
Ciągły hałas, nawet niepozorny, stanowi poważne zagrożenie. Jego nadmierne natężenie nie tylko uprzykrza codzienne funkcjonowanie i obniża komfort życia, ale także może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Dlatego warto zadbać o jego ograniczenie. Jak odgrodzić swoją posesję od zbyt intensywnych dźwięków? Jak wybrać odpowiedni płot akustyczny? Podpowiadamy.
Czym jest hałas i kiedy warto się od niego odgrodzić?
Hałas jest definiowany jako uciążliwe dźwięki o nadmiernym natężeniu. Nie da się go jednak zupełnie uniknąć. Można jedynie ograniczyć jego poziom. Jaka jest bariera bezpieczeństwa?
Poziom hałasu – normy prawne i zalecenia
Kwestie związane z maksymalnym poziomem hałasu reguluje Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku. Zgodnie z nim, normy hałasu są różne w zależności od tego, gdzie zlokalizowana jest posesja i jaki charakter ma usytuowany na niej obiekt.
Przykładowo, maksymalny dopuszczalny poziom średniego natężenia dźwięków na terenie strefy ochronnej „A” (uzdrowiska) to 40-45 dB w nocy i 45-50 dB w dzień. Na terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej te limity wynoszą 50-61 dB w dzień i 40-56 dB w nocy.*
* http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20140000112/O/D20140112.pdf
Jak głośne to dźwięki? 40 dB to natężenie zwykłej rozmowy w małym gronie, zaś 60 dB – hałas generowany przez dużą grupę osób. Trzeba też pamiętać, że zalecany przez WHO poziom natężenia dźwięków w ciągu dnia to 50 dB.
Co zagraża ciszy na posesji?
Utrzymanie środowiska przyjaznego dla zmysłu słuchu nie jest łatwe – zwłaszcza, jeśli dom jest usytuowany w pobliżu ruchliwej drogi czy przejazdu kolejowego. Problemem mogą być także hałaśliwi sąsiedzi czy obecność dużego zakładu przemysłowego w pobliżu. To czynniki, które skłaniają do szukania sposobów na wyciszenie posesji.
Jak odgrodzić się od hałasu?
Na pozór wyeliminowanie hałasu wydaje się proste. Ot, wystarczy wybudowanie domu z materiałów zapewniających wysoką izolację akustyczną, sięgnięcie po odpowiednie okna, drzwi i… gotowe. Ale czy na pewno? Hałas, który przedostaje się na posesję, skutecznie uniemożliwia relaks w ogrodzie, a ponadto może zaszkodzić samej konstrukcji budynku, jeśli stale generuje jej drgania.
To wystarczające powody, aby zainwestować w płot akustyczny. Pozostaje więc pytanie: jaki wybrać?
Ogrodzenie akustyczne do domu – skuteczne i w dobrym guście
Zanim przejdziemy do przeglądu poszczególnych dostępnych rozwiązań ogrodzeń dźwiękochłonnych, ważne zastrzeżenie: żadne ogrodzenie wyciszające nie wytłumi 100% dźwięków z otoczenia posesji. Może jednak znacznie zredukować poziom natężenia nieprzyjemnych dźwięków. Dodatkowo, jeśli wybierze się odpowiednie rozwiązanie, można połączyć skuteczne ograniczenie hałasu z nowoczesną estetyką. Ważne, aby pełniło ono dwie funkcje – pochłaniało fale dźwiękowe i odbijało część z nich. To połączenie przekłada się na najwyższą efektywność.
Poniżej przedstawiamy konkretne propozycje, z których można skorzystać.
Ogrodzenie gabionowe
Ogrodzenie z gabionów powstaje z metalowych koszów, które są wypełniane specjalnie wyselekcjonowanym materiałem – najczęściej kruszywem lub kamieniami polnymi. Szerokie kosze pełnią rolę idealnej bariery dla intensywnych dźwięków, a przy tym tworzą nietuzinkową dekorację posesji. Pod kątem estetycznym będą dobrze współgrały zarówno z nowoczesnymi budynkami, jak i tymi w stylu industrialnym czy rustykalnym.
Uwaga! Takie ogrodzenia wyciszające hałas lepiej prezentują się na terenach podmiejskich. Można je też wykorzystać do wytyczenia granicy między dwiema posesjami.
Ogrodzenie pełne z betonu architektonicznego
Beton to kolejny materiał o dobrych właściwościach wygłuszających – zwłaszcza, jeśli wykona się z niego wysokie i pełne ogrodzenie akustyczne do domu. Możesz się zastanawiać, czy płot pełny z tego materiału to dobre rozwiązanie w kontekście estetycznym. Jeśli jednak dom jest nowoczesny i minimalistyczny, czemu nie? Aby go udekorować, możesz pomyśleć o posadzeniu w pobliżu roślin pnących lub zastosowaniu designerskiego podświetlenia. Takie ogrodzenie wygłuszające zastosuj np. od tyłu posesji, kiedy za płotem znajduje się ruchliwa droga lub tory kolejowe (przejeżdżający pociąg generuje hałas dochodzący do 90 dB!).
Czytaj więcej: Ogrodzenia z betonu architektonicznego – co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? >>
Pełne ogrodzenie aluminiowe
Takie, w którym przęsła z szerokich aluminiowych sztachet łączą się z murowanymi, grubymi słupkami oraz wysoką podmurówką, najlepiej o porowatej, pochłaniającej dźwięki strukturze. To dobry sposób na odgrodzenie się od hałasu o średnim natężeniu, np. od zwykłego, miejskiego ruchu drogowego. Trzeba jednak pamiętać, że taki płot pełny nie będzie równie efektywny jak np. kosze gabionowe.

Wykorzystanie zabudowanych przęseł aluminiowych, zwłaszcza w połączeniu z krzewami posadzonymi po wewnętrznej stronie płotu, może skutecznie ochronić posesję przed typowym hałasem o średnim natężeniu.
Dobrym sposobem na tłumienie dźwięków jest także posadzenie żywopłotu. W połączeniu z nim każde ogrodzenie, nawet to kute czy palisadowe, będzie stanowiło lepszą zaporę dla hałasu.
Jak widać, możliwości odgrodzenia się od hałasu jest sporo. Warto więc poszukać tej najefektywniejszej, aby zadbać o swój komfort, zdrowie oraz poczucie prywatności. Jeżeli nie wiesz, które rozwiązanie wybrać, skontaktuj się z naszymi doradcami. Przeanalizujemy Twoją sytuację i pomożemy dopasować ogrodzenie do specyfiki akustycznej terenu.