Wybór ogrodzenia nie jest łatwy – szczególnie że taką decyzję podejmuje się zwykle raz na wiele lat. To jednak nie jedyne trudne zadanie, jakie Cię czeka, jeśli chcesz zabezpieczyć posesję i wytyczyć jej granicę. Problematyczny może się również okazać sam montaż ogrodzenia – niezależnie od tego, czy zdecydujesz się przeprowadzić go samodzielnie, czy też powierzyć to zadanie profesjonalnej ekipie. O czym warto pamiętać przy tej czynności?
Spis treści
Właściwy wybór ogrodzenia
To, jakie ogrodzenie wybierzesz, ma ogromny wpływ na proces montażu. Dlatego decydując się na zakup konkretnego typu płotu, bierz pod uwagę nie tylko względy użytkowe czy estetyczne.
Upraszczając – im solidniejsze ogrodzenia, tym trudniejsza budowa. Montaż ogrodzenia łupanego czy gabionowego wymaga siły fizycznej, a nierzadko również specjalistycznego sprzętu. Ponadto w tym przypadku budowa głębokich fundamentów na całej długości płotu to konieczność. W przypadku lżejszych konstrukcji zwykle wystarczą stopy fundamentowe pod słupkami, co znacznie ułatwia i przyspiesza konstrukcję. Podmurówka prezentuje się elegancko i zwiększa stabilność ogrodzenia. Bywa również bardzo praktyczna, jeśli w domu mieszka pies. Jej budowa zajmuje jednak znacznie więcej czasu niż np. sam montaż paneli ogrodzeniowych. Stwarza ponadto znacznie wyższe ryzyko popełnienia błędu.
Jeśli wybierzesz proste w montażu ogrodzenie, jego samodzielna konstrukcja nie powinna Ci sprawić większego problemu. Przy bardziej skomplikowanych rozwiązaniach najlepiej zatrudnić profesjonalną ekipę, która, dzięki wiedzy i doświadczeniu, zadba o każdy szczegół prac.
Czytaj dalej: Oryginalne pomysły na łączenie różnych ogrodzeń
Aspekty prawne
Należy również pamiętać, że montaż ogrodzenia podlega różnym przepisom prawa. Dlatego, zanim przystąpisz do budowy, sprawdź, czy nie złamie ona żadnych przepisów!
Po pierwsze płot musi się znajdować całkowicie w obrębie Twojej działki lub też równo na jej granicy, jeśli uprzednio uzgodnisz to z właścicielem sąsiedniej parceli. Jeśli chcesz, aby płot miał wysokość przekraczającą 2,2 m, konieczne będzie dokonanie zgłoszenia budowy w urzędzie. Należy również pamiętać, że zabronione jest umieszczanie ostrych elementów, takich jak np. drut kolczasty czy tłuczone szkło, na wysokości mniejszej niż 1,8 m.
Wszystkie powyższe zasady wynikają z prawa budowlanego. W przypadku montażu ogrodzenia należy jednak zwrócić uwagę na prawo miejscowe. Jeśli w danej lokalizacji obowiązuje MPZP (Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego), należy koniecznie sprawdzić jego zapisy. Może się bowiem zdarzyć, że na określonych terenach obowiązują pewne zasady dotyczące ogrodzeń – np. ich wysokości, rodzaju czy wykorzystywanych do budowy materiałów. Jeśli zbudujesz płot niezgodny z prawem, możesz być zmuszony do jego rozbiórki, dlatego warto dmuchać na zimne.
Fundamenty
Wspomniane już fundamenty odpowiadają za stabilność i trwałość ogrodzenia. Wielu ekspertów uważa, że są znacznie ważniejsze od tego, co znajduje się nad ziemią. Tymczasem wielu inwestorów bagatelizuje tę kwestię.
Fundamenty powinny sięgać poniżej granicy przemarzania gruntu, co w niektórych regionach oznacza konieczność wykopania rowów o głębokości nawet 1,5 m. W przypadku takich konstrukcji jak np. ogrodzenia łupane, montaż jest wówczas dość mozolny i długotrwały. Zdecydowanie warto słuchać jednak rekomendacji ekspertów – zbyt płytkie fundamenty mogą skutkować wieloma poważnymi problemami z ogrodzeniem.
Sprawdź również: Montaż podmurówki betonowej – 4 najczęstsze błędy
Montaż ogrodzenia – samodzielnie czy profesjonalnie?
Decyzja o tym, czy powierzyć montaż ogrodzenia specjalistom, czy też przeprowadzić go samodzielnie, jest bardzo ważna. W zasadzie każdy płot da się postawić samemu. Często nie wymaga to nawet specjalistycznego sprzętu ani szczególnie wysokiego poziomu wiedzy technicznej czy zdolności manualnych. Najprostsze w montażu są ogrodzenia panelowe. Wystarczy bowiem tylko zakotwiczyć słupki w gruncie, a następnie przymocować do nich panele za pomocą specjalnych kotew.
W teorii brzmi to prosto, ale w praktyce bywa różnie. Trudności mogą się pojawić szczególnie wtedy, gdy masz do czynienia z nierównym, pochyłym lub np. grząskim terenem. Wówczas odpowiednie ustawienie elementów i zachowanie pionów mogą być bardzo trudne.
Poziom skomplikowania prac wzrasta w przypadku innych rodzajów ogrodzenia. Montaż wymaga wtedy większych nakładów pracy, a nierzadko również większej wiedzy. Dlatego warto dokładnie rozważyć tę kwestię. Warto pamiętać, że profesjonalny montaż ogrodzeń zwykle wiąże się z gwarancją na wykonaną usługę. Ponadto przebiega szybciej. Nie wymaga też wysiłku inwestora – warto o tym pamiętać, ponieważ budowa płotu może być bardzo żmudnym zajęciem!
Koszty
Wszystkie powyższe decyzje wpływają na koszty montażu ogrodzenia. Pamiętaj, że trzeba zapłacić nie tylko za same materiały do budowy, ale również elementy montażowe czy fundamenty. Do tego dochodzi robocizna, jeśli oczywiście nie zdecydujesz się na samodzielne przeprowadzenie wszystkich prac. Kalkulując koszty przedsięwzięcia, nie zapominaj więc o wszystkich tych czynnikach.
Czytaj dalej: Koszt budowy ogrodzenia – z jakim wydatkiem trzeba się liczyć?