Ogrodzenia łupane cieszą się uznaniem między innymi ze względu na elegancką, ponadczasową stylistykę. Dobrze wykonane i dobrane do otoczenia prezentują się naprawdę znakomicie. Niekiedy jednak po pewnym czasie zaczynają się pojawiać brzydkie wykwity na ogrodzeniu, które potrafią spędzić sen z powiek niejednemu estecie. Czym są, skąd się biorą i jak je usunąć? Wyjaśniamy.
Spis treści
Płot z kamienia łupanego – efektowny wybór na lata
Ogrodzenia łupane należą do najsolidniejszych, a jednocześnie najbardziej atrakcyjnych wizualnie. Budowane są z wytrzymałych pustaków betonowych produkowanych na wzór naturalnego kamienia. Dzięki wypełnieniu betonem i zbrojeniu bez problemu posłużą inwestorowi przez kilkadziesiąt lat. Odpowiednie przygotowanie i impregnacja elementów sprawiają zaś, że płot łupany bardzo rzadko ulega jakimkolwiek uszkodzeniom na skutek działania czynników zewnętrznych. Jeśli będzie dobrze wykonany, również jego konserwacja nie powinna sprawiać właścicielowi żadnego kłopotu.
Białe wykwity na betonie – co to takiego?
Niezależnie od jakości użytych materiałów i samych metod montażu po pewnym czasie użytkowania możesz zauważyć charakterystyczne wykwity na ogrodzeniu z bloczków betonowych, najczęściej w postaci białego nalotu. Co to takiego?
Nic innego jak wytrącające się z betonu sole wapnia. Pojawiają się na powierzchni płotu pod wpływem wilgoci, a więc najczęściej po deszczu. To całkowicie naturalne zjawisko. Woda wnikająca do wnętrza bloczków betonowych rozpuszcza niezwiązany wapń, który stanowi część mieszanki. Następnie wydostaje się on na zewnątrz przez pory materiału, osadzając się na jego powierzchni. Po wyparowaniu wody wapń reaguje z dwutlenkiem węgla z powietrza, tworząc biały nalot, który potrafi szpecić ogrodzenia z pustaka łupanego i bywa dość trudny do usunięcia.
Cegła łupana – jak uniknąć wykwitów wapiennych?
Nieestetyczne wykwity na ogrodzeniu można usunąć. Jeśli jednak pojawiają się często i w dużej ilości, może to przypominać przysłowiową walkę z wiatrakami. Dlatego zdecydowanie lepiej im zapobiegać. W jaki sposób?
- Właściwa impregnacja ogrodzenia łupanego – należy pamiętać, że każdy płot z kamienia łupanego powinien zostać zaimpregnowany. Specjalny środek nałożony na jego powierzchnię tuż po zamontowaniu tworzy warstwę ochronną, która zapobiega wsiąkaniu wody i pozwala uniknąć zachodzenia procesów odpowiadających za powstawanie nalotu. Ważne jest zastosowanie wysokiej jakości preparatu, a także jego poprawna aplikacja. Jeśli zdecydujesz się na zakup ogrodzenia wraz z montażem w renomowanej firmie, jej pracownicy na pewno zadbają o to, by zostało ono odpowiednio zaimpregnowane.
- Prawidłowy montaż płotu z pustaków ogrodzeniowych – za częste pojawianie się wykwitów wapiennych może również odpowiadać nieprawidłowy montaż płotu. Należy pamiętać, że każde ogrodzenie łupane powinno być osadzone na fundamencie, którego ławy muszą być wkopane w grunt poniżej poziomu jego zamarzania. Zapobiega to bowiem podchodzeniu wody. Równie ważna jest odpowiednia izolacja pomiędzy fundamentem a bloczkami – jej brak lub nieodpowiednie wykonanie sprawi, że beton będzie nasiąkał wodą z gruntu, a w efekcie pokrywał się brzydkim nalotem.
Czytaj więcej: Pustak ogrodzeniowy – jak należy go montować? >>
Wykwity na ogrodzeniu – jak je usunąć?
Wykwity na ogrodzeniu to dość uporczywe zabrudzenia, ale można je usunąć. Jeśli nie ma ich wiele, można zacząć od najprostszej, mechanicznej metody polegającej na wyszorowaniu zacieków szczotką i spłukaniu ich ciepłą wodą. Taką operację dobrze jest przeprowadzić w ciepły dzień, aby przyspieszyć odparowanie wilgoci z betonu.
Jeżeli problem jest bardziej zaawansowany, do walki z wykwitami trzeba zaangażować odpowiednie środki chemiczne. Najczęściej tego typu preparaty powstają na bazie kwasów, które rozpuszczają wapień osiadający na betonowych bloczkach. Trzeba więc pamiętać, by przy ich stosowaniu zachować ostrożność i środki ochrony osobistej. Przed przystąpieniem do pracy na całym płocie należy przetestować działanie preparatu na niewielkim, mało widocznym fragmencie, aby upewnić się, że nie powoduje on powstawania plam czy innych śladów. Warto przy tym pamiętać, że odbarwienia czy wżery mogą się uwidocznić dopiero po kilku dniach.
Preparaty, dzięki którym można usunąć wapienne wykwity na ogrodzeniu betonowym, nadadzą się również do pielęgnacji innych konstrukcji z betonu i bloczków betonowych, a zazwyczaj również kostki brukowej i cegły klinkierowej. Ich użytkowanie zazwyczaj nie jest trudne, ale usunięcie nalotów z całego płotu może być dość czasochłonne. Dlatego najważniejsze jest zapobieganie. Fachowy montaż i staranna ochrona przed wodami gruntowymi pomogą zachować estetykę ogrodzenia łupanego na znacznie dłuższy czas.
Jesteś zainteresowany budową solidnego i eleganckiego ogrodzenia łupanego? Wykonamy i zamontujemy płot według Twojego oryginalnego pomysłu. Skontaktuj się!