W sytuacji kiedy nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej albo do przynależnych do niej budynków gospodarskich, można żądać ustanowienia służebności drogowej. Jak w takiej sytuacji wyglądają zasady stawiania ogrodzenia? Czy brama na drodze służebnej jest dopuszczalna? Wyjaśniamy.
Spis treści
Co to jest działka ze służebnością drogi?
Służebność to pojęcie, które jest regulowane przepisami kodeksu cywilnego. Zgodnie z nimi, jest to prawo do korzystania z nieruchomości stanowiącej własność kogoś innego w określony sposób. Najczęściej mówi się o nim w kontekście służebności gruntowej, którego jedną z form jest tytułowa służebność przejazdu.
Sama służebność przejazdu, określana również jako służebność drogi koniecznej, jest konieczna do ustanowienia, kiedy jakaś działka nie ma dostępu do drogi publicznej umożliwiającej dojazd na jej teren. Wówczas najczęściej wyznacza się taki dojazd do drogi poprzez sąsiadujące z działką grunty.
Warto wiedzieć, że służebność przejazdu:
- musi zostać ustanowiona, jeżeli działka nie ma bezpośredniego dostępu do drogi publicznej – czyni się to na drodze sądowej lub notarialnie;
- może być odpłatna – o ile tak uzgodnią między sobą właściciele działki obciążonej służebnością (przez którą będzie realizowany przejazd) i władnącej (do której będzie prowadzić droga ustanowiona na drodze służebności),
- jest zapisana w księdze wieczystej nieruchomości – gwarantuje to bezpieczeństwu obu stronom.
Sam przejazd powinien zaś zostać wytyczony zgodnie ze szlakiem wskazanym przez uprawnionego geodetę.
Służebność przejazdu a ogrodzenie – czy można je postawić na drodze dojazdowej?
Pytanie o ogrodzenie ustawione na przejeździe, który został wyznaczony na zasadzie służebności, pojawia się bardzo często. Wbrew pozorom, na takiej drodze można ustawić ogrodzenie, jednak pod warunkiem, że osoba, której przysługuje prawo służebności, nadal będzie miała zapewnioną możliwość przejazdu. Jeśli więc zostanie np. ustawiona brama na drodze służebnej, właściciele nieruchomości władnącej muszą mieć do niej klucze lub np. pilota do automatyki – tak aby mogli swobodnie przejechać w dowolnym momencie, bez konieczności proszenia o otwarcie właściciela posesji.
Warto przy tym podkreślić, że postawienie ogrodzenia lub bramy wjazdowej na drodze służebnej może być problematyczne, gdy chodzi o dostęp do budynków gospodarskich albo do budynku wielorodzinnego. W takiej sytuacji z przejazdu będzie korzystała duża grupa „niesprecyzowanych” osób (np. pracowników, gości mieszkańców bloku itp.), przez co zagrodzenie go może stać się uciążliwe.
Czytaj też: Jak zaprojektować ogrodzenie – 6 wskazówek
Należy również pamiętać, że chociaż postawienie ogrodzenia na terenie objętym służebnością gruntową – pod warunkiem, że nie ogranicza ono praw do korzystania z niego – nie wymaga zawiadomienia o tym fakcie, warto to zrobić z uwagi na dobre stosunki sąsiedzkie. Warto taką informację przekazać na piśmie, a klucz lub pilota do bramy przekazać po podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego. To pozwoli uniknąć niedopowiedzeń i wątpliwości, jeśli w przyszłości dojdzie do sporu (który potencjalnie trzeba będzie rozstrzygnąć przed sądem).
Jaka powinna być odległość ogrodzenia od drogi służebnej?
Możesz również zaplanować ogrodzenie, które będzie przebiegało na linii wytyczonej drogi służebnej. Z punktu widzenia prawa również istnieje taka możliwość, a przepisy nie precyzują, jaki dystans trzeba zachować.
W praktyce oznacza to, że ogrodzenie może stać nawet bezpośrednio na linii, w której została określona granica służebności (a nie samej drogi). Nie ma konieczności odsuwania go dalej – chyba że jest to zasadne z praktycznego punktu widzenia. Jeżeli jednak szerokość przejazdu została odpowiednio wyznaczona (tzn. jeśli jego światło wynosi co najmniej 4 m), nie ma potrzeby odsuwania płotu.
Warto przy tym podkreślić, że prawo do postawienia ogrodzenia przejazdu służebnego ma jedynie właściciel działki, przez którą ten przejazd przebiega. Posiadacz działki władnącej nie ma takiej możliwości – przysługuje mu jedynie ograniczone prawo do korzystania z tego terenu.
Jeśli chcesz wykonać ogrodzenie w otoczeniu przejazdu służebnego lub bramę, przez którą będzie przebiegać droga służebna, skontaktuj się z nami. Przygotujemy projekt dopasowany do potrzeb!