Działka rekreacyjna to miejsce, o którego posiadaniu marzy niemal każdy – zwłaszcza osoby, które mieszkają w miastach. Ucieczka z dala od betonu i „cywilizacji” pozwala oderwać się od codziennych problemów. Jednak jeśli właśnie kupiłeś taki teren lub już od jakiegoś czasu jesteś jego posiadaczem, stajesz przed (na pozór!) prozaicznymi wyzwaniami. Jednym z nich jest ogrodzenie działki rekreacyjnej. Na jakie rozwiązanie się zdecydować? Podpowiadamy.
Spis treści
Dobre ogrodzenie działki rekreacyjnej, czyli jakie?
Ogrodzenie na działkę rekreacyjną różni się od płotu okalającego Twój dom. Dzieje się tak z uwagi na inne przeznaczenie obu terenów, a co za tym idzie – zupełnie odmienne wymagania.
W przypadku grodzenia budynku mieszkalnego kładzie się duży nacisk na dwie kwestie: bezpieczeństwa oraz prywatności. Dlatego w ogrodzenie zazwyczaj inwestuje się sporo środków – tak, aby było bardzo solidne, najczęściej dość wysokie oraz aby było reprezentacyjne. W końcu to wizytówka domu!
Gdy w grę wchodzi ogrodzenie działki rekreacyjnej, wygląd, bezpieczeństwo również są ważne, jednak… nieco mniej jest do chronienia. Owszem, na takim terenie zapewne stoi altana, w której można znaleźć kosztowną kosiarkę czy rowery, jednak mimo wszystko nie ma tam pokaźnego majątku ani garażu z drogim autem. Na działce chce się też poczuć bardziej swobodnie i zyskać kontakt z naturą. Dlatego wiele osób decyduje się na budowę niższego lub po prostu bardziej ażurowego płotu, który nie ogranicza widoku.
Jak zatem widzisz, przy odpowiedzi na pytanie o to, jakie ogrodzenie na działkę wybrać, należy kierować się zupełnie innymi kryteriami.
Czytaj dalej: 3 sposoby na tanie ogrodzenie działki
Jak ogrodzić działkę rekreacyjną? Od czego zacząć?
Chcesz stworzyć zupełnie nowe ogrodzenie działki rekreacyjnej lub wymienić stare na nowe? Podstawa to, oczywiście, dobry plan działania. Aby go przygotować, musisz odpowiedzieć sobie na pytania o to:
- jak wygląda teren działki – jeśli grunt jest dość grząski, może wymagać zagęszczenia albo zastosowania lżejszego ogrodzenia, za to przy pochyłościach trzeba sprawdzić, czy konieczne jest zastosowanie schodkowej podmurówki;
- jak wygląda jej otoczenie – inaczej będziesz dobierać ogrodzenie na działkę rekreacyjną, która jest zupełnie odrębną posesją, np. na skraju lasu czy na wzgórzu, a inaczej na sąsiadującą z innymi, np. na terenie ROD (rodzinnych ogródków działkowych); w tym drugim przypadku mogą obowiązywać konkretne przepisy wewnętrzne, które pozwalają ujednolicić estetykę całego obiektu;
- jak dużego zabezpieczenia potrzebujesz – czy istnieje duże ryzyko wizyty złodzieja (i czy ma co ukraść)?; jeśli działka znajduje się w otoczeniu innych, na zamkniętym terenie, może wystarczyć niski, estetyczny płot, ale czasem może być potrzebne wysokie ogrodzenie;
- w jakim stylu jest zaaranżowana Twoja działka – ogrodzenie nie powinno jej przytłaczać, ale dobrze harmonizować z estetyką przestrzeni,
- czy chcesz stworzyć ogrodzenie tymczasowe, czy takie, które posłuży przez lata – to drugie rozwiązanie może być korzystniejszą finansowo inwestycją, ponieważ wykonasz płot raz, a porządnie; wówczas lepiej zdecydować się nie na standardowe tanie ogrodzenie działki rekreacyjnej, jakim jest siatka rozciągnięta między słupkami, a na konstrukcję systemową.
Kiedy odpowiesz sobie na te pytania, w Twojej głowie powinna się wyłaniać koncepcja ogrodzenia, które możesz zastosować na posesji. Teraz przyszedł czas na przyjrzenie się kilku ciekawym, dostępnym opcjom.
Sprawdź również: Ogrodzenie na pochyłym terenie – montaż płotu palisadowego. Wskazówki.
Czym ogrodzić działkę rekreacyjną – przykłady
Jakie ogrodzenie na działkę rekreacyjną sprawdzi się najlepiej? Jak pokazuje powyższa analiza, zależy to od wielu czynników. Jednak dobra wiadomość jest taka, że bez względu na to, jaki pomysł „chodzi Ci po głowie” możesz go z łatwością zrealizować. Rozwiązań dostępnych na rynku ogrodzeń jest bardzo wiele. A oto te, na które warto zwrócić szczególną uwagę.
Gabionowe ogrodzenie działki rekreacyjnej
Gabiony prezentują się nowocześnie i designersko, a zarazem są łatwe do wykonania i stosunkowo niedrogie. To specjalne metalowe kosze, które wypełnia się kruszywem – najczęściej naturalnymi kamieniami. Prezentują się bardzo naturalnie, więc będą świetnie wyglądać na działce za miastem. Elementy gabionowe mogą stworzyć cały płot. Można je też połączyć np. z drewnianymi przęsłami. Podpowiedź: gabiony to dobre ogrodzenie na działkę rekreacyjną, która znajduje się na terenie wydzielonym na takie ogródki. Tu nie potrzebujesz wysokiego płotu, a kosze gabionowe najlepiej wyglądają, gdy osiągają wysokość ok. 1,5 m lub nieco wyższą.
Palisadowe ogrodzenie działki rekreacyjnej
Jeśli działka rekreacyjna znajduje się poza wydzielonym terenem i wymaga solidnego zabezpieczenia, warto wykonać wytrzymałe ogrodzenie z betonową podmurówką i przęsłami zapobiegającymi włamaniu. W tej roli dobrze spisze się płot typu palisadowego – koniecznie z gęsto „utkanymi” panelami – tak, aby złodziej nie wspiął się po nich na teren posesji jak po drabinie.
Przęsła mogą zostać wykonane np. z aluminium i być utrzymane w minimalistycznym stylu. Aby ogrodzenie prezentowało się naturalnie, może być wybarwione na brązowy kolor. Warto je połączyć ze słupkami i podmurówką z kamienia łupanego, który spotęguje to wrażenie. W takiej sytuacji dobrze też pomyśleć o wyższym płocie. Pamiętaj: montaż ogrodzenia do 2,2 m jest możliwy bez zgłaszania tego faktu do urzędu gminy.
Oczywiście to nie jedyne opcje, gdy chodzi o ogrodzenie działki rekreacyjnej. Więcej rozwiązań znajdziesz w naszej ofercie. Jeśli potrzebujesz pomocy w wybraniu tego idealnego, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści zaprojektują płot, który połączy dobrą cenę z niezawodnym zabezpieczeniem oraz estetyką.