Masz dom pod lasem? Jeśli tak, na pewno cieszysz się już korzyściami płynącymi z obcowania z przyrodą dostępną na wyciągnięcie ręki. Pamiętaj jednak, że mieszkanie na terenie otoczonym roślinnością leśną wymaga stworzenia aranżacji, która wpisuje się w „naturalny klimat”. Pojawia się zatem między innymi pytanie o ogrodzenie działki leśnej. Z czego i jak je wykonać, aby dobrze wpisało się w otaczającą przestrzeń i odpowiednio zabezpieczało działkę leśną? Podpowiadamy.
Spis treści
Działka leśna a występujące na niej ograniczenia prawne
„Działka leśna” to pojęcie, które zostało wprowadzone do Ustawy o lasach z dn. z 28 września 1991 roku. Zgodnie z prawną definicją jest to grunt o powierzchni minimum 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną i przeznaczony do produkcji leśnej. W tym kontekście przepisy dotyczące możliwości zabudowy i użytkowania działki leśnej są mocno ograniczone niż w przypadku gruntów o innym przeznaczeniu.
Ograniczenia te wynikają z priorytetu ochrony przyrody, produkcji leśnej, zachowania bioróżnorodności oraz utrzymania równowagi ekosystemu leśnego. Z tego powodu właściciele działek leśnych muszą przestrzegać specjalnych regulacji, które mają na celu ochronę lasów i zachowanie ich funkcji ekologicznych.
Na tego typu działce leśnej nie jest zazwyczaj dozwolone wybudowanie domu, postawienie ogrodzenia, a także prowadzenie działań mogących zagrażać środowisku leśnemu. Zastosowanie mogą mieć jedynie działania mające pozytywny wpływ na gospodarkę leśną, takie jak sadzenie drzew, pielęgnacja lasu czy pozyskiwanie drewna zgodnie z zasadami zrównoważonego zarządzania lasem. Właściciele takich działek powinni być świadomi specyfiki i ograniczeń związanych z ich posiadaniem, aby przyczynić się do ochrony lasów i zachowania ich wartości ekologicznych.
Ogrodzenie działki leśnej – czy jest to możliwe?
Pozostaje zadać sobie zatem pytanie, czy istnieją jakiekolwiek regulacje prawne, które pozwalają na ogrodzenie działki leśnej i domu znajdującego się na niej? Odpowiedź, brzmi: tak!
Postawienie prostego ogrodzenia jest jak najbardziej możliwe, chociaż konkretne zasady postawienia płotu należy uzgodnić z nadleśnictwem, w którego zasobach znajduje się las lub ze starostwem powiatowym. Pozwolenie to jest ważne z punktu widzenia ochrony środowiska leśnego oraz utrzymania porządku przestrzennego.
Jeśli jednak mowa o terenie, na którym stoi rezydencja pod lasem, a więc o działce leśnej przekształconej w budowlaną – tu ograniczenia są znacznie mniejsze. Obowiązują bowiem „standardowe” reguły prawa budowlanego. W praktyce możesz więc postawić takie ogrodzenie działki leśnej, jakie chcesz. I to na tym przypadku się skupimy.
Ogrodzenie działki leśnej – 3 pomysły
Ogrodzenie działki leśnej, na której znajduje się dom pod lasem, jest koniecznością. Chodzi zarówno o stworzenie bariery dla dzikich zwierząt, jak i wyraźne wytyczenie granicy – tak, aby np. spacerujący po lesie nie wchodzili na Twoją posesję.
Pamiętaj, że przy wygradzaniu działki leśnej bardzo ważna jest również estetyka. Chodzi o to, aby ogrodzenie „wtapiało się” w otoczenie, zamiast od niego odstawać. Dlatego lepiej odpuścić sobie np. typowe betonowe płoty czy kute, wyjątkowo ozdobne ogrodzenia. Można za to pomyśleć o innych rozwiązaniach. Oto trzy, które warto rozważyć.
Czytaj też: Ogrodzenie działki – 5 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę
1. Ogrodzenie działki leśnej z siatki
Dużą zaletą siatki ogrodzeniowej, w tym tej panelowej, jest jej „transparentność”. Siatka – mimo że jest lekka – stanowi skuteczną barierę. Nie jest widoczna z dużej odległości, a jednocześnie nie ogranicza widoczności. To bardzo duży atut tego rozwiązania i sposób na „wtopienie płotu” w otoczenie. Oczywiście pod warunkiem, że takie ogrodzenie działki leśnej zostanie wykonane w odpowiednim kolorze! Najlepszy odcień to oczywiście zieleń – jest ona dostępna w standardzie. Opcjonalnie można się zdecydować na brązową siatkę.
Pamiętaj przy tym, że jeśli decydujesz się na stworzenie wygrodzenia z siatki, warto wybrać tę dobrze zabezpieczoną przed korozją oraz innymi szkodliwymi czynnikami pogodowymi – bliskość lasu może sprzyjać wyższemu ryzyku korozji.
Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie postawienie ogrodzenia działki leśnej na podmurówce. Warto wybrać taką z betonowych prefabrykatów, które są estetyczne, a zarazem dobrze odizolują siatkę lub przęsła panelowe od wilgotnego podłoża.
Pamiętaj też, że na częściach takiego ogrodzenia można dodatkowo umieścić siatkę maskującą/cieniującą – dobrze to zrobić od frontu posesji, aby zwiększyć swoją prywatność. Alternatywnie możesz dodatkowo obsadzić brzeg płotu wysokopiennymi roślinami. Uważaj, tylko aby wpisywały się one w „leśny” charakter terenu.
2. „Kombinowane” ogrodzenie działki leśnej, czyli beton + drewno
O ile betonowe, prefabrykowane panele ogrodzeniowe nie będą dobrze wyglądały jako ogrodzenie działki leśnej, o tyle z samego betonu można jak najbardziej skorzystać! Trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić! Dobrym pomysłem jest np. połączenie betonowej bazy, tj. prefabrykowanej podmurówki, oraz słupków z drewnianymi przęsłami. Dlaczego?
Z jednej strony takie ogrodzenie działki leśnej jest bardzo stabilne i odporne na mikroklimat leśny, a z drugiej – estetycznie harmonizuje z otoczeniem. Drewno wygląda bardzo naturalnie i wprowadza rustykalną atmosferę, a także wizualnie „ociepla” przestrzeń. Trzeba jednak pamiętać, że będzie ono wymagało regularnej konserwacji – tak aby przez długie lata zachowało piękny wygląd.
3. Ogrodzenie działki leśnej gabionowe
Gabiony, czyli specjalne kosze, w których umieszcza się kruszywo lub kamień naturalny, to ciekawa propozycja na ogrodzenie działki leśnej. Płot wykonany choć w części z gabionowych elementów z łatwością wpisze się w naturalne otoczenie, a jednocześnie będzie stanowić doskonałe zabezpieczenie przestrzeni. Warto pamiętać, że gabiony doskonale wyciszają przestrzeń, co dodatkowo wzmocni wrażenie „ciszy i spokoju” na działce leśnej.
Nie jesteś pewien, które ogrodzenie działki leśnej będzie dla Ciebie najlepsze? Potrzebujesz podpowiedzi ekspertów oraz konkretnej wyceny? Skontaktuj się z naszym zespołem, a pomożemy Ci znaleźć ogrodzenie idealne!