Brama wjazdowa to jedna z wizytówek posesji, obok ogrodzenia czy furtki. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na wybór modelu, który będzie pasował do pozostałych ważnych elementów działki. Nowoczesna brama wjazdowa powinna być estetyczna, a jednocześnie wygodna w użytkowaniu. Sprawdź, czym powinna się charakteryzować i na co zwracać uwagę przy zakupie!
Spis treści
Nowoczesna brama wjazdowa – wygląd i wykonanie
Zwykle wystarczy rzut oka na bramę wjazdową, by stwierdzić, czy Ci się podoba, czy też nie. Dlatego, jeśli chcesz, by wjazd na Twoją posesję robił wrażenie na gościach, sąsiadach czy przechodniach, warto odpowiednio wcześnie zastanowić się nad wyglądem bramy – tym bardziej, że powinien być dopasowany nie tylko do furtki i ogrodzenia, ale również bryły domu czy stylu, w jakim urządzony jest ogród. Najlepiej patrzeć na zagospodarowanie działki całościowo, zawczasu określając materiały, kolory czy formy, jakich chcesz użyć.
Brama wjazdowa stalowa lub aluminiowa
Nowoczesna brama wjazdowa może być wykonana z różnych materiałów. Trzeba jednak przyznać, że obecnie prym wiodą metale – bramy wjazdowe z aluminium i stali. Na ich korzyść przemawia m.in. wszechstronność i łatwość obróbki. Dzięki temu mogą tworzyć rozmaite wzory – zarówno proste, jak i skomplikowane, geometryczne oraz organiczne. Metale mogą też imitować rozmaite faktury – np. drewna – a przy tym są bardzo praktyczne i trwałe. Bez obaw możesz się jednak zdecydować na bramę z innego materiału, jeśli pasuje on do koncepcji zagospodarowania działki.
Brama nowoczesna to brama oszczędna w stylu
Warto pamiętać, że nowoczesność to przede wszystkim proste formy. Finezyjne kute zdobienia kojarzą się raczej z tradycją i pasują do budynków utrzymanych w klasycznym, majestatycznym stylu. Nowoczesne bramy wjazdowe to zwykle minimalistyczny design. Modne są np. bramy palisadowe i żaluzjowe, które mają bardzo proste kształty. Najczęściej wybierana jest stonowana kolorystyka – grafit, antracyt, czerń lub szarość. Najlepiej jeśli barwy użyte przy konstrukcji bramy i ogrodzenia rezonują z tymi, jakie pojawiają się na elewacji domu lub w detalach takich jak dachówka, rynny, stolarka czy też opaski wokół okien. Pozwala to na uzyskanie efektu spójności, który nadaje całości elegancji.
Czytaj również: Bramy i przęsła ogrodzeniowe – jak dobierać? 5 sprawdzonych zestawów
Bramy wjazdowe nowoczesne – przesuwne i rozwierane
Gdy już wiesz mniej więcej, jak powinna wyglądać Twoja brama, warto się zastanowić nad jej konstrukcją. Na jaki typ się zdecydować?
- Brama rozwierana (skrzydłowa, uchylna) może składać się z jednego lub dwóch skrzydeł otwieranych tak jak drwi – co ważne, zawsze do wewnątrz działki ze względu na wymogi prawne. To rozwiązanie przeznaczone dla właścicieli większych posesji z dłuższym podjazdem. Przed zdecydowaniem się na ten typ bramy, należy się upewnić, że będzie możliwe jej bezpieczne i wygodne otwieranie.
- Brama przesuwna to rozwiązanie uznawane za nowocześniejsze. Zajmuje też mniej miejsca. Skrzydło jest przesuwane wzdłuż ogrodzenia, dlatego ten rodzaj bramy sprawdzi się nawet na działkach z krótkim podjazdem. Należy jednak pamiętać, że montaż bramy przesuwnej wymaga odpowiednio długiego odcinka frontowego ogrodzenia. Dlatego może być niemożliwy na wąskich posesjach. Alternatywą są bramy wjazdowe przesuwne dwuskrzydłowe – wówczas każde ze skrzydeł przesuwa się w przeciwnym kierunku, by umożliwić wjazd.
Zgodnie z wymogami wjazd na posesję nie powinien mieć mniej niż 2,4 m szerokości, jednak zwykle stosuje się bramy o szerokości przynajmniej 3 m. Nowoczesne bramy wjazdowe mogą być zarówno uchylne, jak i przesuwne – doboru należy dokonywać zgodnie z parametrami działki, kwestiami praktycznymi i preferencjami.
Automatyka do bram i pozostałe udogodnienia
Brama zdalnie otwierana
Czy nowoczesna brama wjazdowa może być otwierana ręcznie? Pewnie tak, ale taka automatyczna jest przede wszystkim znacznie wygodniejsza. Automatyka do bram to obecnie właściwie standard – jej instalacja nie jest droga, a znacząco ułatwia każdy wjazd i wyjazd z posesji. Systemy tego typu bazują na siłownikach montowanych na skrzydle oraz słupku ogrodzeniowym. Bramy z napędem są sterowane zdalnie, pilotem. To niesamowita wygoda! Automatyka do bramy oznacza, że nie trzeba wysiadać z samochodu, by otworzyć bramę, co może być szczególnie kłopotliwe podczas opadów czy innych niesprzyjających warunków atmosferycznych. Łatwiej też wpuścić na posesję gości.
Videodomofon z rejestratorem obrazu i aplikacją
Jeśli zależy Ci na wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań do swojego domostwa, warto też rozważyć montaż dodatkowych urządzeń ułatwiających korzystanie z bramy i furtki czy też kontrolowanie tego, kto dostaje się na posesję. Warto zainwestować chociażby w dobry bezprzewodowy domofon. Może się on łączyć z urządzeniem w domu (lub aplikacją mobilną) przez WiFi. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest domofon z kamerą, który pozwala natychmiast sprawdzić, kto próbuje dostać się na działkę, wpływając na bezpieczeństwo domowników. Może on również rejestrować obraz, co przydaje się szczególnie podczas nieobecności właścicieli posesji.
Z kolei domofon z kontrolą dostępu, który automatycznie otwiera bramę po wpisaniu kodu lub wykorzystaniu specjalnego breloczka to już w tej chwili minimalny standard w nowo instalowanych bramach – dzięki niemu można otworzyć furtkę czy bramę bez klucza.
Skrzynka na listy to już nie to co kiedyś…
Kolejnym ważnym elementem, do którego niewiele osób przywiązuje wagę, jest skrzynka na listy. Może być ona wmontowana w bramę lub np. słupek ogrodzenia. W ten sposób całość jest estetyczna i funkcjonalna. Nowoczesna skrzynka na listy może być dwustronna, przez co wyjmowanie przesyłek jest znacznie łatwiejsze. Warto również zadbać o to, by pasowała wizualnie do bramy czy płotu.
Zamawiając nowoczesną bramę wjazdową w firmie Płotex możesz dobrać również dodatkowe elementy do bramy – takie właśnie jak skrzynka, antaba (pochwyt) czy nowoczesny domofon. Chętnie doradzimy Ci również, jaką automatykę wybrać. Skontaktuj się z nami!