Ogrodzenia żaluzjowe są trwałe, nowoczesne i estetyczne. Dlatego też od paru lat systematycznie zyskują na popularności. Ich montaż również nie należy do skomplikowanych – może być nawet przeprowadzony samodzielnie. Zanim jednak się za to zabierzesz, sprawdź, co należy wiedzieć o budowaniu płotu żaluzjowego oraz kiedy i gdzie warto go postawić.
Spis treści
Ogrodzenie żaluzjowe – charakterystyka
Ogrodzenie żaluzjowe ma budowę modułową. Składa się z przęseł, w których pomiędzy słupkami są umieszczone ustawione pod kątem szerokie i płaskie profile. Najczęściej przęsła żaluzjowe mają układ poziomy. Projekty z pionowymi lamelami są spotykane zdecydowanie rzadziej. Sposób ich ułożenia sprawia, że wypełnienie ogrodzenia przypomina wyglądem żaluzje, stąd ich nazwa.
Elementy ogrodzenia żaluzjowego są ustawione w taki sposób, że zachodzą na siebie. Dzięki temu jest ono zaliczane do płotów pełnych, zapewniających ochronę przed ciekawskimi spojrzeniami i pełną prywatność na działce. Pomiędzy lamelami zwykle są jednak pozostawione prześwity, które ułatwiają chociażby przewietrzanie terenu. Dzięki temu przęsła ogrodzeniowe żaluzjowe sprawdzają się w wielu miejscach – także na małych działkach, które otoczone szczelnym płotem mogłyby stać się zbyt duszne.
Gdzie warto montować ogrodzenia żaluzjowe?
Gdzie warto montować ogrodzenia żaluzjowe? To uniwersalny wybór, który może się sprawdzić na wielu działkach. Trzeba jednak pamiętać, że jest to płot o raczej nowoczesnej i minimalistycznej stylistyce. Dlatego najlepiej pasuje do budynków, które również mogą być określone w ten sposób.
Należy przy tym pamiętać, że ta forma ogrodzenia daje sporo możliwości personalizacji. Panele ogrodzeniowe żaluzjowe mogą być pomalowane na dowolny kolor, a dodatkowo uzupełnione o słupki lub podmurówkę, które nadadzą im pożądany charakter. Ponadto mogą być łączone z innymi stylami ogrodzenia – np. betonowym, łupanym czy gabionowym.
Płot żaluzjowy metalowy jest bardzo solidny i trwały, wykonany z grubych elementów. Dzięki temu nada się dla każdego inwestora, któremu zależy na wyborze na długie lata. Panelowe ogrodzenia żaluzjowe coraz częściej pojawiają się przy domach jednorodzinnych, ale świetnie sprawdzają się również jako ogrodzenie osiedli mieszkaniowych. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba zachowania prywatności. Warto przy tym pamiętać, że istnieje możliwość doboru wysokości ogrodzenia z profili stalowych.
Kiedy natomiast warto się zastanowić, czy ogrodzenie panelowe żaluzjowe na pewno jest dla Ciebie? Po pierwsze nie będzie to najlepszy wybór dla tych osób, które chcą podziwiać okolicę z ogrodu. Ponadto trzeba pamiętać, że za trwałość trzeba płacić. Oznacza to, że płoty żaluzjowe są dość drogie i raczej nie ma sensu ich kupować, jeśli na przykład w perspektywie kilku lat planujesz przebudowę lub modernizację posesji, która będzie się wiązała ze zmianą jej architektonicznego stylu.
Jaka jest cena ogrodzenia żaluzjowego?
Koszt inwestycji w panelowe ogrodzenie żaluzjowe może być wyższy niż np. w ogrodzenie o ażurowych przęsłach. Trudno jest wskazać na jedną, konkretną cenę. Istnieje wiele czynników, które wpływają na ostateczny koszt. Są to przede wszystkim:
- długość powstającego płotu;
- wysokość przęseł – im wyższa, tym bardziej wzrasta cena ogrodzenia żaluzjowego;
- jakości ogrodzenia – np. tego, z jakiego materiału zostały wykonane przęsła i słupki oraz jak dobrze są zabezpieczone przed korozją i innymi szkodliwymi czynnikami środowiskowymi;
- typu zastosowanych słupków oraz podmurówki;
- sposób zakupu produktu – możesz liczyć na niższe koszty, np. gdy zamówisz taki typ konstrukcji z montażem;
- momentu złożenia zamówienia – inwestycja w panelowe ogrodzenie żaluzjowe w niskim sezonie, np. zimą, może oznaczać dodatkowy rabat.
Zasadniczo, cena przęseł żaluzjowych waha się w granicach od ok. 350 zł do 1 500 zł za sztukę. Zamiast bazować na ogólnych stawkach rynkowych najlepiej zgłosić się po bezpłatną wycenę. W Płotex przygotujemy ją dla Ciebie bez zobowiązań, dlatego warto uzyskać informację u źródła i to na jej podstawie ocenić opłacalność.
Budowa ogrodzenia z paneli żaluzjowych – czy można to zrobić samodzielnie?
Elementy ogrodzenia żaluzjowego mają budowę modułową, co oznacza, że są dość proste w montażu, podobnie jak wszystkie ogrodzenia panelowe. Jest to dobra wiadomość dla tych, którzy wolą włożyć odrobinę czasu i pracy w montaż płotu niż płacić fachowcom. Zazwyczaj nie jest konieczne wykonywanie pełnych fundamentów – wystarczą odpowiednio głębokie stopy fundamentowe pod słupkami. Wówczas budowa ogrodzenia z paneli żaluzjowych jest dość prosta i szybka.
Warto jednak uważać, ponieważ budowa płotu staje się znacznie trudniejsza, gdy przęsła żaluzjowe mają być uzupełnione o dekoracyjną podmurówkę czy słupki wykonane np. z pustaków betonowych. Wówczas cały proces się wydłuża. Zwykle wymaga również wykonania pełnego fundamentu, co jest trudne i pracochłonne bez specjalistycznego sprzętu. W takich sytuacjach pomoc fachowców może się okazać niezbędna.
Czytaj więcej: Ogrodzenie żaluzjowe – 3 pomysły na słupki i podmurówkę
Ogrodzenia żaluzjowe – budowa płotu z paneli żaluzjowych
Panel żaluzjowy jest co prawda cięższy od standardowego panelu ogrodzeniowego z siatki, ale jego montaż wygląda podobnie. Oznacza to, że budowa płotu żaluzjowego może być szybka i dość łatwa. Jak powinna wyglądać krok po kroku?
1. Przygotowanie terenu pod montaż ogrodzenia żaluzjowego
Obejmuje jego wyrównanie i oczyszczenie. Należy usunąć zbędne rośliny i ich pozostałości, kamienie oraz inne elementy, które mogą przeszkadzać w budowie płotu z paneli. Szczególnie należy zwrócić uwagę na obszary, w których trzeba będzie wmurować słupki. Jeśli na terenie występują duże nierówności, prawdopodobnie będzie potrzebna pomoc geodety, który pomoże zniwelować spadki i pofałdowania.
2. Wyznaczenie przebiegu ogrodzenia
Należy rozpocząć od zaznaczenia narożników. Następnie należy obliczyć, w których miejscach znajdą się słupki i wszystkie te miejsca zaznaczyć, np. palikami wbitymi w grunt. Należy również pamiętać o wyznaczeniu miejsca na furtkę i bramę.
3. Wykonanie wykopów pod stopy fundamentowe
To kolejny krok w przypadku budowy ogrodzenia z gotowych elementów bez podmurówki. Wystarczy wykopać dołki o głębokości dostosowanej do granicy przemarzania gruntu na danym obszarze – najlepiej z użyciem wiertnicy glebowej. W gotowych dołkach należy umieścić słupki i zalać je betonem, zwracając uwagę na to, by miały jednakową wysokość.
4. Montaż profili żaluzjowych
Można rozpocząć dopiero wtedy, gdy beton dobrze zwiąże (fachowcy zwykle czekają dwie lub trzy doby). Przęsła przykręca się do słupków za pomocą specjalnych obejm dołączonych do zestawu.
Samodzielna budowa ogrodzenia żaluzjowego nie jest bardzo trudna, szczególnie jego najprostszej wersji. Wymaga jednak wysiłku, pewnej wprawy i sporych ilości czasu. Dlatego zwykle najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z kompleksowej usługi zawierającej profesjonalny montaż płotu żaluzjowego.
Jesteś na etapie wyboru ogrodzenia i podobają Ci się żaluzjowe płoty? Zerknij na nasze realizacje.