Ogrodzenia aluminiowe to coraz chętniej wybierane rozwiązania. Gwarantują bezpieczeństwo i intymność, a jednocześnie zdobią posesję i ogród. Co warto wiedzieć na ich temat? Które ogrodzenie aluminiowe wybrać? Czy zawsze jest to dobra opcja?
Spis treści
Nowoczesne ogrodzenie aluminiowe – rozwiązanie do każdego ogrodu?
Chociaż wydawać by się mogło, że nowoczesne ogrodzenia aluminiowe to opcje przeznaczone do modernistycznych posesji i ogrodów, doskonale współgrają one także z klasyką i innymi stylami. To uniwersalne rozwiązania, których profile można łatwo dostosować do indywidualnych preferencji, zmieniając chociażby ich kolor lub rozstaw.
Ogrodzenie wykonane z aluminium ładnie komponuje się z innymi materiałami budowlanymi, w tym zwłaszcza z kamieniem, szkłem oraz drewnem. Nie tylko zabezpiecza ogród, ale również stanowi jego ozdobę.
Zastanawiasz się nad ogrodzeniem aluminiowym? Przeczytaj również: Ogrodzenia z aluminium – rodzaje, sposoby wykończenia, cena.
Rodzaje ogrodzenia aluminiowego
Wybór ogrodzenia z aluminium nie jest jednak tak oczywistą kwestią, jak mogłoby się wydawać. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele różnych rozwiązań. Biorąc pod uwagę sposób montażu profili, wyróżnić można ogrodzenia aluminiowe pełne i ażurowe. Czym się wyróżniają poszczególne opcje?
Ogrodzenie aluminiowe pełne
To modele płotów, które cieszą się obecnie dużą popularnością, gdyż zapewniają największy stopień intymności. Pomiędzy poszczególnymi przęsłami nie ma odstępu lub jest on minimalny. W efekcie ogrodzenie aluminiowe pełne doskonale chroni przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów czy sąsiadów.
Ogrodzenie aluminiowe poziome
To ogrodzenie ażurowe, w przypadku którego profile aluminiowe poprowadzone są horyzontalnie. W porównaniu z wariantem pełnym ogrodzenie aluminiowe poziome nie zapewnia aż tak dużej intymności, niemniej bardzo atrakcyjnie się ono prezentuje. Spełnia również swoją rolę, zwiększając bezpieczeństwo posesji.
Ogrodzenie aluminiowe pionowe
To kolejny typ ogrodzenia aluminiowego ażurowego, z tą jednak różnicą, że w tym przypadku panele są ułożone pionowo. Taka konstrukcja sprawia, że ogrodzenie wygląda ciekawie, choć jest dość rzadko wybieraną opcją.
Ogrodzenie aluminiowe czy stalowe – które jest atrakcyjniejsze?
To, na jakie ogrodzenie decyduje się ostatecznie inwestor, zależy tak naprawdę od jego indywidualnych preferencji oraz zasobności portfela. Co więc wybrać? Ogrodzenie aluminiowe czy stalowe? To pierwsze jest bez wątpienia droższe. Doskonale sprawdza się w przypadku niewielkich posesji i ogrodów lub inwestorów z dużym budżetem. Na tym jednak zalety tego rozwiązania się nie kończą.
Ogrodzenie aluminiowe jest lżejsze od stalowego. Lepiej znosi szkodliwe działanie czynników atmosferycznych i upływ czasu. Nie wymaga również wielu zabiegów konserwacyjnych. To trwała konstrukcja, której niestraszne są uszkodzenia mechaniczne. Ogrodzenie stalowe natomiast, choć wytrzymałe, jest bardziej narażone na niekorzystny wpływ deszczu, śniegu czy też palącego słońca. Wymaga również systematycznej konserwacji.
Dowiedz się więcej – przeczytaj: Ogrodzenia aluminiowe czy stalowe – porównanie rozwiązań.
Długa żywotność to jeden z wielu atutów ogrodzenia z aluminium. Nabywcy takich płotów zgodnie podkreślają, że o wyborze rozwiązania ostatecznie często decyduje jego wygląd. Ogrodzenie aluminiowe urzeka bowiem nie tylko praktycznością, ale i atrakcyjnym designem. Dominujące, nowoczesne wzornictwo doskonale komponuje się z budynkami wykończonymi nie tylko w stylu modernistycznym, ale i w stylu klasycznym. To uniwersalne propozycje, które sprostają potrzebom i preferencjom nawet najbardziej wymagających inwestorów.
Nowoczesne ogrodzenie aluminiowe wcale nie musi być nudne. Wszystko za sprawą jego potencjalnej różnorodności kolorystycznej. Wybrany wariant może bowiem współgrać barwowo z elewacją budynku bądź odznaczać się na tle dachówki. Ponadto przęsła aluminiowe doskonale prezentują się z innymi materiałami, takimi jak kamień, beton, a nawet szkło. Można je również podświetlić za pomocą taśmy LED, dzięki czemu konstrukcja nabierze niepowtarzalnego charakteru i będzie się świetnie prezentować nocą.
Ile kosztuje ogrodzenie aluminiowe?
Konstrukcje z aluminium cieszą się coraz większą popularnością. Doskonale zabezpieczają posesję przed włamaniem i ciekawskimi spojrzeniami przechodniów, a także cieszą oko inwestora. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, ile trzeba wydać, by zyskać ogrodzenie aluminiowe. Cena konstrukcji tak naprawdę uzależniona jest od wielu czynników. Pod uwagę należy wziąć nie tylko rozmiary posesji i/lub ogrodu, ale i ukształtowanie terenu. Im większa i trudniejsza w zagospodarowaniu działka, tym więcej trzeba będzie zapłacić za montaż płotu.
To, ile kosztuje ogrodzenie aluminiowe, zależy również od tego, w którym regionie kraju położona jest dana posesja. Biorąc pod uwagę uśrednione ceny, najdroższe są ogrodzenia z aluminium w województwie mazowieckim, a najtańsze w województwach świętokrzyskim i podlaskim.
Potencjalny koszt ogrodzenia aluminiowego najłatwiej określić na podstawie analizy cenników poszczególnych firm. Cennik zawiera nie tylko koszt materiałów (rodzaju i wysokości profili aluminiowych), ale i robocizny (najczęściej w przeliczeniu na metr bieżący konstrukcji). Dostarcza więc najbardziej szczegółowych informacji.
Sprawdź również: Ogrodzenia aluminiowe – wady i zalety.
W poszukiwaniach odpowiedniej ekipy montażowej nie warto ograniczać się wyłącznie do najbliższej okolicy. Fachowcy z sąsiedniego województwa mogą zaproponować korzystniejszą cenę ogrodzenia aluminiowego, nawet z doliczeniem kosztów dojazdu. Wybierając ekipę montażową, nie należy jednak kierować się jedynie ceną ogrodzenia aluminiowego. Sprawdzić trzeba także to, czy ekipa udziela gwarancji na swoje produkty i usługi, aby w przypadku ewentualnej usterki powołać się na nią, zamiast płacić w własnej kieszeni.