Ogrodzenia z kamienia i jego imitacji cieszą się sporym zainteresowaniem. Są bowiem trwałe i bardzo solidne, a przy tym bardzo eleganckie! Podoba Ci się taki styl? Wydaje Ci się, że ogrodzenie z kamienia dobrze wyglądałoby na Twojej posesji? Poznaj dostępne rozwiązania, a podjęcie decyzji o budowie konkretnego typu płotu będzie znacznie łatwiejsze. Prezentujemy najpopularniejsze typy ogrodzeń kamiennych.
Spis treści
Ogrodzenie z kamienia – z czego możesz je zbudować?
Tak naprawdę ogrodzenie z kamienia może wyglądać bardzo różnie. Wiele zależy od tego, na jaki materiał postawisz. Ogrodzenia kamienne mogą powstawać w zasadzie z dowolnego budulca, choć nie każdy sprawdzi się równie dobrze. Jakie rozwiązania są najpopularniejsze?
- Najtańsze jest ogrodzenie z kamieni polnych lub otoczaków, choć niekiedy trzeba się postarać, by uzyskać odpowiednią ilość surowca. Różne kształty, rozmiary i kolory pozwalają na stworzenie bardzo ciekawej aranżacji. Należy jednak pamiętać, że taki płot ma raczej rustykalny charakter, dlatego nie będzie najlepszym wyborem dla osób, którym zależy na elegancji.
- Nieco droższy będzie płot z kamienia takiego jak piaskowiec lub wapieniec. To surowce o charakterystycznej fakturze i ciepłych barwach, dlatego są bardzo lubiane. Pasują do wielu stylów aranżacji ogrodu i różnorodnej architektury. Płot z naturalnego piaskowca lub kamienia wapiennego wymaga jednak szczególnej i regularnej konserwacji, ponieważ niszczeje pod wpływem wody. Konieczna jest także specjalna konstrukcja daszków. Decydując się na ten typ kamienia, trzeba być gotowym na cykliczne czyszczenie ogrodzenia, np. z glonów lub innych wykwitów.
- Granit, bazalt i kwarcyt należą do najbardziej cenionych kamieni na ogrodzenia. Są bardzo wytrzymałe i niezwykle estetyczne. Ze względu na swoją twardość są jednak trudne w obróbce. Taki kamień na ogrodzenie jest też najdroższy.
To jednak nie wszystko! Osoby, którym marzy się kamienna aranżacja, wcale nie muszą się decydować na drogi naturalny materiał. Obecnie dostępne są bowiem świetne imitacje kamiennych bloków w postaci pustaków betonowych. Pustak łupany pomoże stworzyć konstrukcję idealnie imitującą płot z kamienia. Dostępne są również pustaki o powierzchni śrutowanej i gładkiej, co ułatwia uzyskanie pożądanego efektu. Cena ich zakupu jest oczywiście znacznie niższa niż w przypadku kamienia. Są ponadto łatwiejsze w montażu.
Czytaj dalej: Ogrodzenie z piaskowca – zalety i wady + tańsza alternatywa
Ogrodzenia z kamienia polnego i otoczaków
Marzy Ci się montaż ogrodzenia z kamienia? Galeria dostępnych rozwiązań jest bardzo szeroka Co ważne, mogą się one dopasować w zasadzie do każdej posesji. Ogrodzenie z kamieni polnych lub otoczaków będzie miało najbardziej tradycyjny, wręcz rustykalny charakter. Jego nieregularność ma wiele uroku, ale trudno oczekiwać, by pasowała do nowoczesnej architektury. Takie ogrodzenie z kamienia będzie wyglądać najlepiej przy domu utrzymanym w tradycyjnym stylu.
Płot z kamienia łupanego lub ciosanego
Płot z kamienia łupanego również charakteryzuje się nieregularną fakturą, ale kształt poszczególnych elementów jest zdecydowanie bardziej regularny i geometryczny. W zależności m.in. od rozmiaru bloków oraz użytego rodzaju i koloru surowca takie ogrodzenia mogą dobrze wyglądać na różnych posesjach. Ich naturalnym uzupełnieniem jest klasyczna, np. dworkowa architektura. Mogą jednak również pasować do willi w stylu śródziemnomorskim. Umiejętnie użyte i zbudowane ogrodzenia łupane mogą też bardzo dobrze się komponować z nowoczesnymi budowlami! Im bardziej regularne kształty bloków, tym bardziej współcześnie będzie się prezentować konstrukcja. Pamiętaj, że możesz się zdecydować na płot z pustaka łupanego. Wówczas jego konstrukcja będzie znacznie prostsza oraz tańsza niż w przypadku użycia naturalnego surowca, natomiast efekt będzie bardziej uporządkowany.
Sprawdź też: Ogrodzenie łupane – skąd się biorą i jak się pozbyć wykwitów na płocie z pustaków?
Gabiony
Świetnym pomysłem na wykorzystanie kamienia w ogrodzeniu są też gabiony. To rodzaj płotu, który jest łatwy w konstrukcji, a przy tym niezwykle oryginalny. Płot z gabionów składa się z dużych metalowych koszy z drutu, które mogą być wypełnione dowolną zawartością. Najczęściej jest to właśnie kamień, ale mogą to być również cegła łupana, beton czy drewno. Takie zestawienie nadaje całości bardzo oryginalnego wyglądu. Jednocześnie gabiony są niezwykle praktyczne, ponieważ doskonale izolują od świata zewnętrznego, w tym hałasów czy kurzu. Ponadto prezentują się bardzo nowocześnie – znacznie nowocześniej niż inne ogrodzenia z kamienia. Można je wypełnić kamieniem o dowolnej frakcji, fakturze i kolorze. Możliwe jest też mieszanie różnych typów surowców dla uzyskania unikalnego efektu. Ich atutem jest też przystępna cena.
Ogrodzenia z kamienia i innych materiałów
Warto pamiętać, że ogrodzenia z kamienia mogą być również z powodzeniem łączone z innymi materiałami. Dodanie przęseł metalowych czy drewnianych nie tylko urozmaici aranżację, ale również pomoże obniżyć koszt jej realizacji. Bardzo dobrze będzie wyglądać np. płot łupany (wykonany z kamienia lub imitujących go pustaków) uzupełniony przęsłami o nowoczesnym charakterze, wykonanymi np. z drewna lub metalu. Takie zestawienie jest niezwykle stylowe i na pewno zadowoli niejednego wymagającego inwestora. Chcesz sprawdzić, jak może wyglądać takie połączenie? Zajrzyj na zakładkę ogrodzenia łupane na naszej stronie!