Ogrodzenie posesji to swoista kropka nad i, która dopełnia aranżację, wyznacza granice działki, zapewnia bezpieczeństwo, spokój i komfort. Dlatego też jego wybór jest tak istotny. Na rynku można znaleźć rozmaite rodzaje ogrodzeń różniące się nie tylko wyglądem, ale też parametrami użytkowymi i innymi właściwościami. Co wybrać? Poznaj bliżej różne rodzaje ogrodzenia działki i zdecyduj sam!
Spis treści
Rodzaje płotów – tradycyjne i nowoczesne
Kwestia podziału asortymentu ogrodzeń na różne rodzaje jest raczej umowna i może się odbywać według wielu kryteriów. W pierwszej kolejności warto się zastanowić, czy wybrać płot tradycyjny, czy też może nowoczesny?
Jaka jest różnica? Przede wszystkim w wyglądzie. Tradycyjne rodzaje ogrodzenia działki nawiązują do dawnych obwarowań i architektury pałacowej lub dworkowej. Dzięki temu bardzo dobrze pasują właśnie do współczesnych dworków oraz domów w starym stylu. Mogą być murowane lub np. kute. Preferowane są materiały wykorzystywane już przed laty i solidne, a jednocześnie dekoracyjne konstrukcje.
Nowoczesne rodzaje ogrodzeń mają raczej prostsze kształty. Powinny idealnie uzupełniać aranżację działki, nie ma potrzeby, by stanowiły jej dodatkową ozdobę. W tym przypadku nie stosuje się charakterystycznych dla tradycyjnych rozwiązań ornamentów. Często wykorzystuje się za to nowocześniejsze materiały, takie jak lekkie i odporne na korozję aluminium.
Rodzaje ogrodzeń posesji – sposób budowy
Poszczególne rodzaje ogrodzeń różnią się też sposobem budowy. Można je:
- montować z gotowych paneli,
- murować,
- budować z prefabrykatów.
Warto poznać różnice między tymi metodami, by właściwie wybrać ogrodzenie dla siebie.
Czytaj również: 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, kupując ogrodzenie domu
Rodzaje ogrodzeń panelowych
Gotowe panele należą do najpopularniejszych obecnie rozwiązań. Charakteryzują się raczej przystępnymi cenami i ogromną różnorodnością stylistyczną. Mogą być wykonane z różnych materiałów – np. ze stali, z aluminium czy z drewna. Wyróżnia je łatwość budowy – często ogrodzenie można postawić nawet w jeden dzień. Wybierając lekkie panele, nie trzeba też budować fundamentów na całym obwodzie ogrodzenia – wystarczą stopy fundamentowe pod słupkami.
Ogrodzenia murowane – rodzaje
Inne rodzaje ogrodzeń działki buduje się, murując. Jest to zdecydowanie bardziej pracochłonne zajęcie i lepiej zlecić jego wykonanie fachowcom. Ogrodzenia murowane są ciężkie i bardzo solidne. Zapewniają pełną prywatność i poczucie bezpieczeństwa. Można je budować np. z:
- cegły klinkierowej,
- kamienia naturalnego,
- betonowych bloczków lub pustaków o dowolnej fakturze (gładkiej, łupanej, śrutowanej).
Ogrodzenia w 100% murowane wybierane są jednak dość rzadko. Częściej stosuje się te materiały i techniki w celu stworzenia solidnych słupków i podmurówek. Wolne przestrzenie wypełnia się zaś gotowymi przęsłami utrzymanymi w dowolnym stylu.
W zależności od wykorzystanego budulca ogrodzenia murowane mogą mieć zróżnicowany charakter. Łączy je jednak solidność.
Ogrodzenia z prefabrykatów
Inną metodą budowy jest wykorzystanie prefabrykatów. W ten sposób powstają np. powracające poniekąd do łask płoty betonowe. Gotowe elementy przyspieszają budowę. Dostępne są w wielu różnych wzorach, które można ze sobą dowolnie zestawiać.
Gabiony – wyjątkowy rodzaj ogrodzenia
Szczególnym rodzajem ogrodzenia posesji jest ogrodzenie gabionowe. To jedno z najciekawszych rozwiązań, które wyraźnie zyskuje na zainteresowaniu. Gabiony to kosze z metalowego drutu wypełnione dowolnym sypkim materiałem o dużej frakcji. Najczęściej wypełnia się je kamieniami, rzadziej pokruszoną cegłą, gruzem, drewnem czy po prostu wymieszanymi odpadami budowlanymi. W zależności od rodzaju użytego materiału mogą zyskać zupełnie inny charakter. Ich budowa jest dość łatwa, ale należy pamiętać, że ogrodzenia gabionowe jest ciężkie, więc wymaga budowy fundamentów.
Sprawdź też: Ogrodzenia na zamówienie – produkcja ogrodzeń według pomysłu Klienta
Rodzaje płotów według materiału
Kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze rodzaju ogrodzenia jest materiał. Decyduje on nie tylko o wyglądzie czy możliwościach w zakresie wzornictwa, ale również o parametrach użytkowych. Różne rodzaje ogrodzeń posesji można budować z:
- metalu (stali, aluminium, żeliwa),
- cegieł klinkierowych,
- betonu,
- naturalnego kamienia,
- drewna,
- kompozytu,
- gabionów.
Warto przy tym wspomnieć, że niektóre materiały mogą być używane w wielu formach. Istnieją np. liczne rodzaje ogrodzeń betonowych. Buduje się je z bloczków, pustaków, prefabrykatów, gazonów, a nawet betonu lanego. Można też wykorzystywać różne rodzaje kamienia na ogrodzenia, co pozwala w uzyskaniu pożądanych rezultatów wizualnych. Do najpopularniejszych materiałów należą kamień polny, granit i piaskowiec.
Poszczególne rodzaje ogrodzeń metalowych różnią się zaś przede wszystkim właściwościami praktycznymi. Aluminium jest lekkie i nierdzewne. Stal jest bardzo solidna, ale za to wymaga konserwacji. Podobne właściwości ma żeliwo, które jest również bardzo ciężkie. Ogrodzenia z tych metali mogą być odlewane (tańsze) lub kute (droższe). W przypadku drewna wykorzystany gatunek wpływa zarówno na wygląd, jak i parametry użytkowe – przede wszystkim wytrzymałość mechaniczną i odporność na warunki atmosferyczne.
Może Cię również zainteresować: Ogrodzenie na wymiar – dlaczego warto postawić na rozwiązanie wprost od producenta?
Jaki rodzaj ogrodzenia wybrać?
Szeroka oferta ogrodzeń sprawia, że każdy może wybrać konstrukcję, która spełni jego oczekiwania. Pamiętaj, by kierować się nie tylko wyglądem, ale również funkcjonalnością czy trwałością. Jeśli nie jesteś pewien, jakie rodzaje płotów sprawdzą się na Twojej posesji, warto zasięgnąć porady ekspertów. Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz pomocy!