Ogrodzenie ma przede wszystkim chronić posesję przed niepożądanymi wizytami, zwiększać jej prywatność, a także podnosić estetykę działki. Jest jednak jeszcze jedna rola, którą może spełniać płot. Możliwa jest zabudowa śmietnika w ogrodzeniu. Zobacz, dlaczego takie rozwiązanie może być rozsądne i jak wygospodarować miejsce na śmietnik w ogrodzeniu.
Spis treści
Śmietnik w ogrodzeniu – dlaczego to ma sens?
Bez względu na to, jak duży jest Twój dom i ile mieszka w nim osób, pewne jest jedno: każdego dnia powstaje w nim sporo śmieci. Zachodzi więc konieczność ich składowania, aż do czasu, kiedy zostaną zabrane do utylizacji. Nie da się ukryć: pojemniki na śmieci, nawet najładniejsze, nie stanowią ozdoby posesji. Dlatego możesz się zastanawiać, w jaki sposób je zamaskować, a jednocześnie nie stracić łatwego dostępu do miejsca składowania odpadów.
Rozwiązaniem może być wygospodarowanie miejsca na śmietnik w ogrodzeniu. Co przez to rozumieć? Można po prostu zabudować śmietnik w ogrodzeniu, tworząc wnękę, do której trafią pojemniki na odpady. Taka konstrukcja ma wiele zalet.
Dobre zamaskowanie śmietnika przy ogrodzeniu
We wnęce na śmietnik w ogrodzeniu kubły będą skutecznie zamaskowane – nie będą widoczne przy wejściu na teren posesji, a jeśli zastosujesz dodatkowe osłony – np. w postaci donicy betonowej z krzewem, pozostaną niezauważone także podczas poruszania się po ogrodzie.
Zabezpieczenie kontenerów na śmieci przed deszczem i zwierzętami
Będzie najskuteczniejsze, wówczas gdy wnęka zyska dodatkowe ogrodzenie i zadaszenie. Dzięki niemu kubły nie zamokną, a same śmieci będą również mniej narażone na działanie wilgoci i rozwłóczenie przez zwierzęta, która na teren podmiejskich coraz chętniej szukają pożywienia. W efekcie unikniesz także ryzyka pojawienia się nieprzyjemnych zapachów płynących od strony kubłów.
Stosunkowo niewielki koszt
… pod warunkiem, że projekt śmietnika w ogrodzeniu będzie realizowany podczas konstruowania samego płotu. Wówczas wydatek na całą konstrukcję tylko nieznacznie wzrośnie, a dodatkowo całość będzie stanowiła jednolitą konstrukcję estetyczną. Dlatego warto się zdecydować na to rozwiązanie właśnie na etapie renowacji ogrodzenia. Wtedy jest najłatwiej!
Czytaj więcej: Rodzaje ogrodzeń – czym ogrodzić działkę i posesję?
Gdzie jest najlepsze miejsce na śmietnik w ogrodzeniu?
Zastanawiasz się, gdzie najlepiej ulokować śmietnik w ogrodzeniu? Przy wyborze idealnego miejsca musisz uwzględnić zarówno aspekty funkcjonalne i estetyczne, jak i przepisy prawa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w przypadku domów jednorodzinnych należy zadbać o to, aby konstrukcja na kontenery na odpady była ustawiona:
- nie bliżej niż 3 m od okien i drzwi budynków mieszkalnych,
- nie bliżej niż 2 m od granicy sąsiadującej działki – chyba że porozumiesz się z sąsiadem i wybudujecie osłony śmietnikowe, które będą do siebie przylegały.
Z przepisów prawa wynika również konieczność utwardzenie dojazdu oraz dojścia do osłony śmietnikowej.
Projekt śmietnika w ogrodzeniu – najlepsza lokalizacja
Pamiętając o opisanych wcześniej wymogach prawnych, warto pomyśleć o ulokowaniu wnęki w miejscu, które będzie maksymalnie praktyczne. Najczęściej polecanym rozwiązaniem jest jej usytuowanie w linii ogrodzenia frontowego, ale możliwie daleko od głównej furtki, którą wchodzi się na posesję (aby uniknąć ewentualnego nieprzyjemnego zapachu, jak również, po prostu „kontaktu” ze śmieciami już przy wejściu).
Warto zadbać o to, aby wnęka na śmietnik przy ogrodzeniu miała oddzielną furtkę od strony zewnętrznej (ułatwi to fachowcom odbiór odpadów i sprawi, że nie trzeba będzie wypychać kontenerów daleko poza bramę) oraz osobne wejście od strony posesji (które z kolei mieszkańcom zapewni dostęp do śmietnika bez konieczności wychodzenia za ogrodzenie).
Dobrym rozwiązaniem, które przy okazji zmniejszy widoczność zabudowy śmietnika w ogrodzeniu, będzie też lekkie cofnięcie bramy wjazdowej w stosunku do linii ogrodzenia frontowego. To świetny pomysł zwłaszcza przy mniejszych posesjach i niewielkich ogrodzeniach, gdzie trudno zachować dużą odległość między bramą, główną furtką o miejscem na śmieci.
Śmietnik w ogrodzeniu – wymiary
Miejsce na śmietnik w ogrodzeniu nie może być zbyt małe – zwłaszcza że obecnie w większości gospodarstw domowych stosuje się segregację odpadów. Dlatego w zabudowie będzie umieszczony nie jeden, duży kontener, a kilka mniejszych – oddzielnie na poszczególne typy śmieci. Ostateczny rozmiar zabudowy jest jednak uzależniony od dostępnej przestrzeni, oraz wielkości i sposobu ustawienia kontenerów. Należy go dobrać indywidualnie.
Stwórz idealne miejsce na śmietnik w ogrodzeniu z naszymi fachowcami
Najlepszy moment na zabudowę śmietnika w ogrodzeniu to czas, gdy powstaje zupełnie nowy płot. Możliwe jest jednak stworzenie odpowiedniej zabudowy również już na etapie użytkowania ogrodzenia. Prace nie są skomplikowane, a ich przebieg jest uzależniony od wybranego rozwiązania technologicznego. Pewne jest jedno: nasi specjaliści przygotują projekt takiej konstrukcji i zrealizują go tak, aby gotowe miejsce na śmietnik w ogrodzeniu było estetyczne i funkcjonalne. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji!