Ogrodzenie domu wyznacza granice posesji i stanowi pierwszą barierę przed intruzami, wpływając na bezpieczeństwo mieszkańców budynku. Coraz częściej staje się też elementem dekoracyjnym i prestiżowym. W przypadku płotów stawianych w miastach właściciele działek muszą pamiętać o pewnych ograniczeniach związanych z ich budową. Konieczne jest stosowanie się do przepisów prawa budowlanego, a także zwyczajowego prawa sąsiedzkiego. Sprawdź, co to oznacza!
Spis treści
Ogrodzenie domu jednorodzinnego – po pierwsze styl i jakość
Jeszcze całkiem niedawno najczęściej stosowano ogrodzenia z siatki. Współcześnie zastępuje się je jednak eleganckimi, dekoracyjnymi, ale również bardziej funkcjonalnymi płotami. Stanowią one integralną część posesji, wpływając na jej wygląd, a także informując o guście czy statusie materialnym właściciela. Coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na ich estetykę na równi z funkcjonalnością. Szczególnie ogrodzenie przed domem pełni funkcję reprezentatywną i powinno stanowić spójną całość wraz z furtką i bramą, a także samym budynkiem i jego otoczeniem.
Jakie ogrodzenie domu wybrać? To zależy przede wszystkim od Twojego gustu i stylu elementów architektonicznych umieszczonych na posesji. Warto przyjrzeć się przede wszystkim:
- bryle domu, a także materiałom użytym do wykończenia elewacji i wykonania dodatków takich jak stolarka czy balustrady,
- zagospodarowaniu działki, w szczególności dekoracjom i elementom małej architektury znajdującym się w ogrodzie,
- otoczeniu – płotom i domom sąsiadów, a także innym elementom mogącym determinować niektóre cechy ogrodzenia (np. czy powinno ono odgradzać od hałasu z ulicy).
Obecnie dostępnych jest naprawdę wiele ciekawych rozwiązań, które dopasują się do każdego stylu oraz spełnią każde potrzeby. Popularne są m.in. wszechstronne ogrodzenia palisadowe, które mogą być wykonane z różnych materiałów. Miłośnikom tradycyjnych rozwiązań na pewno spodobają się ogrodzenia kute, a zwolennicy nowoczesności i unikalnego designu mogą się zainteresować ogrodzeniami szklanymi. Każde z nich może też odpowiednio wpasować się w tkankę miejską. Jeśli chcesz obejrzeć kilka przykładowych realizacji i sprawdzić, jakie masz możliwości, zajrzyj do zakładki „Ogrodzenia”.
Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj: Nowoczesne ogrodzenia – co jest teraz w modzie? >>
Styl to również kolorystyka. Jeśli chodzi o ogrodzenie domu, przepisy prawa miejscowego zazwyczaj nie nakazują konkretnej kolorystyki ani stylu. Warto się jednak upewnić, czy w danym miejscu nie obowiązują jakieś ograniczenia w tym zakresie, sprawdzając MPZP.
Warto dopasować kolor płotu do elewacji, stolarki lub pokrycia dachu, co stworzy bardzo estetyczną klamrę i harmonijną kompozycję dla całej posesji. Należy jednak zwrócić uwagę na kwestie praktyczne – jasne ogrodzenie przed domem, szczególnie z niektórych materiałów, może się nie sprawdzić przy ruchliwej ulicy. Z kolei ciemne może sprawić, że niewielki ogród będzie się wydawać klaustrofobiczny – zwłaszcza jeśli płot będzie pełny i pozbawiony jakichkolwiek ażurowych prześwitów.
Czytaj dalej: Jak dobrać kolor ogrodzenia do domu? Wskazówki >>
Ogrodzenie działki – przepisy obowiązujące właścicieli posesji
Ogrodzenie wokół domu lub działki stosuje się przede wszystkim po to, by wyznaczyć granice posesji i zapobiec celowym lub też przypadkowym wtargnięciom na teren prywatny. Tego rodzaju konstrukcje uznawane są za tzw. nieskomplikowane obiekty budowlane i podlegają szczególnym wytycznym zawartym m.in. w ustawie Prawo budowlane. W praktyce na budowę płotu nie potrzeba pozwolenia, zazwyczaj nie jest też konieczne dokonanie zgłoszenia robót budowlanych. Wystarczy, że ogrodzenie spełnia następujące warunki:
- jest niższe niż 2,2 m,
- nie ma ostro zakończonych elementów, takich jak drut kolczasty, tłuczone szkło itp., zamontowanych na wysokości poniżej 1,8 m,
- nie stwarza zagrożenia dla ludzi lub zwierząt.
Jeśli natomiast chodzi o ogrodzenie między sąsiadami, przepisy które mają zastosowanie, zawarte są w kodeksie cywilnym. Warto jednak pamiętać, że prawo nie precyzuje, jak powinno się rozwiązać kwestię stawiania płotu na granicy dwóch działek budowlanych ani kto powinien ponieść koszty jego budowy. W praktyce, jeśli sąsiedzi są w stanie osiągnąć porozumienie, stawiają wspólne ogrodzenie dokładnie w osi granicy pomiędzy działkami, dzieląc się kosztami budowy i utrzymania. Jeśli jednak nie są w stanie się dogadać, każdy może postawić własny płot. Ważne jednak by znajdował się całkowicie w granicach działki posiadacza. Jeśli wysokość ogrodzenia między posesjami stawianego w całości na swojej działce nie przekroczy 2,2 m, nie musisz zgłaszać budowy ani pytać nikogo o pozwolenie.
Czytaj dalej: Wspólne ogrodzenie z sąsiadem – prawa i obowiązki >>
Dom w mieście a ogrodzenie – o jakich jeszcze ograniczeniach warto wiedzieć?
Budując dom w mieście, zwykle trzeba się liczyć z większymi ograniczeniami niż w przypadku budowy w przysłowiowym polu. Zwarta tkanka miejska zazwyczaj oznacza, że Twoja posesja graniczy z dwóch lub trzech stron z innymi działkami budowlanymi i przynajmniej od jednej strony z ulicą, drogą miejską lub placem. Może też oczywiście graniczyć z terenami o innym przeznaczeniu. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na ogrodzenie od strony ulicy. Nie może ono przekraczać linii rozgraniczającej. Należy sprawdzić plan miejscowy obowiązujący na danym terenie, by upewnić się, że nie przewiduje on np. poszerzenia drogi.
Jeśli wysokość ogrodzenia od ulicy nie przekracza 2,2 m, nie jest potrzebne pozwolenie na budowę ani jej zgłoszenie. W przypadku wyższych płotów trzeba jednak zgłosić zamiar budowy. Jeśli ogrodzenie domu ma biec wzdłuż skrzyżowania, trzeba się wówczas liczyć ze sprzeciwem ze strony administracji. Może ona bowiem uznać, że wysoki płot będzie ograniczał widoczność uczestnikom ruchu i nakazać budowę zgodnie z uwzględnieniem wymogów bezpieczeństwa (np. ściętym narożnikiem).
Niezależnie od ewentualnych ograniczeń, zawsze masz wiele możliwości dotyczących ogrodzenia domu. Chcesz poznać wycenę konkretnej realizacji lub zasięgnąć eksperckiej porady? Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą!