
Kamień ma dużo uroku. Jest też kojarzony z długowiecznością i solidnością. Dlatego trudno się dziwić, że wykonywane z niego konstrukcje cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o ogrodzenia z piaskowca. Dowiedz się, jakie są ich zalety i wady oraz czym można zastąpić kosztowny materiał, by uzyskać podobny efekt!
Spis treści
Płot z piaskowca – zalety
Kamienne mury mają bardzo długą historię. Chroniły przed intruzami już tysiące lat temu. Do tej pory pozostają symbolem solidności. Są stabilne i trwałe – mogą służyć nawet przez kilkadziesiąt lat. Ogrodzenia z piaskowca prezentują się ponadto bardzo elegancko i ciekawie – i to mimo upływu czasu! W zasadzie stanowią nie tylko element funkcjonalny, ale również ozdobę posesji. Naturalny surowiec zdecydowanie jest uważany za prestiżowy i wyrafinowany, dlatego jest to rozwiązanie dla wymagających inwestorów. Płot z piaskowca będzie się prezentować szczególnie dobrze wokół dużej posesji z zadbanym domem i ogrodem.
Warto również wspomnieć o właściwościach użytkowych naturalnego kamienia. Z pewnością jest to materiał dla tych, którzy chcą szczelnie odgrodzić swoją działkę od świata zewnętrznego. Stawiając na szczelny kamienny mur, nie musisz się obawiać ciekawskich spojrzeń sąsiadów lub przechodniów. Będzie on również stanowił barierę przed kurzem i zanieczyszczeniami, a także hałasami (np. od ruchliwej ulicy). Jeśli więc zmagasz się z tego typu uciążliwościami, być może ogrodzenie z piaskowca jest dla Ciebie.

Ogrodzenie z piaskowca prezentuje się niezwykle elegancko – zarówno solo, jak i w połączeniu np. z kutymi, ozdobnymi przęsłami. Takie bogate zestawienie często można spotkać wokół ważnych instytucji państwowych.
Wady ogrodzeń z piaskowca
Należy jednak pamiętać, że żadne rozwiązanie nie jest pozbawione wad. W przypadku ogrodzenia z piaskowca może to być np. dość wysoka cena. Sam surowiec (dobrej jakości) kosztuje od 200 do 1000 złotych za tonę. Doliczając do tego koszty robocizny, uzyskuje się ceny sięgające nawet kilkuset złotych za budowę metra kwadratowego płotu. Jest to więc duża inwestycja, szczególnie na rozległej działce. Płot z piaskowca niezbyt dobrze prezentuje się zaś na małych parcelach, ponieważ optycznie je pomniejsza, a nierzadko może dawać również przytłaczające wrażenie. Rozwiązaniem na uniknięcie astronomicznych kosztów jest budowa z kamienia tylko od frontu działki.
Warto również wiedzieć, że piaskowiec jest dość miękkim kamieniem. Dlatego zdarza się, że ulega uszkodzeniom mechanicznym. Łatwo go zarysować, np. podczas koszenia trawy. Jest dość nasiąkliwy i niszczeje pod wpływem wody, dlatego na ogrodzeniu należy montować specjalne daszki, a jego powierzchnię impregnować. Paradoksalnie doskonała trwałość muru może być również jego wadą – gdy zechcesz zmienić styl ogrodzenia, będzie to dość trudne.
Ogrodzenia z pustaka łupanego – alternatywy dla naturalnego kamienia
Jeśli podoba Ci się wygląd ogrodzenia z piaskowca, ale nie do końca przekonują Cię jego walory, czy też wysoka cena, możesz zdecydować się na tańszą alternatywę. Płot z pustaka łupanego może wyglądać bardzo podobnie, jest równie solidny i trwały, a dodatkowo łatwiejszy w utrzymaniu. Jego konstrukcja jest też tańsza, ponieważ sam surowiec nie jest tak kosztowny (od 10 do ok. 30 zł za sztukę). Tańsza jest również robocizna, gdyż ogrodzenia łupane z lekkich pustaków o jednakowych wymiarach i kształtach buduje się szybko i łatwo.
Tzw. płot łupany z pustaków to świetny wybór dla miłośników estetyki zbliżonej do tradycyjnego muru. Jest to rozwiązanie ponadczasowe i długowieczne, a także przyjazne dla środowiska, ponieważ produkcja materiału nie wiąże się z uciążliwym procesem technologicznym. Pustaki są też bardzo estetyczne i dobrze komponują się z otoczeniem. Mogą mieć różną fakturę oraz kolor – zupełnie jak naturalny kamień. Są barwione w masie, co pozwala im zachować atrakcyjny wygląd przez długi czas. Ponadto płot z kamienia łupanego jest łatwy w utrzymaniu. Jeśli zostanie dobrze wykonany i zaimpregnowany, nie powinien sprawiać większych kłopotów. Wystarczy go umyć od czasu do czasu, najlepiej myjką ciśnieniową. Niekiedy może się pojawić potrzeba usunięcia złogów wapiennych – jest to możliwe z użyciem specjalnych preparatów chemicznych.
Ogrodzenia z pustaka łupanego mogą z powodzeniem zastąpić te z piaskowca. Mają w zasadzie takie same zalety, ale nieco mniej wad. Ponadto są znacznie tańsze. Pustaki są też bardzo wszechstronne –można z nich tworzyć pełne mury, ale również wyrafinowane podmurówki i słupki, pomiędzy którymi można umieścić dowolne przęsła ogrodzeniowe (np. a metalu). Takie połączenia są coraz popularniejsze, ponieważ łączą klasyczną elegancję z nowoczesnością i walory estetyczne z praktycznymi.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości wykorzystania pustaków łupanych lub też rodzajów czy cen ogrodzeń? Skontaktuj się z firmą Płotex!