Właściciele firm muszą zadbać o mnóstwo kwestii, które zapewnia ich odpowiednie funkcjonowanie. Wpływ na to ma również należyte zabezpieczenie kluczowych budynków przedsiębiorstwa – realizowane jest ono między innymi za sprawą nowoczesnych ogrodzeń posesji. Jakie konstrukcje są w tym przypadku optymalnym wyborem i na co należy zwrócić uwagę jeszcze przed zrealizowaniem tej inwestycji?
Ogrodzenie posesji – przepisy
Zanim jednak przejdziemy do przedstawiania konkretnych rozwiązań, warto na chwilę zatrzymać się przy obowiązujących regulacjach prawnych. Często można bowiem spotkać się z pytaniami, czy budowa ogrodzenia wymaga pozwoleń lub zgłoszenia jej do właściwych urzędów.
Ogrodzenie posesji w większości wypadków nie wymaga pozwolenia na budowę. Do urzędu trzeba zgłosić się tylko wówczas, gdy:
- ogrodzenie może stanowić zagrożenia dla osób lub mienia znajdującego się w najbliższej okolicy; najczęściej związane jest to z sytuacją, kiedy to ogrodzenie znajduje się zaraz przy ruchliwej drodze;
- stawiamy ogrodzenie w niedalekiej odległości od jakiegoś zabytku; w takim przypadku wymagane będzie stosowne pozwolenie konserwatorskie;
- wysokość płotu przekroczy 2,2 metra; potrzebne jest wtedy zgłoszenie takiej budowy; należy zamieścić w nim informacje na temat zaplanowanych robót budowlanych – ich rodzaju oraz terminu.
Pozostając jeszcze przy kwestiach prawnych, trzeba podkreślić, że przepisy zawierają również informacje na temat minimalnych szerokości bram i furtek. W pierwszym przypadku będzie to 2,4 metra, a w drugim 0,9 metra. Te i inne zasady reguluje ustawa z dnia 2 lipca 1994 roku (Prawo Budowlane).
Czytaj dalej: Pozwolenie na ogrodzenie – kiedy jest konieczne i jak je załatwić?
Tanie ogrodzenie firmy
Skoro mamy już za sobą kwestie prawne, możemy przejść do konkretów, czyli wskazania przykładów na sprawne ogrodzenie firmy. Wybór konkretnych metod jest oczywiście zależny od tego, jakim dysponuje się budżetem.
Jeśli zależy nam na oszczędnościach, celujemy w standardowe ogrodzenie siatkowe, które doskonale spełnia swoje podstawowe funkcje. Oddziela teren posesji, a także go w pewien sposób zabezpiecza. Co najważniejsze, jest ono bardzo lekkie i proste w montażu.
Żeby takie ogrodzenie posesji wytrzymało próbę czasu, warto decydować się na siatkę ocynkowaną (występuje ona w różnych kolorach, dlatego można ją dopasować do wyglądu budynków) oraz specjalnie wzmacniane słupki, między którymi siatka jest rozpinana.
Ogrodzenie palisadowe dla firm
W tym przypadku mamy już do czynienia z konstrukcjami, które wyróżniają się bardzo wysoką wytrzymałością oraz odpornością na wpływ rozmaitych czynników zewnętrznych. Głównie dlatego, że wykonywane są one między innymi z profili stalowych (dostępne są też profile aluminiowe), które doskonale wytrzymują próbę czasu.
Cynkowanie i malowanie proszkowe zabezpiecza takie ogrodzenie przed warunkami atmosferycznymi. Nie jest straszny mu deszcz, śnieg, promienie słoneczne ani zmienne temperatury. Uwagę warto zwrócić także na szeroki wybór elementów pod względem designu, jak również na to, że wykonanie ogrodzenia palisadowego może pozwolić na oddzielenie posesji od wzroku ciekawskich oczu postronnych osób.
Sprawdź również: Ile kosztuje ogrodzenie palisadowe?