Dobre ogrodzenie to takie, które łączy dobry design z solidnością na lata. Dlatego w większości przypadków montaż samych słupków i przęseł nie wystarczy. Potrzebny jest jeszcze element, który izoluje słupki od podłoża i wzmacnia całą konstrukcję. Jest nim podmurówka betonowa lub klasyczny fundament. A skoro to baza dla ogrodzenia, montaż podmurówki betonowej musi zostać wykonany prawidłowo. Zobacz, jakie błędy są najczęściej popełniane na tym etapie.
Spis treści
Dlaczego prawidłowy montaż podmurówki betonowej jest tak ważny?
Podmurówka betonowa czy betonowy fundament jest podstawą ogrodzenia. To ona gwarantuje jego wytrzymałość – zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak również na działanie szkodliwych czynników środowiskowych, np. wilgoci, która w konsekwencji może doprowadzić do powstania rdzy.
Prace związane z montażem tego elementu – jedne z pierwszych, jakie należy wykonać podczas montażu ogrodzenia – muszą być wykonane z dużą precyzją, a przede wszystkim w zgodzie ze sztuką budowlaną. Nawet niewielki błąd może nieść za sobą poważne konsekwencje, takie jak:
- pękanie ogrodzenia,
- brak dobrego wypoziomowania całej konstrukcji,
- osłabienie konstrukcji płotu i jego osunięcie się z czasem,
- chwiejność ogrodzenia, a nawet jego wywrócenie się,
- szybsze niszczenie przęseł pod wpływem działania czynników pogodowych.
Właśnie dlatego warto się dowiedzieć, jakie błędy są najczęściej popełniane w tym procesie oraz zrobić wszystko, aby ich uniknąć.
Montaż podmurówki pod ogrodzenie – najczęściej popełniane błędy
Bez względu na to, czy w grę wchodzą podmurówki betonowe, czy klasyczne fundamenty, błąd można popełnić na każdym etapie powstawania płotu – począwszy od momentu dobierania komponentów aż po ostatnie prace montażowe. Zobacz, jakie są te najczęstsze.
Podmurówka betonowa prefabrykowana do zbyt ciężkiego ogrodzenia
Podmurówki betonowe to prefabrykowane elementy, które są de facto deskami betonowymi, przytwierdzanymi do słupków ogrodzenia przy pomocy złączek prostych – metodą obręczową lub czołową. Chociaż zwiększają stabilność całego płotu i dobrze spełniają rolę izolacyjną, nie nadają się do dużych obciążeń. Najlepiej sprawdza się podmurówka betonowa pod ogrodzenie panelowe lub aluminiowe – takie, w którym przęsła i inne elementy konstrukcji nie ważą dużo.
A co w sytuacji, gdy montaż podmurówki nie wystarczy? Wówczas będzie potrzebny solidny, klasyczny fundament. Pod ogrodzenie z bloczków betonowych, z kamienia łupanego czy takie z kutymi przęsłami ten element konstrukcyjny sprawdzi się niezawodnie. I choć jego wykonanie trwa dłużej i trzeba wiedzieć, jaki beton na fundament pod ogrodzenie zapewni mu stabilność, to opłacalna inwestycja.
Jeśli nie wiesz, co wybrać, podmurówkę czy fundament – skonsultuj się ze specjalistami Płotex. Doradzimy Ci, które rozwiązanie wdrożyć.
Czytaj więcej: Pustak ogrodzeniowy – jak należy go montować?
Podmurówka betonowa pod ogrodzenie zamontowana na niewłaściwie osadzonych słupkach
Gdy wybranym rozwiązaniem jest podmurówka betonowa, montaż odbywa się przez przyłączenie gotowych elementów, za pośrednictwem łącznika prostego, do słupków. To one utrzymują całą konstrukcję w ryzach i odpowiadają za jej wypoziomowanie oraz stabilność.
Dlatego zanim przejdziesz do montażu podmurówki, zadbaj o prawidłowe osadzenie słupków. Istotne kwestie to m.in.:
- przygotowanie terenu działki – w tym zniwelowanie nierówności, usunięcie przeszkód oraz, jeśli potrzeba, zagęszczenie gruntu lub drenaż,
- wyznaczenie prawidłowych miejsc na słupki,
- wykonanie wykopów o odpowiednie głębokości – z uwzględnieniem poziomu przemarzania gruntu, który w Polsce wynosi od 80 do 140 cm, w zależności od regionu,
- wybranie odpowiedniej mieszanki betonu i dobre wypoziomowanie słupków osadzonych w mieszance.
Tylko gdy zadbasz o te kwestie, zyskasz pewność, że podmurówka dobrze „usiądzie” i spełni swoją rolę.
Montaż podmurówki betonowej przed zastygnięciem betonu
Bez względu na to, czy decydujesz się na klasyczne fundamenty, czy na prefabrykowaną podmurówkę betonową, istotne jest odczekanie odpowiednio długiego czasu po wylaniu betonu aż do jego zastygnięcia. Zbyt wczesne kontynuowanie prac – np. montaż podmurówki lub osadzanie przęseł – skutkuje utratą stabilności i poziomu konstrukcji.
Pominięcie montażu podmurówki pod ogrodzeniem – czy samo w sobie może być błędem?
Betonowa podmurówka lub fundament powinny zostać zastosowane pod ogrodzeniem praktycznie w każdym przypadku – zwłaszcza jeśli płot nie pełni funkcji tymczasowej i ma również spełniać rolę reprezentacyjną. Bez tego elementu powstają zasadniczo tylko lekkie płoty z siatki lub paneli ogrodzeniowych, które okalają np. tereny przemysłowe, lotniska czy działki.
Jeśli jednak planujesz budowę ogrodzenia domu czy siedziby firmy, brak podmurówki może w dłuższej perspektywie okazać się błędem. Bez niej:
- przęsła ogrodzenia będą miały styczność z wilgocią, przez co staną się bardziej narażone na korozję, rozwijanie się drobnoustrojów czy odpryski lakieru,
- Twojej posesji będą zagrażały wizyty dzikich zwierząt, np. kun czy lisów,
- pies Twój lub sąsiada będzie się mógł z łatwością podkopać pod ogrodzeniem,
- narazisz się na ryzyko wrastania roślin w ogrodzenie,
- konstrukcja płotu będzie bardziej narażona na utratę stabilności.
Dlatego ewentualną rezygnację z montażu podmurówki pod ogrodzeniem zawsze należy dobrze rozważyć.
Jeśli chcesz uniknąć błędów związanych z montażem podmurówki, skontaktuj się z nami. Doradcy techniczni Płotex przeprowadzą Cię przez ten proces tak, aby powstałe ogrodzenie prezentowało się doskonale przez lata.