
Budowa ogrodzenia, podobnie jak większości obiektów architektonicznych, podlega wymogom prawa budowlanego, a w wielu przypadkach także niepisanego… prawa sąsiedzkiego. W tej dziedzinie nie ma mowy o samowoli, choć przepisy są łaskawe dla właścicieli posesji. Wyjaśniamy, kiedy potrzebne jest pozwolenie na ogrodzenie i jak zadbać o to, by Twój płot powstał zgodnie z regulacjami.
Spis treści
Czy pozwolenie na budowę ogrodzenia jest konieczne?
Zacznijmy od podstawowej kwestii – czy pozwolenie na budowę ogrodzenia jest wymagane, jeśli chcesz otoczyć nim własną posesję? Zazwyczaj nie. Nowelizacja ustawy Prawo budowlane obowiązująca od 2015 roku wprowadziła możliwość postawienia płotu bez pozwolenia. Maksymalna wysokość ogrodzenia budowanego bez pozwolenia nie może jednak przekroczyć 2,2 m, licząc od poziomu gruntu. Zezwolenie nie jest też potrzebne na przebudowę, renowację czy modyfikację istniejącego ogrodzenia, jeśli finalnie również nie będzie ono wyższe niż 2,2 m.
Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Pozwolenie na ogrodzenie może być konieczne w niektórych przypadkach. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w której miałoby ono dzielić teren o znacznej różnicy wysokości. Wówczas konieczna jest budowa muru oporowego zgodnie ze sztuką i prawem budowlanym.
Jeśli planujesz budowę płotu wyższego niż 2,2 m, niezbędne jest zgłoszenie budowy ogrodzenia do starostwa powiatowego lub urzędu miasta. To procedura, przy której obowiązuje tzw. milcząca zgoda – jeśli po zgłoszeniu budowy w ciągu 21 dni nie otrzymasz sprzeciwu z urzędu, możesz rozpocząć prace. Niekiedy zdarza się jednak, że władze administracyjne zgłaszają uwagi do projektu i wymagają pozwolenia na budowę płotu. Może do tego dojść szczególnie w przypadku działek znajdujących się przy skrzyżowaniach. Jeśli urzędnicy uznają, że wysokie ogrodzenie mogłoby ograniczać widoczność uczestnikom ruchu, mogą nakazać jego ścięcie w narożniku działki lub inne zabiegi pozwalające uniknąć problemów komunikacyjnych na drodze sąsiadującej z posesją.
Ogrodzenie bez pozwolenia – pamiętaj o tych ograniczeniach!
To, że można postawić ogrodzenie bez pozwolenia, nie oznacza jednak pełnej dowolności dla inwestorów. Należy przestrzegać kilku podstawowych zasad przy ich konstrukcji. Płot:
- nie może stanowić zagrożenia dla ludzi i zwierząt,
- nie może mieć ostro zakończonych elementów (takich jak drut kolczasty, tłuczone szkło itp.).
Tak stanowi Prawo budowlane. Ogrodzenie między sąsiadami z kolei rządzi się odrębnymi prawami i po części jest regulowane przez kodeks cywilny. Mówi on o tym, że można postawić jeden płot dokładnie na granicy między dwoma posesjami. Wówczas jest on przeznaczony do wspólnego użytku i dzielenia się kosztami utrzymania. To wymaga jednak oczywiście przyjaznych stosunków sąsiedzkich. Jeśli właściciele sąsiednich posesji nie mogą w tej kwestii dojść do porozumienia, każdy może postawić własny płot, nie martwiąc się zdaniem sąsiada. Muszą się jednak upewnić, że każdy z nich buduje w granicach własnej działki. Maksymalna wysokość płotu bez zgody sąsiada i bez konieczności zgłaszania budowy to 2,2 m.

Estetyczne ogrodzenie palisadowe nie musi być wysokie, by zapewnić pożądaną prywatność. Jeśli jest niższe niż 2,2 m, pozwolenie na budowę nie jest wymagane.
Czytaj dalej: Wspólne ogrodzenie z sąsiadem – prawa i obowiązki >>
Ogrodzenie bez pozwolenia na budowę, ale z pewnymi ograniczeniami – sprawdź plan miejscowy!
Zanim zaczniesz budowę ogrodzenia – czy to wyłącznie na swojej działce, czy też w porozumieniu z sąsiadem – koniecznie sprawdź zapisy planu miejscowego, by uniknąć komplikacji. Na niektórych terenach mogą bowiem obowiązywać specjalne ustalenia dla płotów. Może się okazać, że postawienie ogrodzenia jest zakazane na danym obszarze lub też, że obowiązują pewne ograniczenia co do jego wysokości czy też rodzaju. Jeśli nieruchomość nie jest objęta MPZP, należy sprawdzić postanowienia decyzji o warunkach zabudowy. Wśród propozycji rynkowych znajdziesz wiele różnorodnych rozwiązań, które pomogą Ci się dostosować do każdych wytycznych.
Warto wiedzieć, że zasadniczo nie jest także potrzebne pozwolenie na ogrodzenie od drogi. W tym przypadku jednak zawsze polecamy zajrzeć do dokumentów planistycznych. Płot nie może bowiem przekraczać linii rozgraniczającej. W planie miejscowym może być zaś zawarte planowane poszerzenie drogi, które wymaga pozostawienia wolnego pasa terenu. Lepiej poświęcić chwilę czasu na sprawdzenie tych ustaleń, niż mierzyć się w późniejszym terminie z koniecznością zmiany położenia ogrodzenia.
Należy również pamiętać o wytycznych dotyczących bram. Nie może się ona znajdować poza granicą działki, otwierać się na zewnątrz ani przesuwać w taki sposób, że nachodzi na posesję sąsiada.
Czytaj też: Ogrodzenie domu – o czym musisz pamiętać, budując płot w mieście? >>
Budowa ogrodzenia bez wymaganego zgłoszenia lub pozwolenia – jakie są kary?
W przypadkach, w których konieczne jest zgłoszenie budowy ogrodzenia (np. jeśli ma ono być wyższe niż 2,2 m) lub uzyskanie pozwolenie na płot (np. mur oporowy pomiędzy działkami o znacznej różnicy wysokości), a formalności te nie zostaną dopełnione, właściciel posesji naraża się na konsekwencje. Takie działanie podlega pod samowolę budowlaną i może skutkować nakazem rozebrania ogrodzenia. Jeśli będzie spełniało wymagania techniczne, możliwa jest jego legalizacja. Wiąże się to jednak z dość wysokimi kosztami.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat budowy ogrodzenia, otrzymać wycenę lub dodatkowe informacje dotyczące stosowanych przez nas technologii, zapraszamy do kontaktu.