Masz w planach zabezpieczenie nowo powstałego domu? A może myślisz o wymianie płotu na nowy? Ogrodzenie z aluminium to jedno z wielu rozwiązań, na które możesz się zdecydować. Dowiedz się więcej na ich temat, aby sprawdzić, czy to dobra propozycja dla Ciebie.
Ogrodzenie aluminiowe, czyli jakie?
Na rynku możesz znaleźć bardzo szeroki wybór rozmaitych ogrodzeń – począwszy od kutych czy drewnianych, aż po te, które są „bohaterem” naszego artykułu, czyli ogrodzenia aluminiowe. Producent, który zapewnia klientom szeroką gamę rozwiązań wysokiej jakości, z pewnością będzie miał je w swoim asortymencie. Nie ma się czemu dziwić – to rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele korzyści.
Aluminiowe ogrodzenia są:
- stosunkowo lekkie, a co za tym idzie – łatwe do przewiezienia i zamontowania, nie wymagają też tak mocnego fundamentowania, jak ciężkie ogrodzenia metalowe,
- solidne i dobrze zabezpieczone przed działaniem szkodliwych czynników – zarówno atmosferycznych (wilgoć czy niskie/wysokie temperatury), jak i mechanicznych (wyłamanie, zadrapanie i inne uszkodzenia),
- estetyczne – aluminiowe ogrodzenie pełne czy ażurowe, w nowoczesnym czy bardziej klasycznym stylu… wszystko zależy od tego, jakie masz oczekiwania.
Warto również podkreślić, że przęsła wykonane z aluminium można z powodzeniem łączyć ze słupkami z rozmaitych materiałów, np. z kamienia czy betonu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie rozmaitych efektów – pasujących wizualnie zarówno do bardziej klasycznych, jak i nowoczesnych posesji. Właśnie dlatego coraz szersza grupa klientów decyduje się na ten system.
Przeczytaj więcej o zaletach oraz wadach ogrodzeń aluminiowych. >>
Ogrodzenie z aluminium – jaki rodzaj wybrać?
Aluminium jest bardzo „wdzięcznym” surowcem. Zastosowanie zaawansowanych metod jego obróbki pozwala stworzyć niemal dowolny kształt przęseł ogrodzenia – zgodny z tym, co sobie wymarzyłeś. To oznacza, że jest dostępna bardzo szeroka gama wzorów i rodzajów aluminiowych płotów. Jakie parametry możesz konfigurować? Poniżej prezentujemy najważniejsze.
- Poziome czy pionowe?
Przęsła o układzie poziomym to takie, w których kluczowe elementy mają równoległe ułożenie wobec podmurówki i gruntu. Pionowe to te, w których kluczowe elementy są prostopadłe do ziemi.
Jak wybrać optymalne rozwiązanie? Kieruj się przede wszystkim własnymi preferencjami. Warto jednak zwrócić również uwagę na to, jakie linie dominują w bryle budynku otoczonego ogrodzeniem. Przykładowo, dom parterowy ma więcej linii poziomych, więc będzie z nim lepiej współgrało ogrodzenie poziome. Za to strzelisty budynek z dachem pod skosem i kilkoma piętrami będzie się korzystniej prezentował z płotem o pionowym układzie.
- Ogrodzenie aluminiowe pełne czy ażurowe?
Pełne ogrodzenie charakteryzuje się brakiem prześwitu w przęsłach. Ażurowe ma takie luki między kolejnymi elementami. Co wybrać? W tym kontekście kieruj się dwiema kwestiami. Po pierwsze tym, jak bardzo zależy Ci na prywatności i jak duży jest ruch dookoła Twojej posesji. Jeżeli chcesz, aby osoby postronne nie widziały, co dzieje się u Ciebie, wybierz pełne ogrodzenie z aluminium. Jeśli chcesz, aby do ogrodu docierało więcej światła – wybierz wersję ażurową.
- Sztachetowe czy z kształtowników?
Ogrodzenia z kształtowników przyjmują bardziej finezyjne i wyrafinowane kształty – można je dowolnie formować. Natomiast „sztachetowe” wyglądem przypominają nieco klasyczny, drewniany płot w rustykalnym bądź nieco pałacowym stylu. Modele z kształtowników będą ciekawiej prezentowały się w połączeniu z nowoczesnym budynkiem.
Nowoczesne ogrodzenia aluminiowe – jakie wykończenie?
Wybór ogólnego designu ogrodzenia z aluminium to nie wszystko. Pojawia się kolejne pytanie – o sposób wykończenia przęseł. W tym zakresie również istnieje wiele możliwości. Możesz zdecydować się na elementy:
- satynowane – wykończone na specyficzny półmat, który nie odbija mocno promieni słonecznych i prezentuje się bardzo subtelnie,
- polerowane – intensywnie połyskujące w słońcu, niezwykle gładkie i eleganckie, ale… nieco bardziej podatne na efekt matowienia.
Należy wybrać również kolor przęseł. W tym przypadku masz niemal nieograniczony wybór, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na współpracę z producentem, który dysponuje własną lakiernią. To najczęściej jest równoznaczne z tym, że ogrodzenie aluminiowe możesz pomalować na odcień, który najbardziej przypadnie Ci do gustu.
Warto podkreślić także, że w przypadku malowania aluminium duże znaczenie ma technologia – najlepiej zdecydować się na pokrycie aluminium lakierem proszkowym, który dodatkowo zabezpiecza materiał przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych, przedłużając jego żywotność i zachowując walory estetyczne.
Dobrze też wiedzieć, że odpowiednio dobrana barwa przęseł może je upodobnić do elementów wykonanych z innych materiałów. Na popularności zyskują m.in. ogrodzenia aluminiowe drewnopodobne , które pod względem koloru i faktury przypominają te wykonane z naturalnego surowca. Sprawdzają się doskonale np. na posesjach z domami w stylu rustykalnym, góralskim czy klasycznym. Wzmacniają wrażenie sielskości i harmonizują z budynkami.
Ogrodzenia aluminiowe – cena
Na koniec pozostaje ostatnie pytanie: ile trzeba zapłacić? Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Na ostateczny koszt ogrodzenia wpływa wiele czynników, w tym wielkość powierzchni do ogrodzenia, typ wybranych przęseł, sposób ich wykończenia czy specyfika zamówienia. Dlatego jeśli chcesz poznać konkretną ofertę, zamów bezpłatną wycenę ogrodzenia aluminiowego.