
Ogrodzenie jest wizytówką Twojej posesji. Stanowi jej ramę oraz na „dzień dobry” informuje o Twoim guście, wyczuciu stylu oraz, nie da się ukryć, statusie majątkowym. Dlatego jeśli zastanawiasz się, co teraz jest trendy w świecie płotów, stawiasz bardzo ważne pytanie. Nowoczesne ogrodzenia łączą solidność wykonania z przemyślanym w każdym calu designem. Gdzie zatem szukać inspiracji? Oto przegląd najmodniejszych rozwiązań w branży.
Na początek ważne zastrzeżenie: nie musisz podążać za aktualną modą. Tym, co liczy się w pierwszej kolejności przy wyborze ogrodzenia, jest Twój gust. Dlatego warto zgłosić się do takiej firmy jak nasza, która tworzy również wzory na indywidualne zamówienie. To sposób, aby się wyróżnić.
Niemniej jednak, przy opracowywaniu własnej koncepcji możesz potrzebować inspiracji. Co zatem jest obecnie najchętniej wybierane?
Ogrodzenia nowoczesne, czyli jakie?
Co sprawia, że ogrodzenie można nazwać nowoczesnym? Na to pytanie wcale nie tak łatwo odpowiedzieć w kontekście estetyki – zwłaszcza, że nowoczesne płoty muszą dobrze komponować się z charakterem budynku i całej posesji. Są jednak cechy, które można wskazać jako oznakę „nowoczesności”. Są to:
- minimalizm i prostota formy – w świecie nowoczesnych ogrodzeń nie ma miejsca dla fikuśnych, wyrafinowanych kształtów i barokowych zdobień,
- łączenie różnych materiałów – a w szczególności metalu (zazwyczaj aluminium) i cegły lub betonu architektonicznego, ale także drewna,
- nietypowe kształty – choć najczęściej mają geometryczny charakter, projektanci nierzadko przełamują dobrze znane formy, aby stworzyć oryginalny design.
I to właśnie tych cech warto szukać w ogrodzeniu na swoją posesję.
Modne płoty nowoczesne – na jakie zwrócić szczególną uwagę?
Skoro już wiesz, że gdy chodzi o nowoczesne ogrodzenia, istnieje wiele rozmaitych rozwiązań, czas poznać te najciekawsze.
- Ogrodzenia szklane
Ogrodzenie szklane – odważne rozwiązanie? Tak, o ile myślisz o ogrodzeniu frontu budynku, który wychodzi na ruchliwą ulicę. Jeżeli jednak masz w planach zbudowanie wewnętrznego płotu – np. oddzielającego ogród od podjazdu czy przydomowego basenu, szkło będzie idealnym rozwiązaniem. Z jednej strony skutecznie oddzieli przestrzenie, które potrzebują wygrodzenia, z drugiej – nie ograniczy wizualnie przestrzeni. Nie rzuci mocnego cie nia i nie zbuduje wrażenia bariery nie do przejścia.
To szczególnie ważne, jeśli wygrodzenie powstaje na stosunkowo małym obszarze, a Tobie zależy na wywołaniu wrażenia „przestrzenności”. Możesz zdecydować się na wersję ramową lub bezramową.

Do tej pory szkło w kontekście ogrodzeń kojarzyło się przede wszystkim z balkonowymi balustradami lub barierkami montowanymi w przestrzeni publicznej. Teraz coraz częściej sięgają po nie właściciele prywatnych posesji, zwłaszcza Ci, których działki mają atrakcyjny widok, np. na morze.
2. Ogrodzenia z aluminium
Lekkie, odporne na korozję, a zarazem bardzo wytrzymałe i podatne na obróbkę – właśnie takie jest aluminium. Dlatego to materiał idealny na przęsła ogrodzenia, i to w różnorodnej stylistyce. Z tego powodu to właśnie z tego tworzywa powstaje lwia część nowoczesnych płotów.
Co ważne, ogrodzenia z aluminium mogą przybrać bardzo zróżnicowane formy oraz kolory. Lakierowane proszkowo, mogą wizualnie imitować np. drewno, co stworzy niesamowicie intrygujący efekt na posesji w stylu rustykalnym lub skandynawskim. Co więcej, są lekkie, łatwe do zamontowania i nie poddają się nawet najtrudniejszym warunkom pogodowym.
To może Cię zainteresować: Ogrodzenia aluminiowe drewnopodobne – na co zwrócić uwagę przy wyborze >>

Plastyczność aluminium w połączeniu z trwałością sprawiają, że ten materiał, choć trudno zaliczyć go do tanich, jest coraz chętniej wybierany na ogrodzenie posesji.
3. Ogrodzenia palisadowe
Płot palisadowy to nowoczesne ogrodzenie, którego design nawiązuje do tradycji. Tą nazwą najczęściej określa się ogrodzenia poziome, których poszczególne przęsła są zbudowane z poprzecznych belek. Mogą to być deski drewniane lub elementy stalowe czy aluminiowe. Takie płoty najczęściej są stosunkowo niskie i minimalistyczne. Dlatego dobrze komponują się zarówno z budynkami w stylu skandynawskim czy rustykalnym, jak i nowoczesnym, o typowo geometrycznej bryłach. Co ważne, palisadowe przęsła można połączyć z rozmaitymi słupkami – i wąskimi z metalu, i szerokimi, z kamienia łupanego, cegły czy betonu architektonicznego oraz gabionów.

Połączenie palisadowych metalowych przęseł z gabionami pozwala uzyskać oryginalny i efektowny wygląd ogrodzenia. Taka kombinacja świetnie prezentuje się na froncie budynku.
4. Ogrodzenia z betonu architektonicznego
Beton architektoniczny jest jednym z najmodniejszych materiałów. Wykorzystuje się go w surowych aranżacjach wnętrz w klimatach postindustrialnych. Można po niego sięgnąć także podczas tworzenia nowoczesnego ogrodzenia o prostych geometrycznych formach. Beton architektoniczny może stanowić samodzielny budulec płotu albo zostać połączony z elementami z aluminium, betonu czy szkła dla uzyskania ciekawego, kontrastowego efektu. Możliwości jest naprawdę mnóstwo i warto je wykorzystać – najlepiej z pomocą doświadczonego projektanta.

Ogrodzenie z betonu architektonicznego może być wyraziste właśnie z uwagi na swoją minimalistyczną formę. Ten materiał daje projektantowi szerokie pole do popisu.
To oczywiście nie koniec możliwości. Sprawdź również inne ogrodzenia nowoczesne w ofercie Płotex. Skontaktuj się również z naszym doradcą, aby dobrać idealny design płotu do Twojej posesji.