
Ogrodzenie pełni wielorakie funkcje. O tym, że jest sprawą nie mniej ważną niż pozostała zabudowa na działce, nie trzeba nikogo przekonywać. Oprócz oczywistego ograniczenia i zabezpieczenia terenu, jest to niekiedy (zależnie od wybranego wzoru) również osłona przed kurzem i wzrokiem postronnych osób albo… piękna „oprawa dla krajobrazu”. Coraz częściej ogrodzenie posesji stanowi także formę podkreślenia statusu jej właścicieli. Te wszystkie role spełnia ręcznie wykonane, kute ogrodzenie.
Spis treści
Czym charakteryzuje się ogrodzenie kute?
To oczywiste – przede wszystkim wysoką jakością materiału, z którego wykonany jest taki płot i dużą trwałością (liczoną w dziesiątkach lat). Ogrodzenie kute na tle pozostałych wyróżnia też stylowa ponadczasowość i mały nakład pracy, jaki trzeba wkładać w jego utrzymanie i konserwację.
Zalety ogrodzeń kutych – czy warto w nie zainwestować?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie „czy warto je kupić”. Budowa ogrodzenia powinna bowiem harmonizować (nie tylko wyglądem, ale także „budżetowo”) z zabudowaniami na danej działce. Kute ogrodzenie jest bez wątpienia niezwykle trwałe i wytrzymałe – to z pewnością silny argument ZA. Ręczna praca rzemieślnika i/lub artysty kowala sprawia, że kute przęsła to 100% gwarancja jakości użytej stali.

Niepowtarzalny wygląd, doskonała jakość wykończenia (tutaj warto przejrzeć wcześniejsze realizacje danego wykonawcy), ale i wysoka cena sprawiają, że takie ogrodzenie podnosi prestiż właściciela posesji – zwłaszcza, że może ono być niepowtarzalne.
Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź, 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę kupując ogrodzenie domu.
Trwałość przęseł kutych
Ogrodzenia kute to jedne z najtrwalszych ogrodzeń, podobnie jak kamienne. W grupie ogrodzeń metalowych kute ogrodzenia w zasadzie nie mają sobie równych. Ręczne wykonanie sprawia, że użyta do ich produkcji stal jest doskonałej jakości. Starannie wykonany płot przez doświadczonego kowala uzyskuje wieloletnią trwałość.
Rodzaje ogrodzeń kutych
Wykuwany jest metal, wiec podstawowe ogrodzenia kute są najczęściej z żelaza, miedzi lub stopów: stali, mosiądzu i innych (choć te ostatnie zwykle używane są jako detale płotów). Poszukiwanie niepowtarzalnych wzorów ogrodzenia kutego prowadzi też do łączenia różnych materiałów (drewno, metal, kamień), dając czasem spektakularne efekty. Dość popularne są obecnie proste ogrodzenia kute w nowoczesnym stylu, a także ogrodzenia kute… z drewnem.
Ogrodzenia kute nowoczesne

Obecnie jeden z najczęściej wykorzystywanych rodzajów ogrodzenia, ze względu na jego uniwersalny charakter. Oszczędna, czasem wręcz ascetyczna forma sprawia, że styl takich nowoczesnych ogrodzeń kutych dobrze komponuje się z większością budynków.
Szukasz nowoczesnego ogrodzenia swojego domu? Przeczytaj także: Ogrodzenia palisadowe – alternatywa dla płotu każdego rodzaju.
Ogrodzenia kute z drewnem
Takie połączenie sprawdza się znakomicie, o czym wiedzą wszyscy wielbiciele klimatów loftowych i urbanistycznych. Ogrodzenie kute z drewnem, czyli komponowane z tych dwóch materiałów ma obecnie bardzo wielu zwolenników. Płot wygląda niezwykle estetycznie. Jego stalowe elementy są trwałe i praktycznie nie wymagają żadnej uwagi, jeśli chodzi o konserwację, ale drewno, jako materiał organiczny, potrzebuje wielu zabiegów, aby pozostawało w dobrym stanie wizualnym. Oprawa drewnianych przęseł wykonana z kutej stali nadaje ogrodzeniu „szlachetności”.
Pielęgnacja ogrodzeń kutych
Wiele zalet ogrodzenia kutego dostrzega się z czasem, kiedy na przykład okazuje się, że są one właściwie bezobsługowe. Pielęgnacja jest tu ograniczona do minimum. Nawet po wielu latach wyglądają znakomicie, a nawet, jeżeli dosięgnie je upływ czasu to… starzeją się po prostu pięknie.

Efekt ten widać nawet w seriach farb, które są lubiane i używane do malowania elementów stalowych. Tak zwany efekt młotkowy farby to nic innego, jak uzyskanie niejednorodnego koloru naturalnej stali, wyglądającej jak… po uderzeniu młotkiem.
Kute ogrodzenia nie wymagają zabezpieczania co kilka lat, regularnego malowania czy piaskowania. Ta wygoda z pewnością również uzasadnia ich cenę, choć mają na nią wpływ również oczywiście także inne czynniki.
Ile kosztuje ogrodzenie kute?
Należy przyznać, że takie ogrodzenie nie należy do tanich inwestycji. Wszystko zależy od jego długości, rodzaju użytego materiału, skomplikowania wzoru, cen usług danego regionu i tak dalej, jednak – obiektywnie rzecz traktując — kute przęsła ogrodzeniowe są dużym wydatkiem. Rekompensuje go częściowo brak kosztów regularnych konserwacji i malowania, które tez potrafią być znaczne, więc wszystko zależy od potrzeb i możliwości inwestora w danej chwili.
Szukasz tańszego rozwiązania? Zobacz: Ogrodzenie palisadowe – 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.
Gdzie kupić ogrodzenie kute?
Ogrodzenia kute są domeną rzemieślników i kowali artystów. Na szczęście kowalstwo artystyczne, przeżywające od jakiegoś czasu swój renesans, oferuje coraz więcej miejsc i możliwości, gdzie można zamówić kute bramy, furtki czy ogrodzenia. I mogą to być niepowtarzalne, fantazyjne projekty! Wtedy jednak należy liczyć się z dłuższym, kilkutygodniowym lub czasami nawet kilkumiesięcznym, czasem oczekiwania.