
Rodzaje ogrodzeń to temat rzeka. Jest ich bardzo wiele, co oznacza, że jako klient możesz bez trudu znaleźć idealną konfigurację na swoją posesję. Ale czy musisz poprzestawać na jednym rozwiązaniu? A może warto połączyć kilka różnych rodzajów ogrodzeń – tak, aby powstała ciekawa kombinacja? Choć pomysł może się wydawać nieoczywisty, w rzeczywistości jest funkcjonalnym i coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem. Zobacz, jak wcielić go w życie. Oto kilka inspiracji.
Interesuje Cię coś więcej niż tylko ładne ogrodzenie własnej posesji? W Płotex realizujemy najbardziej śmiałe pomysły na płot!
Spis treści
Dlaczego w ogóle warto łączyć różne rodzaje ogrodzeń i kiedy to zrobić?
Powodów, dla których warto łączyć różne rodzaje ogrodzeń posesji, może być kilka.
Pierwszy jest bardzo prozaiczny – chodzi o kwestie finansowe. O ile inwestycja w prezentujące się ekskluzywnie ogrodzenie frontowe, które będzie widoczne od ulicy, jest zasadna (tanie ogrodzenie frontowe to zawsze kiepski pomysł), o tyle już montaż kosztownych przęseł na tyłach działki może być zupełnie nieuzasadniony. W roli bocznego i tylnego płotu często sprawdza się zwykłe ogrodzenie panelowe.
Po drugie mogą o tym zadecydować względy funkcjonalne. Pomyśl: o ile wspomniane już wygrodzenie frontu posesji musi być bardzo solidne, a przęsła dość wysokie (z uwagi na bezpieczeństwo), o tyle już część płotu oddzielająca Twoją posesję od sąsiadującej – niekoniecznie. Zwłaszcza jeśli masz dobre relacje z sąsiadem, możecie wspólnie uznać, że niższy płot graniczny będzie lepszą opcją.
Po trzecie to kwestia estetyki – być może masz ochotę na bardziej odważną i nietypową kompozycję, która „doda pazura” aranżacji budynku? Nietuzinkowe połączenia wywrą wrażenie na każdym, kto Cię odwiedzi!
Jeśli któryś z tych argumentów do Ciebie przemawia, warto pomyśleć o tym, aby połączyć różne typy ogrodzenia. Zobacz, co masz do wyboru!
Ogrodzenia – rodzaje, które można ze sobą łączyć
Właściwie każdy rodzaj nowoczesnego ogrodzenia nadaje się do tego, aby połączyć go z innym. To wszystko kwestia indywidualnych preferencji i pomysłowości projektanta. Warto więc przyjrzeć się dokładniej dostępnym opcjom. Oto najbardziej typowe rodzaje ogrodzeń.
Ogrodzenia palisadowe metalowe – dla tych, którzy stawiają na minimalizm
Ogrodzenia palisadowe to te, w których przęsła są stworzone z ułożonych pionowo lub poziomo paneli. Mogą pojawiać się pomiędzy nimi mniejsze lub większe prześwity. Ten typ segmentów jest chętnie wybierany do budynków nowoczesnych, ponieważ można zdecydować się na bardzo minimalistyczny design. Jednocześnie ten typ wygrodzenia zapewnia wysoki poziom prywatności.
Ogrodzenie gabionowe – sposób na oryginalne ogrodzenie posesji
To nowoczesne ogrodzenie metalowe to hit ostatnich sezonów – bardzo popularny i funkcjonalny rodzaj płotu, który jednocześnie wymyka się standardowej konwencji estetycznej. Gabiony to specjalne metalowe kosze, które są wypełniane przede wszystkim kruszywem, kamieniem naturalnym lub, rzadziej, szkłem. Prezentują się nietuzinkowo, a jednocześnie zapewniają dobrą barierę ochronną przed hałasem.
Ogrodzenia łupane jako tradycyjne lub nowoczesne ogrodzenie domu
To ogrodzenie betonowe, w którym słupki oraz podmurówka są wykonane albo z kamienia łupanego, albo z prefabrykowanych elementów, które przypominają go pod względem wizualnym. W połączeniu z odpowiednio dobranymi przęsłami łupana konstrukcja wpisze sią klasyczną, tradycyjną architekturę lub wzmocni nowoczesny charakter posesji. Ogrodzenie łupane bez wątpienia doda prestiżu każdej nieruchomości.
Czytaj dalej: Ogrodzenia łupane – rodzaje, ceny i sposób montażu
Nowoczesne ogrodzenia aluminiowe – moc możliwości
Minimalistyczne, lekkie, a zarazem bardzo wytrzymałe nowoczesne płoty z aluminium mogą przybierać różne kształty, być malowane na zróżnicowane kolory, a nawet wycinane laserowo – to daje projektantowi bardzo szerokie pole do działania. Aluminiowe nowoczesne przęsła ogrodzeniowe dobrze współgrają z nowoczesnymi budynkami.
Sprawdź również: Nowoczesne ogrodzenie domu – jakie wybrać?
Ogrodzenia kute – dla wielbicieli klasyki
Płoty kute to najbardziej stylowe ogrodzenia metalowe spośród wszystkich, jakie są dostępne na rynku. Ogrodzenia kute mogą mieć bardziej wyszukane kształty, a jednocześnie są ciężkie, solidne i odporne na uszkodzenia mechaniczne, odkształcenia czy działanie czynników zewnętrznych. Trzeba jednak pamiętać, że ich zakup może być nieco bardziej kosztowny, więc jeśli akurat szukasz sposobu na tanie ogrodzenie domu, ten rodzaj płotu zdecydowanie nie wpisuje się w tę kategorię.
Jak łączyć ze sobą różne rodzaje ogrodzeń posesji? Inspiracje
Powyższa lista rodzajów ogrodzeń nie jest oczywiście kompletna, ponieważ trzeba pamiętać jeszcze choćby o przęsłach wykonanych z drewna i podobnych rozwiązaniach. Pewne jest jedno: możesz się pokusić o połączenie ze sobą kilku stylów w ramach jednej posesji. A jak je ze sobą zestawić? Oto nasze „pewniaki”.
Gabiony + ogrodzenie palisadowe
Chociaż gabiony same w sobie mogą stanowić pełny płot, można je też wykorzystać jedynie w roli podmurówki oraz słupków, do których dołoży się metalowe przęsła. Inna opcja to przeplatanie węższych segmentów gabionowych z szerszymi panelowymi lub palisadowymi. To bardzo ciekawe rozwiązanie na nowoczesną posesję – zwłaszcza wówczas, gdy z jednej strony zależy Ci na dobrym wytłumieniu hałasów z zewnątrz, a z drugiej na nietuzinkowym designie i bezpieczeństwie.
Gabiony + żywopłot
To ciekawa propozycja, zwłaszcza wówczas, gdy mowa o ogrodzeniu wewnętrznym – oddzielającym dwie sąsiadujące, ale zaprzyjaźnione posesje. Przęsła gabionowe można przepleść żywopłotem, aby stworzyć naturalną, a zarazem elegancką barierę. Ale uwaga! Aby takie ogrodzenie ładnie się prezentowało, musi być regularnie przycinane i pielęgnowane!
Ogrodzenie łupane + drewniane przęsła
Łupane słupki i podmurówka plus drewniane segmenty, np. palisadowe? To dobry pomysł, zwłaszcza wówczas, gdy dom na posesji jest zaprojektowany w skandynawskich klimatach lub ma styl dworkowy. Rustykalny charakter dobrze podkreśli właśnie drewno. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepiej zaimpregnowane elementy z tego naturalnego materiału po jakimś czasie będą wymagały ponownego bejcowania czy innej formy regeneracji oraz zabezpieczenia. Zamiast drewna zdecydowanie warto zatem rozważyć drewnopodobne przęsła aluminiowe!
Kute ogrodzenie frontowe + proste ogrodzenie metalowe z tyłu posesji
Takie połączenie jest bardzo funkcjonalne, a zarazem ekonomiczne. Z jednej strony wywrze bardzo dobre wrażenie i stanie się wizytówką całej posesji, a z drugiej nie będzie nadmiernie kosztowne. Można pomyśleć o płynnym przejściu między elementami kutymi a pozostałymi – np. wykorzystując tę samą podmurówkę na obszarze całego ogrodzenia.
Możliwości jest, oczywiście, znacznie więcej. Jeśli szukasz inspiracji, skontaktuj się z naszymi doradcami. Pomożemy Ci znaleźć optymalne rozwiązanie!