Plac zabaw to przestrzeń rekreacyjna, której nie może zabraknąć w żadnej dzielnicy miasta. Jest miejscem, gdzie najmłodsi mogą się wyszaleć w kontrolowanych warunkach, a ich opiekunowie – złapać chwilę oddechu, wiedząc, że latorośl jest bezpieczna. W tym kontekście pojawia się ważne pytanie – o ogrodzenie placu zabaw. O czym należy pamiętać przy jego projektowaniu? Oto najważniejsze informacje.
Spis treści
Czy plac zabaw musi być ogrodzony?
Plac zabaw jest miejscem publicznym, które jest przeznaczone przede wszystkim do użytkowania przez najmłodszych. Dlatego projektowanie takich przestrzeni jest regulowane przez przepisy prawa. Podstawa to oczywiście Prawo budowlane. Warto jednak pamiętać, że wszystkie elementy znajdujące się na placu zabaw muszą być zgodne z wymogami normy PN-EN 1176.
Mimo to, nie ma jasnego przepisu, który wskazywałby jednoznacznie na to, czy plac zabaw musi być ogrodzony. Istnieje jedynie jasne wskazanie co do lokalizacji takiego obiektu – musi się on znaleźć w odpowiedniej odległości od:
- linii rozgraniczających ulicę,
- okolicznych budynków (i ich okien),
- miejsc gromadzenia odpadów.
Aktualnie przepisy jako minimalną odległość wskazują 10 metrów.
Bezpieczną granicę placu zabaw najlepiej jest wyznaczyć, stosując jego ogrodzenie. I choć nie ma bezpośredniego nakazu zastosowania tego elementu, w większości przypadków jest to absolutnie zasadne.
Co daje ogrodzenie na plac zabaw?
Ogrodzenie placu zabaw dla dzieci ogólnie zwiększa bezpieczeństwo tego terenu. Jego montaż pozwala na:
- jasne wytyczenie granic przestrzeni przeznaczonej na rekreację,
- zmniejszenie ryzyka, że dziecko wymknie się z placu zabaw,
- zabezpieczenie obszaru przed wizytami bezdomnych psów czy tych, które zerwały się ze smyczy właścicielom,
- ochronę tego terenu przed wandalizmem – zwłaszcza, jeśli furtki prowadzące na plac zabaw będą zamykane na noc przez administratora.
Dlatego powstanie ogrodzenia warto uwzględnić w każdym projekcie placu zabaw.
Ogrodzenie placu zabaw – przepisy
Chociaż przepisy nie nakładają obowiązku zamontowania ogrodzenia na placu zabaw, kiedy inwestor decyduje się na jego zbudowanie, musi to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami. Oto najważniejsze elementy, o których trzeba pamiętać.
Plac zabaw – ogrodzenie wymaga pozwolenie na budowę?
Co do zasady pozwolenie na budowę jest dziś stosowane znacznie rzadziej niż jeszcze kilka lat temu. Obecnie w większości przypadków zastąpiło je zgłoszenie budowy do odpowiedniego wydziału urzędu gminy lub miasta. Jednak jeśli powstać ma samo ogrodzenie, w większości przypadków nie ma konieczności zgłaszania takiej budowy. Warunkiem jest zachowanie odpowiedniej wysokości płotu – nie może ona przekroczyć 2,2 m.
Wyższe ogrodzenia na place zabaw raczej nie powstają – chyba że teren jest połączony z boiskami, na których pojawia się konieczność zastosowania piłkochwytów lub podobnych konstrukcji. Jednak standardowe ogrodzenie placu zabaw jest niskie, co sprzyja tworzeniu bezpiecznej, ale zarazem przyjaznej przestrzeni.
Ogrodzenie placu zabaw – wymogi techniczne
Choć normy PN EN 1176 ani 1177 nie określają wysokości ogrodzenia, wskazują na kilka ważnych detali technicznych, związanych z bezpieczeństwem samej konstrukcji. Należy je spełnić, aby gotowy płot nie stanowił zagrożenia dla dzieci poruszających się po placu zabaw. Nie trzeba mieć dużej wyobraźni, aby zrozumieć, czemu to ważne – ruchliwe maluchy niejeden raz wpadną na ogrodzenie, więc nie może im się wówczas stać krzywda.
Najważniejsze wymogi, które muszą spełniać ogrodzenia na plac zabaw to:
- stabilna, solidna konstrukcja,
- kształt przęseł, który nie pozwoli dziecku zaklinować się pomiędzy poszczególnymi elementami,
- szerokość furtki minimum 1 m – chodzi o to, aby opiekun miał możliwość wjechania na teren placu zabaw z wózkami dziecięcymi,
- zapewnienie odpowiedniej liczby furtek – tak, aby dystans dzielący obecnych na placu zabaw od wyjścia był nie większy niż 30 metrów,
- wykonanie konstrukcji z bezpiecznych elementów – takich, które nie mają ostrych krawędzi ani zakończeń,
- otwieranie się furtki na zewnątrz, a nie do wewnątrz – w razie ewakuacji ułatwi i przyspieszy to jej otwarcie,
- zapewnienie dystansu między słupkiem a furtką nie większego niż 12 mm bez względu na pozycję „drzwi wejściowych” w stosunku do słupka – konstrukcja ma zapobiegać przytrzaśnięciu palców przez dzieci podczas wchodzenia na plac lub wychodzenia z niego.
O tym wszystkim trzeba pamiętać już na etapie projektu.
Jakie ogrodzenie placu zabaw dla dzieci wybrać?
Ogrodzenie na plac zabaw powinno być dość niskie – najczęściej wybierana wysokość to ok. 1 metra. Pozostaje jeszcze pytanie o to, z czego powinno być wykonane. Najlepiej sprawdzi się metalowe ogrodzenie na plac zabaw – na przykład konstrukcja palisadowa lub panelowa. Płot można wykonać w wersji z niską podmurówką lub bez niej. Przęsła można pomalować na tęczowe kolory, aby całość prezentowała się jeszcze bardziej przyjaźnie. Inną opcją jest standardowe ogrodzenie metalowe, które, choć jest bardzo proste, dobrze spełni swoją rolę i wtopi się w otoczenie.
Czytaj dalej – Ile kosztuje ogrodzenie palisadowe?
Planujesz wykonanie ogrodzenia placu zabaw? Zgłoś się do nas! Pomożemy Ci wybrać, zaprojektować i zamontować idealne zabezpieczenie każdego terenu.