Planując ogrodzenie domu, warto rozważyć różne rodzaje ogrodzeń murowanych, w tym tynkowane ogrodzenie murowane. Ogrodzenia tynkowane to wyjątkowe konstrukcje, które łączą w sobie estetykę, trwałość, i nowoczesny design. W artykule tym przedstawimy ci proces budowy ogrodzenia murowanego tynkowanego krok po kroku, omawiając zarówno techniczne aspekty jak i kwestie związane z wyborem materiałów.
Spis treści
Co to jest płot tynkowany?
Ogrodzenia tynkowane, zwane także płotami tynkowanymi, to w gruncie rzeczy ogrodzenia murowane, które na końcu są pokrywane warstwą tynku. Tynk dotyczy zarówno murku, jak i słupków, które otaczają przęsła ogrodzenia.
Tynkowanie bloczków betonowych nie jest jedynym dostępnym rozwiązaniem – można je pozostawić nieosłonięte, uzyskując minimalistyczny i nowoczesny efekt, albo też zdecydować się na ozdobną wersję. Ponadto tynkowanie może nadać ogrodzeniu murowanemu niepowtarzalny wygląd. Dostępne są różne możliwości stylizacji, od minimalistycznych po imitacje kamienia naturalnego. Mimo to płot murowany tynkowany ma wiele zalet estetycznych i w niektórych sytuacjach może być najlepszym rozwiązaniem.
Kiedy ogrodzenie murowane tynkowane to najlepsze rozwiązanie?
Decyzja o budowie ogrodzenia murowanego tynkowanego to przede wszystkim kwestia preferencji estetycznych, ponieważ to z nimi są związane największe zalety takiej konstrukcji.
Ogrodzenie tynkowane:
- wygląda bardzo minimalistycznie – zwłaszcza gdy inwestor zdecyduje się na zastosowanie klasycznego, zatartego na gładko tynku,
- może przybrać rozmaite kolory – tynk może być wybarwiony np. na odcień zbliżony do koloru elewacji budynku. Jeśli więc marzysz o takim efekcie estetycznym, zapewni Ci go właśnie zastosowanie tynku,
- pasuje do różnych stylów budynku – wiele zależy od tego, jakie przęsła uzupełnią betonowe elementy.
Warto przy tym pamiętać, że tynkowanie może być wykorzystane wówczas, gdy chcesz zastosować mur jako ogrodzenie. To rozwiązanie, które zapewni posesji maksimum prywatności, a przy tym znacznie podniesie jej bezpieczeństwo. Dlatego w niektórych sytuacjach – np. przy wygradzaniu posesji w centrum miasta, w ruchliwej okolicy – może się sprawdzić najlepiej. Dodanie na murze warstwy tynku podniesie zaś estetykę całej konstrukcji.
Trzeba także dodać, ogrodzenia tynkowane mogą być również bardziej designerskie i nietuzinkowe – wystarczy sięgnąć po specjalny tynk z fakturą, np. typu „baranek” czy „kornik”, aby uzyskać intrygujący efekt estetyczny.
Czytaj więcej: Producent ogrodzeń – po czym poznać profesjonalistę?
Jak budować ogrodzenia tynkowane krok po kroku?
Tynkowane ogrodzenie to inaczej płot murowany tynkowany. Dlatego przy jego budowie stosowane są wszystkie zalecenia dotyczące ogrodzeń murowanych. Najważniejsza różnica jest związana z koniecznością wykonania tynkowania pod koniec prac. Jak jednak ten proces wygląda w praktyce?
1. Wybór materiałów na ogrodzenie tynkowane
W kontekście ogrodzenia murowanego tynkowanego kluczową kwestią jest dobór odpowiednich materiałów na słupki oraz murek. Jeśli planujesz ich otynkowanie, najlepiej wybrać materiał, który będzie najprościej pokryć na koniec warstwą tynku. W tej roli sprawdzą się standardowe cegły lub bloczki betonowe fundamentowe, które będą jednocześnie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem.
Warto też wiedzieć, że na rynku są również dostępne już otynkowane prefabrykaty do budowy ogrodzenia – to rozwiązanie, które jeszcze bardziej skraca czas wykonania płotu tynkowanego i upraszcza ten proces. Przyjrzyjmy się jednak bliżej temu, jak wybudować ogrodzenie murowane tynkowane z klasycznych materiałów.
2. Przygotowanie podłoża pod ogrodzenie murowane tynkowane i stworzenie fundamentów
Należy przede wszystkim zadbać o oczyszczenie terenu z większych przeszkód, np. kamieni czy korzeni, jego zniwelowanie (jeśli jest taka potrzeba) oraz wykonanie fundamentów. Warto pamiętać o tym, że słupki oraz podmurówka powinny zostać zabetonowane poniżej strefy przemarzania gruntu, a same fundamenty – wystawać na ok. 10-15 cm ponad powierzchnię gruntu. Szczególnie przydatne jest także zapewnienie w miejscu budowy pionowych szczelin dylatacyjnych co 10-15 m fundamentu. Dopiero na tak wcześniej przygotowanym fundamencie budowa ogrodzenia tynkowanego powinna przejść bezproblemowo.
3. Murowanie ścian ogrodzenia/budowa słupków
Prace będą wyglądać inaczej, jeśli płot tynkowany ma być ogrodzeniem-murem, a inaczej, gdy mają zostać wykorzystane standardowe przęsła. W tej drugiej sytuacji należy zadbać o odpowiednie uzbrojenie słupków, zwłaszcza gdy przęsła będą kute, a także o zachowanie odpowiednich odstępów między kolejnymi elementami montażowymi. W każdym przypadku należy zatroszczyć się o odpowiednie wiązanie poszczególnych bloczków czy cegieł – tak aby dobrze do siebie przylegały, tworzyły stabilną konstrukcję i prezentowały się estetycznie.
4. Tynkowanie ogrodzenia
Murowany płot najlepiej jest pokryć tynkiem cementowym bądź cementowo-wapiennym. Ten drugi należy dodatkowo pomalować farbą. Przy tynkowaniu warto zadbać o precyzyjne wygładzenie powierzchni murku oraz równomierną aplikację zaprawy. Nałożenie tynku wymaga niemało cierpliwości oraz umiejętności, jednak efekty pracy będą się prezentowały bardzo elegancko.
Do malowania otynkowanego ogrodzenia zaleca się zastosowanie silikonowej farby zewnętrznej, ze względu na jej kilka kluczowych korzyści. Silikonowa farba jest specjalnie opracowanym produktem, który został stworzony, aby zapewnić optymalną ochronę na uszkodzenia mechaniczne oraz estetyczny wygląd ogrodzenia murowanego tynkowanego. Zaletą rozwiązania jest m.in. ochrona płotu przed absorpcją wody. Silikonowa farba jest hydrofobowa, co oznacza, że odpycha wodę i nie pozwala jej wchłonąć się w strukturę muru. Ponadto zapewnia optymalną przyczepność, dzięki której doskonale przylega do powierzchni tynku, tworząc trwałą warstwę ochronną. Silikonowe farby dostępne są także w szerokiej palecie kolorów, co pozwala dopasować kolor elewacji domu i ogrodzenia. Możesz zdecydować i samodzielnie wybrać odcień z palety kolorów farb, który idealnie współgra z resztą Twojego projektu architektonicznego.
Dodatkowe uwagi dotyczące budowy ogrodzenia tynkowanego
Warto zaznaczyć, że ogrodzenia tynkowane mogą być również bardziej unikalne i designerskie poprzez zastosowanie tynku o interesującej fakturze, takiej jak „baranek” czy „kornik.” Budowa ogrodzenia w takim stylu pozwala uzyskać jeszcze bardziej intrygujący efekt estetyczny dla na Twojej posesji.
Jeśli marzysz o nowoczesnym ogrodzeniu tynkowanym, koniecznie skonsultuj się z ekspertami z firmy Płotex. Specjaliści pomogą Ci w zaprojektowaniu i realizacji konstrukcji, która spełni Twoje oczekiwania, a murowane ogrodzenie tynkowane będzie ozdobą Twojej posesji.