu.
- Furtka metalowa kuta, choć bardziej kosztowna, sprawdzi się w eleganckich aranżacjach.
Akcesoria do bramek i furtek – co wybrać?
Do każdej z bram oraz furtek dostępnych w katalogu Płotex możesz też wybrać rozmaite dodatki zwiększające ich funkcjonalność. Konstrukcję mogą uzupełnić na przykład elementy takie jak:
- skrzynka na listy elegancko wkomponowana w otoczenie furtki,
- domofon bezprzewodowy – może to być np. domofon z kamerą (wideodomofon), jak również standardowe urządzenie audio,
- elegancka antaba – czyli solidny uchwyt, który stanowi jednocześnie ciekawą dekorację.
Dostępna jest również oczywiście profesjonalna automatyka do bram – to w pełni zautomatyzowane siłowniki, zawsze dopasowywane do wybranej konstrukcji.
Potrzebujesz więcej informacji o bramach i furtkach dostępnych w Płotex? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, a przedstawimy Ci szczegóły i pomożemy dobrać najlepsze rozwiązanie na Twoją posesję.