Prostota, minimalizm, oryginalny design i ponadczasowa solidność – właśnie te cechy powinno mieć według Ciebie ogrodzenie? Beton architektoniczny to zatem materiał, któremu powinieneś przyjrzeć się bliżej. To nowoczesne tworzywo jest coraz chętniej wykorzystywane do tworzenia niebanalnych płotów w nowoczesnym stylu. Dowiedz się więcej na ich temat i sprawdź, czy to rzeczywiście rozwiązanie dla Ciebie.
Beton architektoniczny na ogrodzenie, czyli co?
O betonie słyszał każdy, bez wyjątków. Ale pojęcie betonu architektonicznego może brzmieć nieco bardziej egzotycznie. Wbrew pozorom, określenie to wcale nie jest chwytem marketingowym wykorzystywanym, aby wypromować designerski produkt. Czym zatem jest to tworzywo?
Otóż beton architektoniczny to ten o gładkiej lub porowatej strukturze, który nie wymaga pokrywania warstwą tynku czy innego materiału. Wykazuje się bardzo wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, działanie niskich temperatur (nie pęka na mrozie), a także promieni UV. Ponadto jest łatwy do uformowania w pożądanym kształcie. Dlatego stanowi idealny materiał na ogrodzenie.
Co ważne, każdy producent betonu architektonicznego stosuje własną mieszankę o określonych parametrach. Dlatego warto dobrze przyjrzeć się ofercie na rynku i wybrać propozycję rzetelnego wykonawcy ogrodzeń z tego materiału.
Nowoczesne ogrodzenia z betonu architektonicznego niejedno mają imię
Beton architektoniczny jest bardzo „wdzięcznym” materiałem. Można go formować na różne sposoby, a także wybarwiać w masie. Właśnie dlatego ogrodzenia z betonu architektonicznego mogą przyjmować różne formy i kształty.
Najczęściej spotykany płot z betonu architektonicznego to ten wykonywany z prefabrykowanych elementów, najczęściej o kształcie bloczków. Z tego typu detali może powstać np. palisadowe ogrodzenie nowoczesne – surowe, minimalistyczne i bardzo designerskie.
Druga opcja to całe prefabrykowane przęsła – o równie surowym i oszczędnym designie. A trzecia? Ogrodzenia „lane” – to jednak opcja, która jest wybierana najrzadziej z uwagi na ograniczenia techniczne oraz relatywnie wysoki koszt takiego rozwiązania.
Pewne jest jedno: nowoczesne ogrodzenia z betonu architektonicznego dają szerokie pole do popisu projektantom. Można dobrać odpowiednie do każdego typu posesji i różnych stylów budynków.
Beton architektoniczny na ogrodzenie – jakie są jego najważniejsze zalety?
Estetyka nie jest jedynym atutem ogrodzeń z betonu architektonicznego. Zaletami, które przemawiają na jego korzyść, są również:
- wysoka trwałość – betonowy płot jest odporny na działanie mrozu, wysokich temperatur, promieniowania UV, jak również na uszkodzenia mechaniczne oraz zadrapania. To sprawia, iż płot z tego materiału będzie „nie do zdarcia” przez długie lata;
- brak konieczności konserwacji – tworzywa nie trzeba impregnować, odmalowywać ani w inny sposób regenerować. Jedyne, co może być konieczne, to okresowe czyszczenie, np. z wykorzystaniem myjki ciśnieniowej,
- niepalność – beton nie jest wrażliwy na działanie nawet bardzo wysokich temperatur,
- możliwość połączenia z innymi materiałami – dość popularnym rozwiązaniem jest łączenie betonowych bloczków oraz aluminiowych przęseł palisadowych, również tych imitujących drewno,
- rozsądna cena – płot z betonu architektonicznego wypada korzystnie cenowo zwłaszcza na tle ogrodzeń kutych.
Poza tymi argumentami warto pamiętać o unikatowej teksturze każdego elementu z betonu architektonicznego. Surowy, industrialny efekt doskonale pasuje do nowoczesnych posesji. Dlatego to jeden z najmodniejszych trendów w świecie ogrodzeń.
Jak wygląda montaż ogrodzeń z betonu architektonicznego?
Wbrew pozorom montaż ogrodzeń z betonu architektonicznego nie jest większym wyzwaniem niż instalacja płotu z innych materiałów. A jak to wygląda w praktyce?
- Podstawą jest stworzenie solidnego fundamentu zgodnie ze sztuką budowlaną – tak aby odizolować przęsła od wilgoci oraz zapewnić konstrukcji odpowiednią stabilność.
- Następnie można przystąpić do układania prefabrykowanych, betonowych bloczków – dbając o ich idealne wypoziomowanie oraz zaizolowanie.
- Kiedy konstrukcja będzie stabilna, można przystąpić do zalania słupków betonem, a następnie nałożyć dodatkowe elementy, np. daszki.
Mimo że prace montażowe są dość proste do wykonania, najlepiej powierzyć je ekspertom, którzy zadbają o przeprowadzenie każdego działania z wysoką precyzją.
Zainteresowało Cię ogrodzenie z tego nowoczesnego materiału? Zainspiruj się realizacjami ogrodzenia z betonu architektonicznego.