
Ogrodzenie z podmurówką czy bez? Najlepsza odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi: to zależy. I to nie tylko od Twoich indywidualnych preferencji, ale przede wszystkim od warunków technicznych oraz wymagań funkcjonalnych. Zobacz więc, co dokładnie wziąć pod uwagę, podejmując ostateczną decyzję.
Spis treści
Jaką rolę pełni podmurówka ogrodzenia?
Podmurówka to swoisty fundament pod ogrodzenie. Pełni więc nie tylko rolę estetyczną (choć i w tej roli sprawdza się bardzo dobrze), ale przede wszystkim pozwala wzmocnić konstrukcję ogrodzenia i zwiększyć jego bezpieczeństwo. Warto wiedzieć, że podmurówka ogrodzeniowa może mieć różnorodną konstrukcje – wyróżnia się zarówno bazy ogrodzenia, które są jedynie oparte na gruncie, jak i te, które są w nim zagłębione.
Podmurówka ogrodzenia:
- wzmacnia właściwości nośne całej konstrukcji, zapobiegając np. zapadaniu się lub deformowaniu cięższych przęseł;
- chroni teren przed nieproszonymi wizytami zwierząt – chodzi zarówno o psa sąsiadów, który lubi robić podkopy, jak również, zwłaszcza na terenach podmiejskich i wiejskich, o kuny czy lisy;
- pomaga wzmocnić ochronę przed złodziejami – jej obecność sprawia, że trudniej jest np. rozkręcić i zdemontować przęsła.
Czytaj więcej: Dlaczego wybrać podmurówkę betonową? Eksperci podpowiadają
Ogrodzenie z podmurówką czy bez – co wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji?
Jeżeli wahasz się co do tego, czy podmurówka pod ogrodzenie jest Ci potrzebna, oto kilka pytań, które ułatwią Ci dokonanie słusznego wyboru. Odpowiedz na nie, zanim dokonasz zakupu.
Jaki teren ma chronić ogrodzenie?
Grodzisz teren nowo wybudowanego domu? A może chcesz zabezpieczyć działkę rekreacyjną lub tymczasowo ochronić obszar posesji, na której „w przyszłości” coś zbudujesz? Jeśli bliżej Ci do drugiego scenariusza, podmurówka do ogrodzenia nie jest konieczna. Stawiając tymczasowy płot, warto skupić się na jak najniższych kosztach. Poza tym na terenie działki czy obszaru przyszłej budowy nie ma wysokiego ryzyka wizyty intruzów.

Nie zawsze jest potrzebna wysoka podmurówka pod ogrodzenie. Wiele zależy od projektu płotu oraz wybranej konstrukcji. Warto to ustalić z projektantami.
Czy potrzebujesz zabezpieczenia przed zwierzętami?
Obecność podmurówki, zwłaszcza tej osadzonej głębiej pod powierzchnią gruntu, to skuteczne ubezpieczenie na wypadek wizyt zwierząt. Jest ono szczególnie istotne, gdy na posesji hodujesz np. kury czy króliki. W takiej sytuacji jest wysoce prawdopodobne, że na teren posesji będą się chciały przedostać drapieżniki, takie jak lisy. Wykonanie podmurówki pod ogrodzenie skutecznie utrudni im podkopywanie się pod płotem.
Jaka jest jakość gruntu, na którym pojawi się podmurówka?
Jeżeli grunt jest nierówny, grząski lub podmokły, ogrodzenie z podmurówką to niemal obowiązkowe rozwiązanie. Ta dodatkowa konstrukcja zwiększa stabilność całego płotu, a także chroni metalowe czy drewniane przęsła ogrodzenia przed podciąganiem wilgoci. Inwestycja w podmurówkę wydłuża więc czas „życia” płotu i ogranicza konieczność wykonywania dodatkowych prac konserwacyjnych.
Jaki typ ogrodzenia planujesz zamontować?
W tym kontekście istotne są dwa czynniki: materiał wykonania przęseł ogrodzenia oraz docelowa estetyka płotu. Warto pamiętać, że:
- podmurówka ogrodzenia to must-have, jeżeli decydujesz się na cięższy płot, np. na ogrodzenie kute. Wykonane ze stylowych, ale zarazem ciężkich przęseł, potrzebuje bardzo stabilnego podłoża o dużej nośności. Dlatego w tych konstrukcjach stosuje się najczęściej grubą, głęboko osadzaną podmurówkę,
- podmurówka pod płot będzie również przydatna przy tworzeniu lżejszych ogrodzeń – zarówno ze względów stabilizacyjnych, jak i estetycznych.
Dziś na rynku jest dostępny bardzo szeroki wybór ozdobnych podmurówek, co oznacza, że design można dopasować do własnej koncepcji estetycznej. Sprawdź to, przeglądając nasze realizacje.
Jaki jest Twój budżet?
Trzeba przyznać, że koszt podmurówki pod ogrodzenie może zwiększyć ostateczny wydatek poniesiony na wykonanie płotu. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie takie konstrukcje są bardzo drogie. Można się zdecydować na prefabrykowane, betonowe podmurówki, które świetnie się prezentują, a zarazem mają atrakcyjną cenę. Jeżeli wygradzasz teren posesji, na której stoi Twój dom, nie warto oszczędzać!
Jaki jest MPZP na obszarze, na którym budujesz płot?
Zastanawiasz się, co ma miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego do podmurówki? Okazuje się, że może mieć. Na niektórych terenach obowiązują ograniczenia w budowie płotów na podmurówce ze względu na siedliska zwierząt gatunków chronionych, dla których taka podmurówka mogłaby okazać się przeszkodą lub pułapką. Nie są to częste przypadki, ale zawsze warto zawczasu upewnić się, czy i jaki MPZP Cię obowiązuje również w kontekście takich szczegółów.
Nadal nie jesteś pewien, czy zbudować ogrodzenie z podmurówką, czy bez, ani na jaką konstrukcję się zdecydować? Skontaktuj się z ekspertami naszej firmy. Przyjrzymy się bliżej Twojej posesji, poznamy Twoje oczekiwania i przedstawimy optymalne rozwiązanie.