Dom to „bezpieczna przystań” dla Ciebie i Twoich bliskich. Jest miejscem, gdzie powinieneś czuć się w pełni bezpiecznie. Aby zapewnić sobie przysłowiowy święty spokój, warto zainwestować w odpowiednio dobrany system alarmowy. Jednym z rozwiązań, na które decyduje się coraz więcej osób, jest ochrona obwodowa ogrodzeń. Zobacz, czym dokładniej jest taki system oraz jaki jego rodzaj wybrać na swoją posesję.
Ochrona obwodowa, czyli co?
Zabezpieczenie działki przed niepożądanymi gośćmi jest koniecznością, bez względu na to, czy mieszkasz w dużym mieście, czy na skraju niewielkiej miejscowości. Pytanie jednak, jakie systemy zabezpieczeń zastosować. Podstawa to oczywiście skuteczna bariera „mechaniczna”, czyli trudne do sforsowania ogrodzenie. Często też sięga się po system monitoringu czy zestaw czujek montowanych przy drzwiach wejściowych oraz oknach na parterowej kondygnacji.
To jednak nie wszystko, na co można się zdecydować. W wielu przypadkach dobrą opcją będzie też system ochrony obwodowej. To zabezpieczenie ogrodzenia na całym jego obwodzie – instalacja wykrywa każdą próbę nieautoryzowanego przekroczenia płotu i dostania się na teren posesji. Informacja o tym dotrze do domowej centrali bezpieczeństwa albo do systemu zewnętrznego, jeśli dodatkowo podejmiesz np. współpracę z agencją ochrony.
Czytaj więcej: 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, kupując ogrodzenie domu
Jakie zalety ma ochrona obwodowa ogrodzeń?
Montaż systemu ochrony obwodowej przynosi wiele korzyści. Najważniejsze to:
- wzmocnienie „pierwszej linii obrony” terenu działki – alarm może odstraszyć intruza jeszcze na długo, zanim dotrze do budynku na obszarze posesji, co da Ci również szansę na szybsze podjęcie reakcji,
- możliwość rezygnacji z budowy mocno zabudowanego i bardzo wysokiego ogrodzenia – system ochrony obwodowej wykryje każdą nieautoryzowaną próbę jego przekroczenia, więc nie ma potrzeby np. budowania grubego muru, który zaciemni przestrzeń działki,
- prostota montażu – istnieją systemy ochrony obwodowej, które można zainstalować nawet samodzielnie, i to relatywnie niskim kosztem.
Gdzie wykorzystuje się to zabezpieczenie ogrodu?
Ochrona obwodowa ogrodzeń jest stosowana zwłaszcza do zabezpieczenia rozległych terenów, zwłaszcza tych magazynowych, przemysłowych czy fabrycznych. Sięga się po nią również do ochrony parkingów strzeżonych czy innych obiektów wysokiego ryzyka. Może być dobrym wyborem także dla domu prywatnego, zwłaszcza gdy:
- Twoja posesja ma duży rozmiar, a część ogrodzenia pozostaje niewidoczna dla otoczenia,
- mieszkasz na obszarze, który jest bardziej narażony na wizyty złodziei,
- trzymasz cenne przedmioty na terenie ogrodu – np. drogą kosiarkę, skuter, hulajnogę elektryczną itp.
Jaki system ochrony obwodowej wybrać?
Ochrona obwodowa może przybrać różne formy, a to, na jaki system zdecyduje się przyszły użytkownik, zależy m.in. od typu ogrodzenia posesji. Najwięcej możliwości dają tzw. ogrodzenia sztywne – a zatem np. palisadowe czy kute, które zapewniają dobre warunki do ulokowania czujek ochrony obwodowej. Proste płoty, np. panelowe czy te z siatki również pozwalają na umieszczenie takiej instalacji, jednak opcji jest znacznie mniej.
Solidne ogrodzenie dobrze nadaje się do montażu systemu ochrony obwodowej.
A jakie dokładnie rodzaje obwodowej ochrony ogrodzeń można wyróżnić? Wymienia się trzy podstawowe typy.
Powierzchniowa ochrona obwodowa
Są to systemy montowane na gruncie, na linii ogrodzenia. Ich kluczowy element mogą stanowić np. czujniki bistatyczne. W tych systemach wykorzystuje się również bariery podczerwieni, mikrofalowe, jak również np. czujniki laserowe. To, jaki rodzaj detektorów ruchu zostanie zastosowany, wpływa na poziom „czułości” zabezpieczenia, jak również efektywności jego działania w trudniejszych warunkach pogodowych. Przykładowo, bariery mikrofalowe są znacznie bardziej odporne na mgłę czy deszcz niż bariery podczerwieni z liniową strefą detekcji.
Systemy napłotowe
W systemach montowanych na (lub w) ogrodzeniu kluczową rolę odgrywają najczęściej detektory piezoceramiczne oraz piezoelektryczne. Na ogrodzeniu można zamontować również system z kablem mikrofonowym. Jak działa? Bardzo prosto – reaguje na hałas typowy dla wspinania się po płocie, próby jego uszkodzenia czy przedarcia się na teren posesji. Na stabilnym ogrodzeniu, koniecznie niepokrytym tworzywem sztucznym, można umieścić również czujki wibracyjne. Każda czujka na ogrodzeniu ma indywidualny identyfikator, a poszczególne sensory wykrywają ruch nawet na dystansie do 50 metrów. Są jednak umieszczane znacznie gęściej, aby uniknąć powstawania tzw. martwych stref.
Warto wiedzieć, że nowoczesne zabezpieczenie ogrodzenia typu napłotowego skutecznie odróżni „interakcję” z płotem wynikającą z próby włamania np. od obciążenia wywołanego deszczem, opadami śniegu lub innym czynnikiem pogodowym. Są też dobrze zabezpieczane przed działaniem pola magnetycznego oraz działają niezawodnie w nawet najbardziej upalne i słoneczne dni.
Systemy podziemne
To zabezpieczenia zakopywane pod ziemią. Najczęściej w tej roli stosuje się systemy hydrauliczne – wykrywające nacisk na grunt, jak również hydrauliczno-parametryczne. Te drugie alarmują o zagrożeniu zarówno po detekcji nacisku na grunt, jak również ruchu w wyznaczonej strefie ochrony. Są one uznawane za bardziej wydajne, a zarazem działają skutecznie bez względu na warunki atmosferyczne.
Który typ systemu zabezpieczeń wybrać najlepiej? Czy jego zastosowanie jest zasadne w przypadku ochrony Twojej posesji? Odpowiedzi na te pytania udzielą Ci nasi doradcy. Skontaktuj się i zaplanuj zabezpieczenie ogrodzenia już na etapie jego budowy lub remontu!