Ogrodzenie jest nieodłączną pozycją w budżecie budowy domu. Pełni ono wiele ról, począwszy od tej najstarszej przypisanej mu tradycją dawnego budownictwa obronnego, w którym palisady wyznaczały bezpieczną granicę terenu, poprzez ochronę przed hałasem, wzrokiem i kurzem, na roli dekoracyjnej kończąc.
Echa tradycji dają o sobie znać dzisiaj w formie tradycyjnych płotów. Obecne palisady nie są już rzędem pali wbitych ukośnie lub prostopadle w ziemię, ale przybierają współczesne formy ogrodzeń palisadowych ze sztachet stalowych pionowych lub poziomych, aluminiowych, drewnopodobnych lub z tworzyw sztucznych.
Który materiał wybrać i jak zrobić ogrodzenie palisadowe łączące wszystkie potrzebne funkcje? Przedstawiamy krótki przegląd możliwości.
Spis treści
Nowoczesne ogrodzenie palisadowe – zastosowanie
Jako element architektury zabudowy całej posesji ogrodzenia palisadowe przybierają najróżniejsze formy. Często wybieranym i bezpiecznym rozwiązaniem są ogrodzenia klasyczne, wykonane ze stalowych profili ułożonych pionowo.
Odpowiednio dopasowane stylistycznie ogrodzenie stosowane jest również jako element odgradzający fragmenty ogrodu, dzielące duży teren na funkcjonalne części, itp. W każdym wypadku można dobrać wysokość i rodzaj palisady wpisującej się estetycznie w całość krajobrazu.
Przeczytaj również: Ogrodzenie na pochyłym terenie – montaż płotu palisadowego. Wskazówki
Rodzaje ogrodzenia palisadowego
Nowoczesne, klasyczne, tradycyjne, wykonane ze stali lub aluminium dostępnych w szerokiej gamie kolorystycznej, drewnopodobne, z tworzyw sztucznych, czy kutej stali – możliwości wyboru ogrodzeń palisadowych jest coraz więcej. Dodatkowo elementy łączące poszczególne przęsła ogrodzeniowe w postaci stalowych słupków, kamiennych, ceglanych, pokrytych klinkierem, gabionów wypełnionych zróżnicowanymi kolorystyczne kamieniami, dekoracyjnym szkłem i innymi materiałami, sprawiają, że liczba kombinacji (a zatem i możliwość stworzenia niepowtarzalnego ogrodzenia palisadowego) jest ogromna. Warto zapoznać się z podstawowymi rodzajami ogrodzeń palisadowych.
Ogrodzenie palisadowe drewnopodobne
Drewnopodobne ogrodzenie palisadowe jest świetną alternatywą dla klasycznych ogrodzeń drewnianych. Tradycyjne, wykorzystywane do budowy ogrodzeń, drewno podlega różnym biologicznym procesom (szkodniki, próchnienie, choroby grzybowe itp.), których zatrzymanie wymaga wielu zabiegów konserwacyjnych.
Drewnopodobne ogrodzenie palisadowe wykonane jest zazwyczaj ze stalowych lub aluminiowych profili, lakierowanych specjalną techniką proszkową, która powoduje tzw. „efekt drewna”. W rezultacie mają one łudząco podobny wygląd do naturalnego drewna, a dodatkowo znacznie przewyższają je trwałością.
Ogrodzenia palisadowe plastikowe
Plastik jest materiałem bardzo trwałym, odpornym na większość czynników atmosferycznych. Nie dotyczy go również problem korozji. Przy zakupie palisadowego ogrodzenia plastikowego ważną rolę odgrywa rodzaj tworzywa.
Produkowane z tego materiału ogrodzenia zazwyczaj zawierają dodatek chroniący przez niszczącym działaniem promieni UV. Jednak po dłuższym okresie użytkowania niektóre tworzywa mogą się odbarwiać i odkształcać. Warto zerknąć przed zakupem na gotowe ogrodzenie tego typu, które są użytkowane już kilka lat i ocenić jego stan. Zaletą ogrodzeń palisadowych plastikowych jest lekkość, łatwy montaż i bezobsługowość. Raz na pewien czas wymagają jedynie umycia.
Ogrodzenie palisadowe ze stali
Stalowe ogrodzenie palisadowe jest najczęściej wybieranym rodzajem ogrodzenia ze względu na ciągle najbogatszą ofertę modeli oraz dobry stosunek jakości do ceny. Wykonane jest ze stalowych, spawanych profili, zabezpieczonych antykorozyjnie i lakierowanych proszkowo na różne kolory. Całość tworzy odporną na warunki atmosferyczne i trwałą konstrukcję. Ogrodzenia palisadowe stalowe montowane są zazwyczaj na podmurówce, ale możliwe jest również ich osadzenie bez betonowej podbudowy. W takiej sytuacji warto umieszczać je nieco ponad poziomem gruntu, aby przedłużyć jego trwałość, nie narażając na ciągły kontakt z wilgocią
Fot. Ogrodzenie palisadowe poziome pomimo słupków utrzymanych w tradycyjnym klimacie daje wrażenie nowoczesności.
Ogrodzenia palisadowe aluminiowe
Wykorzystanie aluminium do wykonania palisad ogrodzeniowych i bram palisadowych ma wiele zalet zarówno technicznych, jak i estetycznych. Materiał ten jest znacznie lżejszy od stali, więc nawet szerokie bramy zachowują swoje pierwotne położenie i nie mają tendencji do obniżania się. Automatyczne mechanizmy bram również nie są tak obciążane jak przy bramach stalowych.
Pod względem estetycznym ogrodzenia palisadowe z aluminium cechuje lekkość i gładkość. Dzięki znacznie mniejszemu ciężarowi słupy nośne mogą mieć mniejsze przekroje. Dodatkowo aluminium jest bardzo trwałe, doskonale poddaje się lakierowaniu proszkowemu i nie podlega procesom korozji.
Fot. Aluminiowe przęsła są idealnie gładkie, a dzięki swojej lekkości mogą być dość szerokie, dając większe poczucie prywatności mieszkańcom.
Ogrodzenia palisadowe pionowe czy poziome – które wybrać?
Ogrodzenia palisadowe można również podzielić na dwie grupy według ułożenia sztachet tworzących przęsła – są to palisady pionowe i poziome. Obydwa sposoby ułożenia elementów mogą dawać pełną osłonę albo cechować się większą przeziernością. Wszystko zależy od ich szerokości. Czym więc różnią się te rozwiązania i na które z nich warto postawić?
Ogrodzenia palisadowe pionowe
Pionowe ułożenie elementów w ogrodzeniu palisadowym jest klasycznym rozwiązaniem pasującym niemal do wszystkich rodzajów architektury. Pionowe sztachety kojarzą się z tradycyjnymi płotami drewnianymi, ale obecnie wykonuje się je z wielu różnych materiałów. Dzięki temu mogą również zyskać nowoczesny charakter. Ogrodzenia palisadowe pionowe prezentują się najlepiej przy smukłych bryłach z dwuspadowymi dachami.
Ogrodzenia palisadowe poziome
Przęsło palisadowe poziome znajduje swoje miejsce zazwyczaj wśród nowoczesnych zabudowań. Ogrodzenie palisadowe w kolorze antracytu, chłodnej szarości, czerni, o barwie stalowej — świetnie harmonizuje z modernistycznymi, minimalistycznymi budynkami. Ogrodzenia palisadowe poziome najlepiej wyglądają przy bryłach parterowych i dachami płaskimi lub np. czterospadowymi o niewielkim nachyleniu.
Montaż ogrodzenia palisadowego i jego wymiary
Montaż ogrodzenia palisadowego nie jest skomplikowany, choć ogrodzenie palisadowe z podmurówką czy murowanymi słupkami będzie wymagało większych nakładów pracy. Po przygotowaniu słupków i ewentualnej podmurówki przęsła ogrodzeniowe palisadowe wystarczy jedynie połączyć z całą konstrukcją. Prace można wykonać samodzielnie, ale zaleca się skorzystanie z fachowego montażu.
Każdy projekt budowlany zawiera informacje o sumarycznym obwodzie działki oraz długości poszczególnych jej boków. Z tą informacją oraz kształtem terenu, który ma zostać ogrodzony, można wybrać się do producenta ogrodzeń. Tamtejsi specjaliści doradzą, jak najlepiej technicznie posadowić ogrodzenie i jakie elementy są przy tym niezbędne. Większość producentów oferuje również usługę profesjonalnego montażu, na którą warto się zdecydować.
Sposoby zabezpieczenia ogrodzenia palisadowego przed korozją
Każde przęsło palisadowe jest standardowo zabezpieczone przed korozją – najczęściej pomalowane proszkowo. W przypadku ogrodzeń stalowych stosuje się też ocynk ogniowy. Dzięki temu są one chronione przez wiele lat, choć właściciel powinien dokonywać regularnych przeglądów i ewentualnych napraw. Uszkodzenia mechaniczne czy trudne warunki atmosferyczne mogą prowadzić do naruszenia powłok ochronnych przęsła palisadowego i zapoczątkować ognisko korozji. Jeśli jednak jest ono w porę zauważone, problem można łatwo usunąć i zabezpieczyć miejsce przy użyciu odpowiednich środków.
Ile kosztuje ogrodzenie palisadowe?
Cena ogrodzeń palisadowych obejmuje zazwyczaj gotowy system ogrodzeniowy wraz z kompletem elementów montażowych. W dużej mierze jest ona uzależniona od materiału, z którego wykonana jest palisada (np. aluminium jest droższe niż stal), skomplikowania wzoru, a przede wszystkim od długości planowanego ogrodzenia. Dodatkowo kupując ogrodzenie, można umówić się na montaż całości, co zazwyczaj wymaga dodatkowej opłaty. Ogrodzenia wyceniane są dla każdego klienta, choćby ze względu na indywidualną długość, dostosowaną do każdej działki na podstawie projektu lub gotowych wymiarów dostarczonych przez inwestora. Wybór powinien być przemyślany, bo podobnie jak dom, ogrodzenie jest inwestycją na wiele lat.
Po więcej szczegółów na temat kosztów ogrodzenia palisadowego (w tym ceny) zajrzyj do artykułu Ile kosztuje ogrodzenie palisadowe?
Rozważasz montaż ogrodzenia palisadowego na swojej posesji? Zapraszamy do Płotexu. Mamy szeroką ofertę przęseł palisadowych z różnych materiałów i w bogatej gamie wykończeń. Zaprojektujemy i szybko wykonamy ogrodzenie według Twojego pomysłu. Skontaktuj się z nami!