Napęd bramy dwuskrzydłowej zdecydowanie zwiększa komfort i bezpieczeństwo jej użytkowania. Obecnie można dobrać odpowiedni system w zasadzie do każdej konstrukcji, a jego montaż zwykle nie jest skomplikowany. Przy odrobinie umiejętności technicznych można nawet przeprowadzić go samodzielnie. Sprawdź, jak powinien wyglądać montaż siłowników do bramy krok po kroku.
Spis treści
Automatyka do bramy dwuskrzydłowej – przede wszystkim dopasowanie
Automatyka do bramy dwuskrzydłowej może być dopasowana zarówno do nowej, jak i do starszej konstrukcji. Dzięki niej obsługa wjazdu na posesję staje się znacznie wygodniejsza. Napęd pomaga uniknąć konieczności wysiadania z auta podczas brzydkiej pogody i do minimum redukuje uciążliwość związaną z blokowaniem jezdni czy chodnika przy wjeżdżaniu i wyjeżdżaniu. Zdecydowanie zwiększa również bezpieczeństwo, ponieważ otwarty samochód, pozostawiony z kluczykami w stacyjce na czas ręcznego otwarcia bramy, to łatwy łup dla złodziei.
Właściwie dobrany napęd bramy będzie trwały i niezawodny. Należy jednak pamiętać o dopasowaniu jego parametrów do takich cech jak waga i wielkość skrzydła czy częstotliwość użytkowania. Pomoże to uniknąć nadmiernego obciążenia mechanizmu mogącego powodować jego awarie. Nie mniej ważny jest prawidłowy montaż siłowników do bramy. Wiele z dostępnych na rynku zestawów nadaje się do samodzielnego zamocowania. Profesjonalne wsparcie zawsze jest jednak potrzebne przy doprowadzeniu zasilania do bramy.
Montaż siłowników do bramy krok po kroku
Jeśli chcesz samodzielnie przeprowadzić montaż siłowników do bramy, w pierwszej kolejności koniecznie zapoznaj się z instrukcją. Sprawdź również, czy dysponujesz wszystkimi potrzebnymi częściami oraz skompletuj narzędzia. Zwykle wystarczy klasyczny zestaw warsztatowy – klucze, śrubokręty, kombinerki i wiertarka. Upewnij się, że do bramy doprowadzone jest zasilanie, a jeśli nie, wezwij fachowca. Następnie postępuj według poniższych wskazówek.
● Wywiercenie otworów
Montaż mechanizmu do bramy dwuskrzydłowej należy rozpocząć od nawiercenia otworów w słupkach. Następnie należy w nie wbić metalowe dyble. Jeśli jednak słupki są wykonane z metalu, dyble można również przykręcić lub przyspawać.
● Przymocowanie wsporników
Następnie należy założyć wsporniki i dokręcić śruby. Wsporniki przymocowuje się zarówno do słupków, jak i do skrzydeł bramy w odległości podanej w instrukcji.
● Sprawdzenie siłownika
Kolejno należy odbezpieczyć siłownik i przymierzyć, czy pasuje do zamontowanych wsporników (przy zamkniętej bramie). Następnie osadza się go na tzw. czop i przeprowadza próbę zamknięcia i otwarcia bramy. To bardzo ważne – jeśli brama nie otwiera się całkowicie, należy zamocować siłownik nieco dalej od pionowej osi zawiasów, a jeśli się nie domyka, bliżej tej samej osi.
● Podłączenie zasilania i programatora
Następnie można podłączyć siłownik bramy dwuskrzydłowej do zasilania, zgodnie z instrukcją montażu. W pobliżu jednego ze wsporników należy też zamocować programator odpowiadający za działanie siłowników i całego mechanizmu otwierania bramy.
● Instalacja słupków z fotokomórkami
Automaty do bram dwuskrzydłowych z fotokomórką umożliwiającą automatyczne otwieranie i zamykanie bramy po wykryciu pojazdu wymagają montażu dodatkowych słupków. Umieszcza się je po obu stronach podjazdu, przykręcając do niewielkich betonowych stop fundamentowych. Jako podpórkę dla konstrukcji można też wykorzystać cokół ogrodzenia, jeśli brama znajduje się blisko narożnika posesji. Należy pamiętać również o wcześniejszym doprowadzeniu zasilania do słupków z fotokomórką.
● Montaż włącznika awaryjnego
Na jednym ze słupków przy bramie należy też zamontować włącznik awaryjny uruchamiany kluczykiem. On również wymaga podłączenia zasilania.
● Połączenie z centralą
Ostatni etap to podłączenie wszystkich przewodów z siłowników i osprzętu do centrali sterującej. Następnie należy zaprogramować napęd zgodnie z instrukcją producenta.
Przeczytaj też: Jak wybrać napęd do bramy dwuskrzydłowej – wskazówki
Montaż siłowników do bramy dwuskrzydłowej – samodzielnie czy z fachowcem?
Montaż siłowników do bramy dwuskrzydłowej dla doświadczonej osoby jest raczej prostym zabiegiem. Bez odpowiedniej wiedzy czy narzędzi dość łatwo jednak o błędy. Dlatego bierz się samodzielnie za prace montażowe tylko wtedy, gdy po przeczytaniu instrukcji jesteś pewien, że możesz je bez problemu przeprowadzić. Jeśli jednak zależy Ci na dokładności oraz na czasie, warto skorzystać z fachowej pomocy. Profesjonalna ekipa (najlepiej autoryzowana przez producenta napędu bramy) to gwarancja jego prawidłowego montażu i bezproblemowego działania. W razie jakichkolwiek problemów z użytkowaniem możesz również skorzystać z naprawy. To niewielki koszt, który zapewni Ci zdecydowanie mniej stresu!
Szukasz bramy z wygodnym w użytkowaniu i niezawodnym napędem? Sprawdź naszą ofertę. Pomożemy Ci wybrać odpowiednie rozwiązanie i zadbamy o profesjonalną ekipę montażową.