Ogrodzenia kute to elegancki typ płotów, który pasuje do budynków utrzymanych w różnorodnych stylach architektonicznych. Są uznawane za dość kosztowne. Czy rzeczywiście tak jest? Od czego tak naprawdę jest uzależniona ich cena? Co zrobić, aby obniżyć wydatek, a jednocześnie cieszyć się solidnym i eleganckim ogrodzeniem? Dowiedz się więcej.
Ogrodzenia kute z metalu – cechy charakterystyczne
Ogrodzenia kute mają wielowiekową historię. Wytrzymałe, a zarazem finezyjne, bardzo często zdobiły i zabezpieczały posesje o dużym znaczeniu. Tak jest również dzisiaj. Chociaż na rynku pojawiło się wiele innych rodzajów płotów, kute przęsła ogrodzeniowe nadal budzą szacunek i dają wrażenie ekskluzywności.
Czym wyróżnia się ten typ płotów? Do kategorii ogrodzeń kutych należy zaliczyć wszystkie te, których przęsła są wykonane ze stali bądź innego solidnego metalu. Jak widać, jest to bardzo szeroka definicja. Dlatego dziś na rynku znajdziesz różne rodzaje ogrodzeń kutych. Można je podzielić przede wszystkim na ogrodzenia klasyczne – o bardziej finezyjnej formie, z dużą ilością zdobień oraz nowoczesne – przyjmujące bardziej minimalistyczne kształty. Wszystkie wyróżniają się:
- doskonałą odpornością na warunki zewnętrzne – m.in. na wilgoć, wysokie i niskie temperatury czy działanie grzybów i pleśni,
- fenomenalną solidnością – ogrodzeniom kutym niestraszne są uszkodzenia mechaniczne. Są też trudne do sforsowania,
- eleganckim designem – czy to nawiązującym do stylistyki secesyjnej lub pałacowej, czy też nowoczesnym i oszczędnym.
To zatem rozwiązanie, które będzie odpowiednie na niemal każdą posesję – stanie się jej najlepszą wizytówką.
Czytaj więcej: Ogrodzenia frontowe kute – klasyczne vs nowoczesne
Przęsła kute – cena: od czego zależy?
Gdy chodzi o ogrodzenia kute, cena za metr może być bardzo wysoka i wynieść nawet kilka tysięcy złotych za metr bieżący. To jednak bardzo orientacyjna stawka, ponieważ koszt zakupu wybranego przez ciebie ogrodzenia kutego może być znacznie wyższy lub niższy. Cennik jest uzależniony od bardzo wielu czynników. Co wpływa na cenę ogrodzenia kutego?
Gotowe elementy kute ogrodzenia vs produkty na indywidualne zamówienie
Kute przęsła ogrodzeniowe są bardzo często utożsamiane z kowalstwem artystycznym. Nie jest to oczywiście mylne skojarzenie. Wręcz przeciwnie. Rzemieślnicy pracujący w małych zakładach rzeczywiście zajmują się przygotowywaniem takich elementów. Często są one bardzo precyzyjnie ozdabiane i przyjmują wyrafinowane formy. Jak jednak możesz się domyślać, zamówienie takich przęseł będzie oznaczało bardzo dużą inwestycję. Owszem, uzyskasz unikatowy wyrób, jednak… na jego wykonanie poczekasz długi czas (kowal pracuje na indywidualne zlecenia), a ostateczna cena może być bardzo wysoka.
Za to kiedy postawisz na gotowy wzór kutych przęseł ogrodowych – jeden z kilkunastu, kilkudziesięciu, a nawet kilkuset, możesz liczyć na niższą cenę, a także znacznie szybszą dostawę. Owszem, być może Twoje ogrodzenie kute będzie nieco mniej unikatowe, jednak powstanie szybciej i niższym kosztem.
Gatunek i rodzaj metalu na płot kuty
Elementy kute ogrodzenia, a więc przede wszystkim jego przęsła, powstają najczęściej ze stali wysokiej jakości. To solidny stop metali, który jest dobrze zabezpieczony przed korozją oraz innymi szkodliwymi czynnikami. Ogrodzenia kute mogą też powstać z konkretnego metalu bądź też z żeliwa. Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponuje klient, a także jego oczekiwań estetycznych. Najkorzystniej cenowo wypadają ogrodzenia stalowe.
Sposób zabezpieczenia przęseł przed korozją
Na rynku są dostępne elementy kute ogrodzenia zabezpieczone przed rdzewieniem na różne sposoby. Najpopularniejsze formy ochrony przed korozją to:
- chromowanie – zaawansowana metoda, w której przęsła stalowe są nasycane chromem techniką elektrolitową. W efekcie jest uzyskiwana trwała warstwa antykorozyjna, a stop uzyskuje piękny, jednolity połysk. To rozwiązanie stosowane w nowoczesnych ogrodzeniach kutych, które jest jednak dość kosztowne,
- cynkowanie – jest znacznie powszechniejsze niż chromowanie, również dobrze zabezpiecza przed rdzą, ale daje mniej estetyczny efekt. Jest tańszym rozwiązaniem,
- malowanie proszkowe – to proces pokrywania wcześniej ocynkowej stali specjalnie dobranym lakierem, który dodatkowo zabezpiecza płot kuty przed działaniem rdzy oraz pozwala uzyskać na nim praktycznie dowolny kolor z palety RAL. Jest to stosunkowo tania technika, jednak – z racji tego, że jest to dodatkowa warstwa – podnosi ostateczną cenę ogrodzenia kutego.
Jak zatem widać, ogrodzenia kute mogą być bardzo kosztowną inwestycją, ale nie jest to reguła. Jest również możliwe wybranie modelu, który wyróżnia się bardziej przyjazną ceną przy zachowaniu oczekiwanych zalet, czyli wytrzymałości, solidności oraz designu.
Interesują Cię modne, a zarazem niedrogie ogrodzenia kute? Skontaktuj się, a przedstawimy Ci dostępne rozwiązania. Mogą Cię pozytywnie zaskoczyć!