Wiele osób budujących domy i urządzających posesje stawia obecnie na nowoczesną stylistykę. Nie oznacza to jednak, że styl rustykalny nie ma swoich zwolenników. Posiadłości w nim utrzymane zachęcają domowym ciepłem i klasycznym urokiem w wiejskim stylu. Tradycyjna bryła domu, pełen kolorowych roślin ogród i ogrodzenie rustykalne to mieszanka, która potrafi urzekać! Dowiedz się, czym charakteryzuje się ten styl i poznaj pomysły na wpisujący się w niego płot.
Czym charakteryzuje się styl rustykalny?
Znaczenie słowa „rustykalny” nie dla każdego jest jasne. Według Języka Słownika Polskiego oznacza ono „mający związek z wsią i jej mieszkańcami” lub „mający cechy wiejskie”. W architekturze czy wzornictwie najczęściej tym mianem określa się przedmioty, elementy i materiały, które kojarzą się z tradycyjnym, babcinym domem na wsi. Styl rustykalny pojawia się również w architekturze krajobrazu – oznacza wówczas tereny zielone, które są różnorodne i pełne kwitnących roślin, zadbane, ale jednocześnie z nutą naturalnego szaleństwa. Z pewnością w ten styl nie wpisują się trawniki i krzewy poprzycinane jak od linijki czy też minimalistyczne rabaty.
Styl rustykalny z pewnością „lubi się” z naturalnymi materiałami. To przede wszystkim drewno, ale również kamień, cegła, słoma czy tkaniny z lnu i niebielonej bawełny. Mianem rustykalnego można określić wszystko to, co nie jest idealne, wyszlifowane, wygładzone i uładzone. To dlatego rustykalne belki drewniane będą miały nierównomierną barwę i sęki, a kamienie do budowy elementów małej architektury zróżnicowaną wielkość i kształty. Dom rustykalny powinien być otoczony dużą ilością zieleni oraz odpowiednio dobranym płotem. Warto jednak pamiętać, że szukając inspiracji, nie trzeba czerpać wyłącznie z tradycji polskiej wsi. Jak może wyglądać ogrodzenie rustykalne?
1. Płot z kamienia łupanego
Pustak łupany to materiał, który idealnie pasuje do stylu rustykalnego. Ma nierównomierną fakturę i zwykle marmurkową kolorystykę przywodzącą na myśl naturalny kamień. Podobnym produktem jest cegła łupana, która świetnie nadaje się do wykorzystania w całym ogrodzie. Płot z kamienia łupanego można zbudować dość łatwo. Poszczególne elementy układa się jeden na drugim według projektu i łączy zaprawą. Następnie wypełnia płynnym betonem, co zapewnia konstrukcji solidność i trwałość. Górne krawędzie wykańcza się estetycznymi daszkami.
To może Cię zainteresować: Pustak ogrodzeniowy – jak należy go montować?
Z tego materiału może powstać płot rustykalny o dowolnej wysokości. Często wykorzystuje się go również do tworzenia podmurówek. Jego połączenia z innymi materiałami (np. drewnem lub metalem) zwykle prezentują się bardzo ciekawie. Tym sposobem może powstać np. wytworne, choć nadal rustykalne ogrodzenie w stylu angielskim – wystarczy podmurówkę i słupki z pustaków uzupełnić o eleganckie, kute przęsła. Aby całość prezentowała się nieco bardziej „wiejsko”, a przy tym zapewniała właścicielowi posesji więcej prywatności, można posadzić przy płocie pnącza lub krzewy. Jest to rozwiązanie dość kosztowne, ale za to posłuży Ci bez problemu przez kilkadziesiąt lat.
Czytaj również: Ogrodzenia metalowe kute – od czego zależy ich cena?
2. Ogrodzenia rustykalne drewniane i imitujące drewno
Ogrodzenie w stylu wiejskim może być również wykonane z drewna – to prawdopodobnie najbardziej intuicyjny wybór. Z rustykalnym stylem najbardziej kojarzą się płoty sztachetowe, choć uważane są również za mało trwałe. Na pewno świetnie wokół rustykalnej posesji będzie się jednak prezentować ogrodzenie w stylu prowansalskim – klasyczny płotek sztachetowy w białym kolorze, często niezbyt wysoki. Zapewnia on jednak właściwie tylko symboliczne odseparowanie od otoczenia. Nie sprawdzi się więc przy gęstej zabudowie.
Jeśli kusi Cię połączenie klasyki z odrobiną nowoczesności, możesz zdecydować się na ogrodzenie z aluminiowych sztachet imitujących drewno lub pomalowanych na dowolny kolor. Elementy mogą być wówczas ułożone w różnych konfiguracjach – zarówno pionowo, jak i poziomo. Dzięki temu otrzymujesz to, co najlepsze z obu światów – piękne ogrodzenie rustykalne, które jednocześnie jest praktyczne, trwałe i łatwe w utrzymaniu. Warto bowiem pamiętać, że drewno wymaga regularnej impregnacji i pielęgnacji. Ogrodzenie sztachetowe aluminiowe nadaje się nawet dla tych osób, które chcą cieszyć się swoją oazą w stylu wiejskim położoną w centrum miasta.
3. Gabionowy płot rustykalny
Bardzo ciekawym rozwiązaniem są również gabiony. To ażurowe, metalowe kosze wypełnione dowolnym materiałem – najczęściej kamieniami, pokruszoną cegłą lub nawet odpadami budowlanymi (gruzem). Szczególnie wypełnienie z kamienia łupanego lub otoczaków będzie się dobrze prezentować w połączeniu z rustykalnym otoczeniem. Takie ogrodzenie wyróżnia się również wyjątkową solidnością i szczelnie oddziela posesję od świata zewnętrznego.
Aby płot gabionowy jeszcze lepiej wpisywał się w styl rustykalny, można wypełnić go balami lub plastrami drewna, korą, szyszkami, a nawet słomą. To niezwykle efektowne połączenie, które idealnie pasuje do wizji „nowoczesnej wsi”. Należy jedynie pamiętać, że niektóre z naturalnych materiałów wypełnieniowych mogą niszczeć pod wpływem warunków atmosferycznych. Warto wybrać takie, które połączy efektowny wygląd z trwałością. Gabiony można łączyć z ażurowymi przęsłami w dowolnym stylu (nawet kutymi!) czy żywopłotem. Można je również wypełniać jedynie fragmentarycznie, by uzyskać ciekawy efekt.
Sprawdź też: Ogrodzenia frontowe kute – klasyczne vs nowoczesne
Idealne ogrodzenie rustykalne
Marzy Ci się ogrodzenie rustykalne idealnie dopasowane do stylu domu i całej posesji? Zapraszamy do kontaktu z firmą Płotex! Naszą specjalnością są solidne ogrodzenia w różnych stylach, która dostarczamy i budujemy na terenie całego kraju! Chętnie pomożemy Ci również w wyborze odpowiedniego rozwiązania.